Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]

1Mandrie si Prejudecata Empty Mandrie si Prejudecata Mar Ian 27, 2009 2:07 am


        Mariko21
Mariko21

 Varsta Varsta : 36
Sex Sex : feminin
Localizare Localizare : Bucuresti
Popularitate Popularitate : 40
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 9182
Animalutul meu Animalutul meu : Pasaroi frustrat Nume PetSmotocel
PutereP 0
InteligentaI 2
ViataV 1
Numarul mesajelor : 6239
Respectarea regulilor : Mandrie si Prejudecata Rank11-24afb

Mandrie si Prejudecata



Aceasta este o carte pe care cred ca majoritatea fetelor am citit-o. Si cativa baieti, poate, dar nu bag mana in foc in privinta lor.

Cum vi s-a parut stilul lui Jane Austen? Ce (nu) v-a placut la poveste, la personaje, schimbul de idei dintre Elizabeth si Darcy?

http://www.zoozez.com Http://mariko21.wordpress.com https://www.facebook.com/profile.php?id=100000868572973 http://mariko21.hi5.com


2Mandrie si Prejudecata Empty Re: Mandrie si Prejudecata Mar Ian 27, 2009 11:32 am


        Molly
Molly
x
 Varsta Varsta : 33
Sex Sex : feminin
Localizare Localizare : Focsani
Popularitate Popularitate : 8
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 8385
Animalutul meu Animalutul meu : Pasarica pitzipoanca Nume PetPoșețica
PutereP 0
InteligentaI 2
ViataV 1
Numarul mesajelor : 1437
Respectarea regulilor : Mandrie si Prejudecata Rank11-24afb

Jane Austen e scriitoarea mea de suflet. Multi alti scriitori am citit si m-au impresionat, dar Miss Jane Austen a ramas prin lucrarile ei bine intiparita in mintea mea. Am citit cartea de 2 ori, am vazut filmul de 2 ori. Si tot nu ma pot satura.
Imi place stilul ironic cu care scrie. Dintre cartile pe care le-am citit scrise de ea cel mai mult mi-au placut "Mandrie si prejudecata" si "Ratiune si simtire".

Revenind la "Pride and prejudice": personajele sunt foarte bine creionate. O ador pe Elisabeth, cu felul ei acid de a fi. Dar de asemenea si sora ei mai mare, Jane. Ce am observat: in fiecare carte a ei exista o fata in special cu un caracter mai zgubilitic, in contrast cu un alt personaj tot feminin mai calm.
Mr. Darcy ramane intr-adevar un ideal. Un stil mai rece si indiferent, dar care devine framantat de propriile sentimente si ganduri. Sunt usor antitetice cele doua personaje.
Si acum tin minte 1 replica din carte:
"It is a truth universally acknowledged, that a single man in possession of a good fortune, must be in want of a wife." (daca imi amintesc bine e si replica din incipitul cartii)

https://www.facebook.com/?ref=logo#!/Molilu


3Mandrie si Prejudecata Empty Re: Mandrie si Prejudecata Mar Iun 02, 2009 7:02 pm


        reddish
reddish

 Varsta Varsta : 29
Sex Sex : feminin
Localizare Localizare : Baia Mare
Popularitate Popularitate : 0
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 6089
Nume Peto.o
Numarul mesajelor : 195
Respectarea regulilor : Mandrie si Prejudecata Rank11-24afb

Oh... am citit "Mandrie si prejudecata" la recomandarea mamei, si mi-a placut ^_^. Mi-a placut stilul lui Jane Austen, dar nu cred ca as mai citi vreun roman de-al ei doar pentru faptul ca e scris de ea ( poate doar "Ratiune si simtire", e pe lista de asteptare fake) si sunt convinsa ca e mai bun decat "Mandrie si prejudecata" ). Mi s-a parut un stil comun acelei vremi, adica petreceri dupa petreceri, o intriga obisnuita ( mama vrea sa-si casatoreasca fetele ). Nu mi s-a parut nimic special nici in idee, nici in povestire ( avand in vedere ca nu prea imi plac cartile din acea vreme, mi se par prea pline de sentimente false, numai gandindu-ma ma stresez ).
Deci, pentru faptul a am terminat-o, nu pot numai sa-i aduc toate laudele autoarei, care a reusit sa dea viata unei povesti atat de sterse ^.^...




        Continut sponsorizat

 




Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]




Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
creează un forum | ©phpBB | Forum gratuit de suport | Semnaleaza un abuz | Discutii recente