Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]

1Religia si dragostea Empty Religia si dragostea Sam Mai 16, 2009 12:23 pm


        Molly
Molly
x
 Varsta Varsta : 33
Sex Sex : feminin
Localizare Localizare : Focsani
Popularitate Popularitate : 8
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 8385
Animalutul meu Animalutul meu : Pasarica pitzipoanca Nume PetPoșețica
PutereP 0
InteligentaI 2
ViataV 1
Numarul mesajelor : 1437
Respectarea regulilor : Religia si dragostea Rank11-24afb

Ati considerat vreodata religia o piedica intr-o relatie sau in inceperea unei relatii? Aici m refer la parteneri cu religii diferite. ex: ortodox cu protestant etc.

https://www.facebook.com/?ref=logo#!/Molilu


2Religia si dragostea Empty Re: Religia si dragostea Sam Mai 16, 2009 12:34 pm


        Mariko21
Mariko21

 Varsta Varsta : 36
Sex Sex : feminin
Localizare Localizare : Bucuresti
Popularitate Popularitate : 40
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 9182
Animalutul meu Animalutul meu : Pasaroi frustrat Nume PetSmotocel
PutereP 0
InteligentaI 2
ViataV 1
Numarul mesajelor : 6239
Respectarea regulilor : Religia si dragostea Rank11-24afb

Nu am fost intr-o astfel de realtie. Stiu doar ca strabunicii au fost, ca mi-a povestit bunicul si mai avem si un fel de istorie a familiei scrisa de strabunicul meu. Stiu ca ei si-au pastrat religiile, iar bunicul a ramas ortodox. Ma rog, in teorie, ca el nu prea practica vreo religie. Chiar si la botezul meu el nu a venit la biserica (in primavara lui 1989 inca eram sub comunism si el lucra la armata si putea avea probleme la munca; dupa cum stiti PC era impotriva bisericii; dar si celalalt bunic era in aceeasi situatie si Tataie a venit, cu toate rudele lui riiight )

Revenind la subiect, ca am aberat cam mult... Nu as avea probleme daca as fi intr-o relatie cu cineva de alta religie. Dar nu cred ca as putea sa ma casatoresc cu cineva care nu crede in acelasi fel in Dumnezeu. Nu zic ca trebuie sa fie ortodox, dar se il vada pe Dumnezeul sau intr-un mod similar mie, pentru ca sunt unele religii mai... extreme, pe care chiar daca nu le-as practica eu, fiind el cel care le practica m-ar afecta si pe mine. Ma rog, acuma poate fi si ortodox dar sa fie rly rly rly into the Bible. Si nici asa nu ar fi bine, ca nu vreau un sfant.

http://www.zoozez.com Http://mariko21.wordpress.com https://www.facebook.com/profile.php?id=100000868572973 http://mariko21.hi5.com


3Religia si dragostea Empty Re: Religia si dragostea Sam Mai 16, 2009 12:52 pm


        erena21
erena21
x
 Varsta Varsta : 38
Sex Sex : feminin
Localizare Localizare : Sacele
Popularitate Popularitate : 14
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 6957
Animalutul meu Animalutul meu : Pestisor PutereP 0
InteligentaI 0
ViataV 1
Numarul mesajelor : 933
Respectarea regulilor : Religia si dragostea Rank11-24afb

Molly a scris:Ati considerat vreodata religia o piedica intr-o relatie sau in inceperea unei relatii? Aici m refer la parteneri cu religii diferite. ex: ortodox cu protestant etc.

Eu nu cred ca religia ar avea vreo importanta.Atat timp cat nu as da peste un fanatic ce tine ca totul sa fie facut numai dupa religia lui nu m-ar deranja. Insa daca as da pest un astfel de individ slabe sanse sa mentin o legatura cu el.Pentru ca probabil ar fi la felsi in toate celelate activitati foarte posesiv si ar tine sa fie numai cum e el.Asa daca e echilibrat stiu sigur ca in toate este.Eu una nu tin ca copii mei sa fie ortodoxi ,nu m-ar deranja sa fie catolici sau pocaiti sau ce neamuri de religii ar exista.Eu cosider ca are acel drept de a-si alege religia dar nu as vrea sa fiu obligata de partenerul meu ca copii sa fie botezati cum vrea el si numai el.asta m-ar deranja foarte mult si cred ca ar iesi scanti intre noi doi.



4Religia si dragostea Empty Re: Religia si dragostea Sam Mai 16, 2009 2:48 pm


        Molly
Molly
x
 Varsta Varsta : 33
Sex Sex : feminin
Localizare Localizare : Focsani
Popularitate Popularitate : 8
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 8385
Animalutul meu Animalutul meu : Pasarica pitzipoanca Nume PetPoșețica
PutereP 0
InteligentaI 2
ViataV 1
Numarul mesajelor : 1437
Respectarea regulilor : Religia si dragostea Rank11-24afb

mie intr-un fel religia mi se pare o piedica. As avea mereu senzatia ca ar putea aparea divergente din pricina religiilor pe care le avem. Ideea e ca in clasa am 2 protestanti si din cate am observat prietenii lor, legaturile pe care le au ei sunt cu cei din aceeasi religie. Nu zic ca exclud ortodocsii, pentru ca ne intelegem toti indiferent de religiile pe care le avem, dar exista parca un mic baraj cand e vorba sa discutam despre moralitate. Eu sunt foarte deschisa la orice si sustin mai mult credinta decat religia, dar e posibil ca, in cazul in care as fi implicata intr-o astfel de relatie, el sa nu fie chiar intru totul de acord.
si chiar daca ar fi sa accepte el diferentele de conceptie, e posibil ca sa nu le accepte grupul lui.
in momentul de fata sunt intr-o astfel de situatie: pare-se ca mi s-au cam aprins calcaiele dupa unul din colegii care e de o religie diferita si mi-e absolut groaza sa incerc sa fac vreun pas. no words

https://www.facebook.com/?ref=logo#!/Molilu


5Religia si dragostea Empty Re: Religia si dragostea Sam Mai 16, 2009 4:05 pm


        erena21
erena21
x
 Varsta Varsta : 38
Sex Sex : feminin
Localizare Localizare : Sacele
Popularitate Popularitate : 14
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 6957
Animalutul meu Animalutul meu : Pestisor PutereP 0
InteligentaI 0
ViataV 1
Numarul mesajelor : 933
Respectarea regulilor : Religia si dragostea Rank11-24afb

Draga Molly nu trebuie sa vezi la religia cao piedica. n principiu cam toate sustin acelasi lucru doar ca mai exista mici diferente pe baza carora ies mari divergente,dar eu am intre prietenii mei protestanti,catolici,pocaiti,si sunt prieteni buni....Ce vreau eu sa zic e ca atunci cand se mai intampla sau se intmpla sa avem discutii pe tema asta e chiar palpitant caci fiecare ne sustinem punctul de vedere,facem schimb de informatii si stii ce e frumos ca si invatam ceva unii de la alti. Nu trebuie sa iti fie frica de ceva necunoscut,nu ai de unde sa stii cum vor evolua situatiile.Cel mai bine este sa inceci asa capeti experienta,si nu ai de unde stii ca nu va iesii ceva bun. daca tie iti place intradevar de acea persoana nu vei considera faptul ca aveti religii diferite un obstacol pentru a ncerca o relatie.Eu consider ca in timp vei sti cum e persoana respectiva.

Si faza cu grupul mereu va exista ceva care celor din grupul lui sau al tau sa nu le convina la celalat.Asa sunt amicii sau prietenii ei vad ce ii deranjeaza la persoana respectiva.asta este dar pana la urma e vb de viata ta si nu de a lor.Tu traiesti pentru fericirea TA nu pentru fericirea lor. Asta e cel mai important sa stii sa fi tu fericita ...atat.



6Religia si dragostea Empty Re: Religia si dragostea Sam Mai 16, 2009 4:39 pm


        JustAGirl
JustAGirl

 Varsta Varsta : 31
Sex Sex : feminin
Localizare Localizare : Salaj
Popularitate Popularitate : 5
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 6512
Numarul mesajelor : 711
Respectarea regulilor : Religia si dragostea Rank11-24afb

Eu nu cred ca e o piedica...acum am prieten...eu sunt ortodoxa, el e catolic, dar niciodata nu am vazut religia ca o piedica...atata timp cat exista sentimente, restul nu conteaza...fiecare poate sa creada in ce vrea si chiar daca esti cu el nu ai de ce sa iti schimbi religia sau felul de a gandi



7Religia si dragostea Empty Re: Religia si dragostea Sam Mai 16, 2009 8:31 pm


        Molly
Molly
x
 Varsta Varsta : 33
Sex Sex : feminin
Localizare Localizare : Focsani
Popularitate Popularitate : 8
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 8385
Animalutul meu Animalutul meu : Pasarica pitzipoanca Nume PetPoșețica
PutereP 0
InteligentaI 2
ViataV 1
Numarul mesajelor : 1437
Respectarea regulilor : Religia si dragostea Rank11-24afb

ideea e ca eu sunt mai libertina din pdvd al religiei...iar el e mult mai apropiat de religia lui...asa am si eu o prietena protestanta si ma inteleg foarte bine cu ea pt ca eu cum am spus pun accent pe credinta nu pe religie si ea respecta enorm asta...dar intr-o relatie mi se pare diferit ...si el are si un caracter mai inchis asa ca mi-e cam greu sa imi dau seama cat de deschis e la incercari diferite...pt mine nu e un obstacol mare ca respect conceptiile tuturor...problema e sa nu fie pt el...

https://www.facebook.com/?ref=logo#!/Molilu


8Religia si dragostea Empty Re: Religia si dragostea Lun Mai 18, 2009 2:33 pm


        erena21
erena21
x
 Varsta Varsta : 38
Sex Sex : feminin
Localizare Localizare : Sacele
Popularitate Popularitate : 14
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 6957
Animalutul meu Animalutul meu : Pestisor PutereP 0
InteligentaI 0
ViataV 1
Numarul mesajelor : 933
Respectarea regulilor : Religia si dragostea Rank11-24afb

Deci Molly tu trebuie sa te gandesti la ce faci tu fata si ce nu....adica daca tu nu ai o problema cu religia e foarte ine.Tu nu ai de unde stii cum gandeste el sau ce fel de caracter are si ce si cum il influenteaza religia.Eu zic incercarea moarte n-are asadar da-i bataie,incearca-ti norcul cu domnul si pe parcurs vei vedea cum decurg lucrurile si cum va fi.




        Continut sponsorizat

 




Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]




Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Creati un forum | ©phpBB | Forum gratuit de suport | Semnaleaza un abuz | Discutii recente