Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]

1Jigoku Shoujo Empty Jigoku Shoujo Dum Apr 27, 2008 9:21 pm


        Zooz
Zooz

 Varsta Varsta : 29
Sex Sex : masculin
Localizare Localizare : Pitesti
Popularitate Popularitate : 0
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 5992
Numarul mesajelor : 388
Respectarea regulilor : Jigoku Shoujo Rank11-6-24b75

Jigoku Shoujo Z4825f6ffbc68f



Jigoku Shoujo Jigoku_shoujo_2_dvdMarea majoritate a episoadelor sunt scurte povești care prezintă suferința unei persoane diferite cauzată de unu sau mai mulți indivizi. Un website cunoscut ca Jigoku Tsūshin (Corespondența Iadului) care poate fi accesat la miezul nopții de persoana care dorește răzbunare împotriva individului care i-a cauzat suferință. După ce numele este introdus, Jigoku Shoujo (Fata Iadului) le oferă o papușă din paie cu o sfoară roșie înfășurată în jurul gâtului. Dacă ața este desfăcută, ea va duce ținta în Iad, de asemenea cel care a căutat răzbunare este trimis în Iad după moarte.

După un timp după ce numele a fost depus , persoanele sunt vizitat de Enma Ai, o fată cu ochii roșii care poartă o uniformă școlară marinărescă. Ea le da oamenilor papușa din paie, care este defapt unul dintre asistenții ei. Ea apoi le spune că în caz că vor să se răzbune cu adevărat, trebuie să desfacă sfoara, iar
inamicul va fi imediat trimis în Iad. Un semn negru le va apărea pe piept care are rol de a le aminti persoanelor că de îndată ce viețile lor se vor sfârșii, sufletele lor vor fi trimise în Iad.

Ai este ajutată de către cei trei asistenți: Ichimoku Ren, un bărbat îmbrăcat casual care ia forma unei păpuși albastre din paie; Hone-Onna, o femeie care poarta un kimono cu obi legat în față care semnifică faptul că ea este o prostituată și ia forma unei păpuși roșii din paie; și Wanyūdō, un bătrân care poartă o eșarfă roșie și uneori o pălărie, și ia forma unei păpuși negre din paie. Trio-ul o ajută pe Ai să investigheze natura clienților ei și, de asemenea, prezintă victimelor păcatele de care au fost acuzați înainte ca Ai să îi ducă în Iad.

În episodul 8 al primului sezon, două personaje noi sunt introduse: un jurnalist pe nume Shibata Hajime un fost căutător de scandaluri și șantajist care începe să investigheze poveștile legate de Jigoku Shoujo, și fiica lui, Tsugumi. După o întâlnire cu Enma Ai, Tsugumi începe să
aibă viziuni cu lucrurile pe care Ai le vede și chiar dacă cei doi se implică din ce în ce mai mult în treburile lui Ai, Hajime dezaprobă metodele lui Ai de a răzbuna clienții și încearcă să îi oprească pe aceia care au contactat-o pe Jigoku Shoujo.
Sincer, este un anime destul de dragut. Ideea este originala, iar actiunea imi place. Pacat ca e cam repetitiv, se intampla aceleasi lucruri tot timpul. Dar imi place. Am vizionat prima serie cam pe toata, insa pe a doua nu am avut timp sa o urmaresc pe net.

Cei care s-au uitat la Jigoku Shoujo pot sa-si exprime aici parerile despre acest anime! Jigoku Shoujo 628387

http://animemylife.forumgratuit.ro


2Jigoku Shoujo Empty Re: Jigoku Shoujo Dum Iun 01, 2008 10:23 am


        reddish
reddish

 Varsta Varsta : 29
Sex Sex : feminin
Localizare Localizare : Baia Mare
Popularitate Popularitate : 0
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 6089
Nume Peto.o
Numarul mesajelor : 195
Respectarea regulilor : Jigoku Shoujo Rank11-24afb

Hell Girl the best big smile. Imi palc destul de mult povestioarele, si nu sunt toate asa de scarry spre sfarsit ( >.> ). Este trista poveastea lui Enma Ai sad(.



3Jigoku Shoujo Empty Re: Jigoku Shoujo Sam Iun 28, 2008 3:36 pm


        Ice
Ice

 Varsta Varsta : 34
Sex Sex : masculin
Localizare Localizare : Pitesti
Popularitate Popularitate : 1
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 5942
Animalutul meu Animalutul meu : Pestisor PutereP 0
InteligentaI 0
ViataV 1
Numarul mesajelor : 1325
Respectarea regulilor : Jigoku Shoujo Rank11-24afb

Hmm...ce pot sa spun,Jigoku Shoujo este unul dintre cele mai frumoase animeuri pe care le-am vazut(integral).
E pacat ca pe Animax se dau doar 13 episoade din toate seriile.
Mi-a placut mai mult Jigoku Shoujo (habar nu am cum sa intreprind aceasta actiune)(seria a doua).
Dupa cum a spus si reddish,povestea lui Ai Enma este foarte trista,ea fiind sacrificata la 6-7 ani.Satenii erau cam ticniti crezand ca ea poarta ghinion.
Oricum,anime-ul a ramas unul dintre cele mai frumoase pe care le-am vazut.

http://www.zoozez.com


4Jigoku Shoujo Empty Re: Jigoku Shoujo Mar Iul 01, 2008 6:14 pm


        enmaai541
enmaai541

 Varsta Varsta : 26
Sex Sex : feminin
Localizare Localizare : Iasi
Popularitate Popularitate : 0
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 5975
Numarul mesajelor : 396
Respectarea regulilor : Jigoku Shoujo Rank11-24afb

am devenit cam obsedata dupa jigoku shojuo. stiu cam tot ce se poate sti despre acest anime. personajul meu preferat e ichimoku ren. arata super sweet. normal ca imi place si de enma ai fiinca e mereu atat de calma si arata super tare. in acest anime zici ca (aproape) toti is emo. nam nimic cu emo ba chiar ador stilul lor vestimentar , dar miam dat doar cu parerea.......



5Jigoku Shoujo Empty Re: Jigoku Shoujo Mier Iul 02, 2008 8:06 am


        sweet_zoey
sweet_zoey

 Varsta Varsta : 28
Sex Sex : feminin
Localizare Localizare : Cluj-Napoca
Popularitate Popularitate : 3
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 6005
Numarul mesajelor : 105
Respectarea regulilor : Jigoku Shoujo Rank11-24afb

Oare chiar exista??
Cred ca cu totii ne intrebam dak fata iadului chiar exista.Ei bine eu va pot spune ca ea chiar exista insa in istoria Japoniei.Eu nu va pot spune cu exactitate dak exista si in lumea reala,deoarece eu nu am avut nici o intalnire cu ea ,asa ca nu prea stiu cu exactitate dekt faza cu Japonia.

http://f5.img.v4.skyrock.com/f5c/kimew/pics/748221226.jpg


6Jigoku Shoujo Empty Re: Jigoku Shoujo Sam Iul 05, 2008 7:22 pm


        enmaai541
enmaai541

 Varsta Varsta : 26
Sex Sex : feminin
Localizare Localizare : Iasi
Popularitate Popularitate : 0
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 5975
Numarul mesajelor : 396
Respectarea regulilor : Jigoku Shoujo Rank11-24afb

din cate stiu eu nu exista nici o FATA IADULUI , dar exista acum cateva mii de ani traditia de a sacrifica o fata de 7 ani.



7Jigoku Shoujo Empty Re: Jigoku Shoujo Dum Iul 06, 2008 4:39 pm


        octavia_fashion
octavia_fashion

 Varsta Varsta : 28
Sex Sex : feminin
Localizare Localizare : Cluj Napoca
Popularitate Popularitate : 0
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 5925
Numarul mesajelor : 37
Respectarea regulilor : Jigoku Shoujo Rank11-24afb

~*~ Ma indoiesc ca ar exista o fata a iadului dar probabil ca in urma cu citeva mii de ani oamenii credeau in chestiile astea.~*~



8Jigoku Shoujo Empty Re: Jigoku Shoujo Dum Iul 06, 2008 4:45 pm


        xo_candy_rose
xo_candy_rose

 Varsta Varsta : 27
Sex Sex : feminin
Localizare Localizare : Chisinau
Popularitate Popularitate : 1
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 6160
Numarul mesajelor : 2060
Respectarea regulilor : Jigoku Shoujo Rank11-6-24b75

Si mie imi place anime-ul. Dintre personaje cel mai mult imi place ren...e asa de dragut. Povestioarele sunt interesante...am vazut doar 1 episod pe animax, iar restul le-am cautat si le-am vazut pe net...

http://www.crazy-people.myforum.ro


9Jigoku Shoujo Empty Re: Jigoku Shoujo Mier Aug 13, 2008 10:01 am


        Kaliope
Kaliope

 Varsta Varsta : 32
Sex Sex : feminin
Localizare Localizare : Cluj
Popularitate Popularitate : 3
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 6042
Numarul mesajelor : 736
Respectarea regulilor : Jigoku Shoujo Rank11-24afb

M'deci,anime-ul acesta e o pare prostie,parerea mea.Sa nu mai spun de faptul ca umple capul copiilor cu idei tembele de-ale lor si arata scene in care oameni sunt chinuiti de altii,ptin diferite metode si tot asa.Grafica e naspa,iar finalul este tot acelasi,vine Enma Ai si trimite pe cineva in iad..

"Destepti" din fire,au inventat si un site dubios ptr a atrage rating-ul,iar fanii logic ca au inventat site-uri asemanatoare ptr ai face sa creada ca intradevar exista.

Desi anime-ul ar trebui sa fie ptr pers peste 16 ani,mai mult copii de 11-12 se uita,cat de interesant poate sa fie cineva caruia ii este facuta viata un alt iad.Cel mai indignant este faptul ca sprijina atractia catre malefic,de parac n-ar fi suficienta povestea.Cam atat am avut de zis,daca v-am jicnit gusturile,nu am ce v-a face

http://www.xtreme-style.forumhit.ro


10Jigoku Shoujo Empty Re: Jigoku Shoujo Sam Aug 16, 2008 3:06 pm


        okumi
okumi

 Varsta Varsta : 29
Sex Sex : feminin
Localizare Localizare : ---
Popularitate Popularitate : 0
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 5881
Numarul mesajelor : 11
Respectarea regulilor : Jigoku Shoujo Rank11-24afb

Jigoku Shoujo
Un anime foarte bun, horror,drama,mister si putina actiune.
Da...imi place
Jigoku Shoujo e fata iadului si totodata pesonaju' meu preferat
De ce?
Pentru ca e personaju' principal, e puternica, frumoasa, cu un trecut dureros, plina de ura, care, in cele din urma, moare intr-un fel urat
Dintre baieti, Ren is the best
Why?
'cause is so cool and powerful daydream

Gata cu palavrageala....

~ Ja ne~



11Jigoku Shoujo Empty Re: Jigoku Shoujo Sam Noi 22, 2008 4:06 pm


        Ayame
Ayame

 Varsta Varsta : 29
Sex Sex : feminin
Localizare Localizare : Galati
Popularitate Popularitate : 0
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 5790
Numarul mesajelor : 245
Respectarea regulilor : Jigoku Shoujo Rank11-24afb

Hell Girl este un anime foarte interesant, poveste lui Ai, felul trist in care a trebuit sa moara, felul in care ii pedepseste si-i duce in Iad pe cei care fac rau... Si acest anime este un must see! Au aparut deja 3 sezoane [din nefericire nu am avut timp pana acum sa le vad pe cel de-al 2-lea si pe al 3-lei... -_-"], Jigoku Shoujo, Jigoku Shoujo (habar nu am cum sa intreprind aceasta actiune) si Jigoku Shoujo Mitsuganae.




        Continut sponsorizat

 




Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]




Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumgratuit.ro | ©phpBB | Forum gratuit de suport | Semnaleaza un abuz | Discutii recente