Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]

1World in my eyes Empty World in my eyes Vin Iul 20, 2007 12:19 am


        Chriys
Chriys

 Varsta Varsta : 33
Sex Sex : feminin
Localizare Localizare : Bucuresti
Popularitate Popularitate : 0
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 6277
Numarul mesajelor : 52
Respectarea regulilor : World in my eyes Rank11-24afb

Nu. In ciuda gandurilor mele de mai devreme, nu voi da mai multe date despre mine decat am dat la inceput. Anonimatul e purrfect. big smile

Am decis ca aceasta vara sa nu fie numai o perioada care uneste sfarsitul unui capitol destul de trist (al vietii mele de eleva de gimnaziu si primii ani de liceu) de inceputul altuia care se pare ca va fi mai bun, ci sa fie perioada in care imi voi defini adevarata personalitate. Nu stiu cum insa cred ca trebuia sa vina momentul in care sa ma decid ca adevarata Dana trebuie sa o depaseasca pe cea care se multumeste cu autocompasiunea. Rasfatata de mica, respinsa de colegii de la scoala in urma unor incidente (care nu merita sa fie cunoscute de toti necunoscutii), am cazut intr-o depresie care m-a facut sa ma ascund mai mult decat trebuia. Acum insa cred ca este momentul cel mai potrivit sa iau masuri drastice si nu numai pentru ca sunt la varsta la care chiar si lucrurile cele mai marunte devin importante, facand parte din personalitatea mea actuala si viitoare, dar si pentru ca simt ca asa trebuie. Da, ciudat este ca numai cand simt in adancul sufletului ca trebuie sa fac ceva, numai atunci ma apuc serios de treaba. Asa s-a intamplat si cu scoala…

Cum insa m-am decis sa schimb aceasta vacanta? Simplu. Studiind cat mai mult, profitand de aerul incins al capitalei blestemate de care m-am saturat pana peste cap, mergand la mall (destinatia -> diverta -> raftul: romane politiste sau carti de psihologie) si profitand cat mai mult de tot ceea ce am ignorat pana acum, multumindu-ma cu compania amaratului meu laptop … Este dificil sa treci asa usor de la o dependenta de internet (sau dependenta de informatii cat mai proaspete), la o viata mai relaxanta, linistita care sa iti ajute si creierasul. Ceea ce ma fascineaza la felul in care privesc acum vacanta asta de vara este faptul ca pe zi ce trece simt ca ma schimb .. Poate chiar si fizic. Nu stiu de ce am senzatia asta, pentru ca daca ma privesc in oglinda nu observ mare lucru: poate numai faptul ca am inceput sa zambesc mai des, sa am figura mai luminata..). Ca de obicei, cea care a contribuit serios la hotararea mea a fost mama, cea mai buna prietena a mea. Este ciudat sa ai o mama care pe langa critici si certuri permanente iti mai da si sfaturi bune si te consoleaza atunci cand ai nevoie? Pentru mine este mai mult decat normal. Nu am plecat niciodata intr-o tabara si cred nici nu stiu daca as fi in stare sa rezist multa vreme fara ea. In aceste momente este destul de normal sa ma simt un pic dependenta de compania ei, caci nu am inca 18 ani, si in ciuda celor 16 ani si jumatate pe care ii voi implini in scurt timp, ma simt tot fetita aia mica ce trebuie aparata de mamica. Rasfat? Mult, dar nu regret.

Poate daca nu eram atat de rasfata, ma maturizam mai devreme si aveam sa ajung cine stie ce alta ratata care nu stie pe ce lume traieste. Nu am avut mediile pe care si le-au dorit parintii pentru mine, stiind cat de inteligenta si talentata sunt, voiau sa imi arat intotdeauna fortele, insa fiind mica si prostuta m-am complacut in starea de copil mic care se va maturiza mai greu. Asa a si fost. Nu stiu sa fac multe chestii, de exemplu mancare, dar pana cand o sa ma casatoresc si o sa am copii mai e .. ce-mi trebuie sa stiu sa gatesc? Nu-mi trebuie. fake Acum conteaza numai sa ma tin de treaba, sa reusesc sa-mi tin promisiunea de a sta cat mai putin prin preajma calculatorului si cat mai mult cu mine, pentru a putea sa ma redescopar si la toamna sa nu mai fie Dana, aceea de care si-au batut joc nenorocitii de tonitzieni si boul de E., ci adevarata Eu.



2World in my eyes Empty Re: World in my eyes Vin Iul 20, 2007 11:56 pm


        Chriys
Chriys

 Varsta Varsta : 33
Sex Sex : feminin
Localizare Localizare : Bucuresti
Popularitate Popularitate : 0
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 6277
Numarul mesajelor : 52
Respectarea regulilor : World in my eyes Rank11-24afb

Ma gandeam astazi cat de ciudat si repede trece timpul. Intr-un moment, rar, de luciditate iti dai seama ca nu ai facut nimic si viata a trecut pe langa tine. Imi spunea mama ca daca nu ma invat sa controlez eu timpul, acesta nu o sa aiba mila si o sa ma tina deoparte. Avea dreptate, asa cum are mereu in toate privintele. Imi pare rau ca rareori imi dau seama cat de putin ma gandesc la mine si la cat de multe trebuie sa fac pentru a ajunge un om bun. Nu, nu in sensul ca sunt rea. Cred ca pentru ca am fugit atatia ani de mine, gandindu-ma mereu la ce vor crede ceilalti despre mine daca ma dezvalui, am reusit sa ma ascund chiar si de mine si acum lupt sa ma regasesc. Este ciudat sa ma redescopar, sa reusesc sa imi ajung pasiunile. Lenea sa pus stapanire pe mine iar acum timpul vrea din nou sa ma rapeasca. Este cald, este frig, mereu am ceva care sa nu imi convina si timpul profita de asta.

De asemenea, stateam pe balcon la racoare, si imi dadeam seama ce mult m-am schimbat. Nu mai sunt cea care eram acum 5 ani cand am intrat in Tonitza. Ma uit la sor-mea cea mica si imi dau seama ca ea este mult mai matura si mai constiincioasa decat ma stiu pe mine la varsta ei. La doar aproape 12 ani este o fetita extrem de cuminte si dragutza, merge in fiecare dimineata si face cumparaturile necesare, iese cu cutzu, este intotdeauna la dispozitia tuturor din casa. Iar eu? Ce eram si ce-am ajuns? Aceeasi lene o regasesc si acum in mine. Nu as fi in stare sa alerg toata ziua dupa bauturi, hrana pentru animalute, medicamente sau alte lucruri care pot sa trebuiasca oricui din casa, cand faci si tu ceva interesant, cum ar fi sa scrii intr-un rpg. Daca stau putin si ma straduiesc sa-mi amintesc, fara sa las imaginatia sa contruiasca altfel imaginile, imi aduc aminte de mine ca de o fetita rautacioasa, mincinoasa si foarte paracioasa. Totusi, tineam mult la ce cred ceilalti despre mine.

Dar cu toate ma simt ca m-am schimbat atat de mult, ca m-am maturizat, tarziu dar am facut-o, cand ma uit in albume la pozele cu mine din clasele primare sau din primii ani de gimnaziu intalnesc acelasi chip pe care il vad in fiecare zi in oglinda. Oh, ce dor imi este de mine. Cine sunt acum? Am atatea personalitati, atatea si atatea masti incat mi-as dori sa am puterea sa le scot deodata si sa ma vad goala, fara nici un secret. Sa fiu din nou stapana mea. Am atatea de descoperit sic red ca numai continuand sa descopar in exterior voi reusi sa ma regasesc si in interior. Sa o gasesc pe acea fetita scumpica, dulce si inteligenta care s-a pierdut in timp printre atatea suferinte carora le-a dat mai multa importanta decat era nevoie. Sunt constienta ca daca voi cauta bine de tot intr-un moment de maxima luciditate o sa o gasesc si voi reusi sa o apuc de brat sis a o scot la lumina. De fiecare data cand patesc asa, ma apuca teama. O teama de trecut si viitor in acelasi timp. Sa o las acolo pierduta pe fetita minunata sau sa o scot la iveala si sa ma bucur de personalitatea mea stralucita? “Nu, hai sa o las acolo ca tot nu va avea cine sa o admire atat cat trebuie.”, imi spun eu, suspin cateva momente si apoi ma ridic din pat, merg la calculator, ridic monitorul si deschid fereastra de net spre o cu totul alta lume, virtuala, unde am atatea alte personalitati care intra in contact cu persoane, persoane si alte persoane.

De ce? Ciudat da. Asa patesc de fiecare data. De fapt, asa pateam. In ultimele seri, am inceput sa o apuc de maneca pe fetita aia mica si scumpica si sa incerc sa o scot la iveala. “Nu, nu inca o criza de nervi. De ce trebuie sa bata aia in geamul meu? De ce sa se joace cu mintea mea? N-am nevoie de ei. Am nevoie de mine! Doamne, fa-i sa inceteze!”. Voi inceta. Acum ori niciodata. Asta este inca o promisiune, dar daca tot am inceput sa ma tin de promisiuni, asta nu va fi o problema. Nu-i asa?



3World in my eyes Empty Re: World in my eyes Lun Iul 23, 2007 12:14 am


        Chriys
Chriys

 Varsta Varsta : 33
Sex Sex : feminin
Localizare Localizare : Bucuresti
Popularitate Popularitate : 0
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 6277
Numarul mesajelor : 52
Respectarea regulilor : World in my eyes Rank11-24afb

Dorm. Dorm mult prea mult. A avut dreptate cel care a spus ca daca dormi tot mai mult, o sa iti vina si mai mult sa dormi, o sa ajungi sa zaci si pana in ultima zi. Este urat sa dormi atata. Am rugat-o pe mama sa ma trezeasca in fiecare zi pana in ora 11. Este greu pentru ca nici ea nu se trezeste in fiecare zi devreme. De obicei adoarme abia dimineata. Asta e genul ei.
Eu nu pot sa imi pun ceasul sa sune pentru ca .. nu suna. Este enervant sa stiu ca am pus ceasul sa sune si sa vad ca nu suna. Am renuntat de aceea sa il mai pun. Sonerie blestemata!

Ma trezesc in fiecare zi pe la 4-5 dupa-amiaza, cand am noroc pe la 1-2. Nu-mi mai vine sa mananc, sa beau, plus ca e cald, infiorator de cald. La umbra sunt 40 de grade. Am ajuns sa zac si nu mi-e deloc bine. Vreau sa merg in vacanta, sa plec din Bucurestiul asta incins. Arhh!
Sor-mea cea mare are admiterea pe 30 august si face meditatii aproape in fiecare zi pana la 8-9 seara. Tata o duce si aduce si a spus ca nu poate merge astfel in vacanta. Nu vrea sa o lase sa se chinuiasca singura, profesorul stand foarte departe de noi.

Asa ca … pana saptamana viitoare voi sta acasa. Dupa o sa mergem eu, mama si sor-mea cea mica la Sinaia. Tata a zis ca merge la Sibiu in cursul acestei saptamani. Sper sa ma ia si pe mine pentru ca nu mai suport. Cred ca lesin. Este absolut oribil sa imi simt creierul incins in fiecare zi.
Este 1 si 13 minute si sunt 30 de grade. Nu mai vreau!! sad(



4World in my eyes Empty Re: World in my eyes Mier Aug 08, 2007 5:42 pm


        Chriys
Chriys

 Varsta Varsta : 33
Sex Sex : feminin
Localizare Localizare : Bucuresti
Popularitate Popularitate : 0
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 6277
Numarul mesajelor : 52
Respectarea regulilor : World in my eyes Rank11-24afb

Uneori mi se intampla sa simt o nevoie de ceva anume, lucru pe care daca nu il obtin repede, dorinta trece si raman oarecum frustrata. Un astfel de moment este si acesta. Nu pot sa dorm. Caut prin iTunes melodii care mi-ar putea ridica moralul si totusi nu gasesc nici una. Prea ritmate ori prea lenta, nicidecum potrivite cu starea mea de spirit. Nici nu stiu ce as putea spune despre ce simt acum. A fost ziua unei persoane foarte importante pentru mine, zi care m-a inviorat si totusi ca de obicei cand se apropie miezul noptii, am cazut intr-o stare de melancolie inexplicabila. O privesc pe ea si nu stiu ce sa ii spun. Nu e ea de vina pentru starea mea, doar a fost ziua ei, cum as putea sa fiu trista din cauza ei? Ma feresc, ma refugiez in calculator, nevrand sa ii transmit si ei vreo prostie din asta … De cand am descoperit-o, ma simt mult mai bine, mai fericita si mai sigura pe mine si totusi nu reusesc sa imi alung melancolia.

Am inceput sa umblu pe cat mai multe bloguri, din simplul fapt ca m-am saturat de scrierile mele. Pe blog, in rpg … Toate personajele mele sunt deprimate ori dezechilibrate mental. Asa, mergand si prin alte locuri, intalnesc aceeasi limba si totusi lucrurile sunt spuse mult mai simplu. Imi vine sa imi reiau cateva din postarile mele de pe blog si de la primele randuri o las balta, doar “nu vreau sa ma deprim iar”.

Fug de mine? Da, mi s-a mai spus. Ori fug ori las sa iasa la lumina numai prostii si melancolii care nu intereseaza pe nimeni.

Ah, am gasit in sfarsit melodia pe care imi pot lasa gandurile sa curga … Bomb Creator (putea sa fie altfel? A devenit una din favorite fara sa fie cine stie ce piesa superba). Daca prima data cand am auzit melodia, mi-au tasnit lacrimile din ochi, acum ma relaxeaza. E bine, mai bine! fake S-au descarcat si doua melodii E Nomine … nou-noute. Nu indraznesc sa le ascult.

Lasand gandurile negative si melancoliile deoparte, as vrea sa reiau putin ziua de azi. Am cumparat tort, felicitari, un cadou si i-am dat pupici. Dimineata, mi-am dat seama ca nu ii facusem nici un cadou si am dat fuga repede pan` la Mall … Prietena mea a fost extrem de fericita de cadoul micut si de felicitare, si am mai primit ceva pupici. Ma simt atat de bine cand vad oamenii din jur fericiti, astfel ca orice fleac care l-a ranit pe un necunoscut, ma poate afecta si pe mine intr-o oarecare masura. Dupa ce am papat tort, a trebuit sa fac o vizita pan` la dentist. Vesti … bune? Cred ca da. Ma ingrozesc cand o aud pe sor-mea cea mica vorbind asa vesela despre vizitele ei la dentist. Vine atat de inviorata … Normal, ea are dintii perfecti! O.o Sa ma fi simtit oare atat de bine pentru ca n-am mai stat toata ziua cu ochii in calculator? Ca am fost mai mereu pe drumuri sau imbracata bine pregatita sa ies pentru nevoile mamei sau vreo pofta neasteptata …? Mda.

Da Doamne, sa treaca vacanta mai repede, ca mor aici de lene sad. Vacanta de vara dauneaza grav sanatatii, mai rau ca tutunul. (sau ma rog, nu stiu, ca n-am incercat fake).



5World in my eyes Empty Re: World in my eyes Sam Oct 20, 2007 11:53 pm


        Classic.Fe3lings
Classic.Fe3lings

 Varsta Varsta : 28
Sex Sex : feminin
Localizare Localizare : ---
Popularitate Popularitate : 8
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 6643
Animalutul meu Animalutul meu : Pestisor Nume PetFishy
PutereP 0
InteligentaI 0
ViataV 1
Numarul mesajelor : 5335
Respectarea regulilor : World in my eyes Rank11-24afb

wow tare :O aja am ramas zau aja e tare kum gandesti flirty

http://www.ally-just-me.piczo.com


6World in my eyes Empty Re: World in my eyes Mier Apr 09, 2008 11:14 am


        Mariko21
Mariko21

 Varsta Varsta : 36
Sex Sex : feminin
Localizare Localizare : Bucuresti
Popularitate Popularitate : 40
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 9182
Animalutul meu Animalutul meu : Pasaroi frustrat Nume PetSmotocel
PutereP 0
InteligentaI 2
ViataV 1
Numarul mesajelor : 6239
Respectarea regulilor : World in my eyes Rank11-24afb

Ti-am reeditat titlul jurnalului, pentru ca doresc ca titlurile sa aiba un look uniform. Sry for the inconvenienece.

http://www.zoozez.com Http://mariko21.wordpress.com https://www.facebook.com/profile.php?id=100000868572973 http://mariko21.hi5.com



        Continut sponsorizat

 




Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]




Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Creeaza un forum | Arta, Cultura si Timp liber | Diverse.. | ©phpBB | Forum gratuit de suport | Semnaleaza un abuz | Discutii recente