Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]

1Ce se intampla cu siguranta in scoli? Empty Ce se intampla cu siguranta in scoli? Joi Noi 06, 2008 10:50 pm


        LittleMissSunshine
LittleMissSunshine

 Varsta Varsta : 30
Sex Sex : feminin
Localizare Localizare : ---
Popularitate Popularitate : 1
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 6265
Numarul mesajelor : 252
Respectarea regulilor : Ce se intampla cu siguranta in scoli? Rank11-24afb

Acum 2 ani a trebuit sa completam un chestionar despre siguranta in scoala, una dintre intrebari fiind "Te simti in siguranta in scoala ta?'.Sincer, nu mai tin minte ce am raspuns atunci, insa in acest moment pot spune ca am ajuns sa-mi fie frica sa mai ies cand este intuneric afara. Motivul? In fiecare joi suntem singura clasa din scoala care are ora de la 18.30 la 19.30.Intamplarea face sa fie chiar dirigentie.Dupa 10 minute 3 dintre fete au inceput sa tuseasca.Am inceput si eu sa tusesc, crezand ca totul este din cauza prafului.Problemna era ca toti colegii petrecusera pauza afara si nimeni nu alergase prin clasa toata ziua.La un moment dat respiratia mi s-a oprit si neputand sa mai vorbesc am alergat afara deoarece ma sufocam.Dupa mine a iesit toata clasa cu aceleasi simptome.In primele 5 minute nu am realizat ce se intampla, dar dupa aceea o colega a fost scoasa afara intr-o stare groaznica. Se pare ca cineva intrase in curtea scolii si aruncase pe geam niste substante, ceea ce noi credem a fi spray paralizant.Colega mea a avut ghinionul de a primi aceasta substanta in fata.
La plecare am fost sfatuita 'prietenos' de catre un coleg sa nu depun declaratie pt ca pot fi batuta.
Intrebarea se pune...'Cum ma mai pot duce eu la scoala dupa toate aceste amenintari si dupa acest incident?'....pana la urma ii pasa cuiva de siguranta noastra in scoli?





*Ei bine eu locuiesc intr-o comuna de aprox. 4900 de oameni.Nu imi pot imagina cine ar fi dorit sa faca asta. Azi dimineata un coleg de-al meu a primit un msg cu textul 'Au murit toate, ma?'. Chiar daca totul a fost o 'gluma', chestiile de genul ma sperie.
Si va rog frumos daca stie cineva ce poate fi aceasta substanta sau daca stie de vreo adresa la care pot afla mai multe sa mi-o dea.Multumesc anticipat.



Ultima editare efectuata de catre LittleMissSunshine in Vin Noi 07, 2008 9:18 am, editata de 1 ori



2Ce se intampla cu siguranta in scoli? Empty Re: Ce se intampla cu siguranta in scoli? Joi Noi 06, 2008 11:13 pm


        stefanyx
stefanyx

 Varsta Varsta : 31
Sex Sex : masculin
Localizare Localizare : I am here, right in front of you
Popularitate Popularitate : 7
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 6074
Numarul mesajelor : 428
Respectarea regulilor : Ce se intampla cu siguranta in scoli? Rank8-2-24b8f

lol lol lol ROmania
ce se intampla nu este nromal , scoala este vinovata , in orasul in care sunt eu sunt scoli si licee cu diferite reguli , intr-o scoala din oras se intra si se iese doar pe baza de ecuson , 2 jandarmi patruleaza mereu incinta scolii pt a nu se petrece diferite incidente , pe parcursul orei de curs usile se inchid si se deschid doar de paznic la pauze
in liceu cum ar fi al meu intra si ies diferiti indivizi cu intentii bune sau rele.
totul depinde de unitatea de invatamant si regulile ei , la mine in oras liceele nu sunt protajate deoarece se merge pe ideea ca suntem mai "mari" si ne purtam singuri de grija ...

eu termin la 20:30 luni si joi si nu-mi fac probleme ...



3Ce se intampla cu siguranta in scoli? Empty Re: Ce se intampla cu siguranta in scoli? Lun Noi 10, 2008 10:14 pm


        RyuuseiRocket
RyuuseiRocket

 Varsta Varsta : 30
Sex Sex : feminin
Localizare Localizare : Timisoara
Popularitate Popularitate : 0
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 5945
Numarul mesajelor : 434
Respectarea regulilor : Ce se intampla cu siguranta in scoli? Rank11-24afb

Si la fosta mea scoala s-a intamplat ceva asemanator.

Un coleg din alta clasa daduse cu un spray in clasa iar in timpul orei am inceput toti sa lacrimam si sa ne usture nariile si sa ne ia ameteala pe majoritatea.

Problema era ca daca spuneam cine a fost aveam toti probleme apoi cu tiganii si cum scapam seara la 8 nu prea riscam sa zicem.

Sincer dupa incidentul asta m-am mutat de la scoala pentru ca oricum este o totala harababura acolo.Intra cine vrea cand vrea si de cate ori vrea. no words



La noul liceu ma simt mai in siguranta pentru ca avem o portareasa de noota 10 love u nu intra nici o persoana straina in scoala fie adult sau copil daca nu prezinta un motiv bine intemeiat si credibil + ca nu prea se ia nimeni de unde sunt pt. ca lic. si-a creat acea imagiine cum ca am fii toti "satanisti" si ca nu suntem pe creanga noastra. lol

http://izmimi.blogspot.com/


4Ce se intampla cu siguranta in scoli? Empty Re: Ce se intampla cu siguranta in scoli? Lun Noi 10, 2008 11:46 pm


        stefanyx
stefanyx

 Varsta Varsta : 31
Sex Sex : masculin
Localizare Localizare : I am here, right in front of you
Popularitate Popularitate : 7
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 6074
Numarul mesajelor : 428
Respectarea regulilor : Ce se intampla cu siguranta in scoli? Rank8-2-24b8f

astazi la scoala un coleg il impinge pe altul intr-o profesoara ala nu sta pe ganduri si'i pica 2 pumni aluia , ala a pus telefonu la ureche si a chemat cativa oameni , cand am ieshit de la ore la poarta liceului au tabarat 4 baieti pe ala si l'au batut bine , am sarit cu cativa colegi pt el aia erau 4 noi eram 7 , au fugit aia dar asta s-a ales cu o bataie si cateva amenintari, daca nu eram noi prin preajma era terminat ala si totul a inceput de la un nimic , nu veau sa dau vina pe nimeni dar paznicul a ajuns la locul lui cand totul se terminase.
acum ala care a luat bataie depune maine plangere la politie si le strica viata aiurea celor 4 indivizi dintre care unul si colegul nostru




        Buburuza
Buburuza

 Varsta Varsta : 30
Sex Sex : feminin
Localizare Localizare : Craiova
Popularitate Popularitate : 2
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 6609
Nume PetSorinel Copilul de A
Numarul mesajelor : 422
Respectarea regulilor : Ce se intampla cu siguranta in scoli? Rank8-2-24b8f

da` ce,exista sigurata in scoli?pai eu,cand eram in clasa a 5-a,stiu ca trebuia sa mergem la muzeul de istorie si sa cantam cantece precum:Desteapta-te romane!,Tricolorul,Limba romaneasca si etc.Faceam ultima repetitie cu doamna si colegii intr-o clasa de la parter(ca eu stateam la etajul 2,si am fost alesi in cor doar cativa din clasa,ca ceilalti dadeau test la informatica,yoohoo,am scapat de test! big smile Mdee's dance victory dance silly that's so funny girl )Sa revenim la subiect:cantam noi linistiti,dar BOOOOOOMMMMMM!!!!!!Un golan a dat de afara cu o petarda in clasa,ca aveam geamul deschis!Speriati,am plecat in clasa si am continuat cantecele,ca ceilalti dadusera deja testul.dupa vreo cinci minute,se aud pe hol,alte cateva petarde.Mai ales,ca noi eram si ultima clasa din scoala care mai era la ore,ca era aproape opt seara,era iarna si intuneca repede.Doamna de muzica ne-a dat imediat drumul de la ore,iar un coleg a fost prins si batut de unul din huligani.CE!?Asta e siguranta?Trebuie facut ceva!!!



6Ce se intampla cu siguranta in scoli? Empty Re: Ce se intampla cu siguranta in scoli? Mar Aug 11, 2009 10:18 pm


        Sawyer
Sawyer

 Varsta Varsta : 33
Sex Sex : masculin
Localizare Localizare : Outside the
Popularitate Popularitate : 7
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 7169
Animalutul meu Animalutul meu : Pestisor Nume PetKanye West
PutereP 0
InteligentaI 0
ViataV 1
Numarul mesajelor : 628
Respectarea regulilor : Ce se intampla cu siguranta in scoli? Rank11-24afb

Le-a sărit siguranța(hah, lame joke).



7Ce se intampla cu siguranta in scoli? Empty Re: Ce se intampla cu siguranta in scoli? Mier Aug 19, 2009 11:21 am


        erena21
erena21
x
 Varsta Varsta : 38
Sex Sex : feminin
Localizare Localizare : Sacele
Popularitate Popularitate : 14
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 6957
Animalutul meu Animalutul meu : Pestisor PutereP 0
InteligentaI 0
ViataV 1
Numarul mesajelor : 933
Respectarea regulilor : Ce se intampla cu siguranta in scoli? Rank11-24afb

Siguranta in scoli!!!! Whowww dar nici nu cred ca exista asa ceva. Eu am fost implicata in diferite conflicte...batai si chestii de genul acesta. Dar aveam o limita. Ma luam la bataie in genral cu baietii care nu-si veddeau lungu nasului.....sau cateodata cu vreo fufa care ma ameninta...si chiar daca abordarea mea era gresita...am vazut ca atunci cand lasam lumea sa faca ce vrea din mine si nu raspundeam la amenintari cam picam prost...ma alegeam cu cate un "cadou".
Oricum e vina sistemului,apoi a directorilor scolilor a profesorilor a primariilor ca nu asigura securitatea in scoli. Intra in scoala cine vrea...iese cine vrea....se petrec cazuri de violuri si abuzuri sexuala si fizice in scoli.Asa ceva e iNnaceptabil.Plus multe alte bube care sunt in invatamantul nostru cel de toate zilele.




        Charlotte
Charlotte

 Varsta Varsta : 28
Sex Sex : feminin
Localizare Localizare : dorna candrenilor
Popularitate Popularitate : 2
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 5712
Animalutul meu Animalutul meu : Panda Nume PetRiki
PutereP 0
InteligentaI 0
ViataV 1
Numarul mesajelor : 292
Respectarea regulilor : Ce se intampla cu siguranta in scoli? Rank5-4-24b84

la mine in scoala nu-s astfel de probleme. si poate instalatia la gaz din scoala ta era defecta ,e doar o parere




        Continut sponsorizat

 




Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]



Subiecte similare


Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
creează un forum | ©phpBB | Forum gratuit de suport | Semnaleaza un abuz | Discutii recente