Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]

1thought Putem trai o mie de ani? Da! Mier Dec 10, 2008 5:57 pm


        Minsk28
Minsk28

 Varsta Varsta : 40
Sex Sex : masculin
Localizare Localizare : ---
Popularitate Popularitate : 0
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 5827
Numarul mesajelor : 90
Respectarea regulilor : Putem trai o mie de ani? Da! Rank11-6-24b75

Putem ajunge la un trai de 1000 de ani, cel putin!

Expertul in computere Aubrey de Grey, autorul bestseller-ului non-fictiv “Oprirea imbatranirii”, este convins ca a formulat in recenta sa lucrare baza teoretica a cuceririlor stiintifice care le vor permite oamenilor sa-si controleze imbatranirea biologica si sa traiasca sute si chiar mii de ani.

Putem trai o mie de ani? Da! Shutte10
De Grey nu are formatiunea de baza a unui biolog expert, dar s-a autoinitiat in stiintele naturale si si-a propus transformarea fundamentelor umane. Doctorul in computere crede ca resorturile tehnologiei biomedicinale necesare eliminarii procesului imbatranirii si chiar eliminarii decesului, sunt foarte aproape de a fi descoperite. In cartea intitulata “Oprirea imbatranirii”, de Grey si asistentul sau de cercetare Michael Rae prezinta detaliile acestei biotehnologii. Cei doi sustin ca imbatranirea corpului uman, similara cu imbatranirea masinariilor facute de om, rezulta in urma diverselor acumulari de avarii. Tot ca in cazul masinilor, aceste probleme pot fi periodic indreptate, ducand la extinderea pe termen nedefinit a functionarii umane, sunt de parere autorii. Cel mai plauzibil mod de combatere a imbatranirii, sustine de Grey, este reintinerirea corpului la nivel molecular si celular, indepartand avariile acumulate si reabilitand organismul la o stare anterioara, mai tanara. Terapiile de intinerire ar putea amana si chiar elimina pe o perioada nedeterminata afectiunile si fragilitatea relationate cu varsta, prelungind viata umana. De Grey a formualt un plan de mare acoperire pentru intelegerea si eventual amanarea nedeterminata a declinului fizic si mental al varstei inaintate, denumt SENS (Strategii de Gestionare a Imbatranirii ). El este si organizatorul unei intregi serii de conferinte si ateliere care vizeaza cheia cercetarii biomedicale relevante pentru SENS.

Sursa: preluat de Descopera.ro de la DailyGalaxy

Ce parere aveti? Avem sanse de a trai mai mult de 100 de ani? huh? ... sau sunt doar blablahblablah

http://descopera.forumz.ro


2thought Re: Putem trai o mie de ani? Da! Mier Dec 10, 2008 8:47 pm


        stefanyx
stefanyx

 Varsta Varsta : 31
Sex Sex : masculin
Localizare Localizare : I am here, right in front of you
Popularitate Popularitate : 7
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 6074
Numarul mesajelor : 428
Respectarea regulilor : Putem trai o mie de ani? Da! Rank8-2-24b8f

NU !
nu avem sanse sa traim 1000 de ani, chiar daca s-ar inventa o astfel de lucrare in mai putin de 100 de ani pe pamant ar fi haos total , oameni se nasc dar nu mai mor , populatia ar creste brusc ...
nu au sens cercetarile acestui om , chiar daca se poate realiza asa ceva noi oamenii am ajunge mai aproape de sfarsit.
Cei doi sustin ca imbatranirea corpului uman, similara cu imbatranirea masinariilor facute de om, rezulta in urma diverselor acumulari de avarii.
total ireal lol ,daca este cum sustin cei 2 eu si restul populatiei planetei suferim constant avarii si asta face schimbari in corpul nostru lol lol yahoo cool



3thought Re: Putem trai o mie de ani? Da! Mier Dec 10, 2008 9:21 pm


        Mariko21
Mariko21

 Varsta Varsta : 36
Sex Sex : feminin
Localizare Localizare : Bucuresti
Popularitate Popularitate : 40
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 9182
Animalutul meu Animalutul meu : Pasaroi frustrat Nume PetSmotocel
PutereP 0
InteligentaI 2
ViataV 1
Numarul mesajelor : 6239
Respectarea regulilor : Putem trai o mie de ani? Da! Rank11-24afb

Chiar daca ar exista o astfel de chestie, accesul la ea ar fi foarte redus (mi-e greu sa cred ca nu ar beneficia macar cativa), pentru ca si asa suntem prea multi pentru resursele existente in acest moment.

http://www.zoozez.com Http://mariko21.wordpress.com https://www.facebook.com/profile.php?id=100000868572973 http://mariko21.hi5.com


4thought Re: Putem trai o mie de ani? Da! Joi Dec 11, 2008 9:12 pm


        TouchTheSky
TouchTheSky

 Varsta Varsta : 29
Sex Sex : feminin
Localizare Localizare : Turda
Popularitate Popularitate : 0
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 5927
Numarul mesajelor : 96
Respectarea regulilor : Putem trai o mie de ani? Da! Rank11-24afb

aa....sincer ma cam indoiesc ca s-ar putea face asa ceva :-jSi in plus...te-ai plictisi sa traiesti asa mult si nu ai mai trai viata la maxim, gandindu-te ca mai ai muuult de trait.

http://world-of-girls.forumz.ro


5thought Re: Putem trai o mie de ani? Da! Mier Dec 17, 2008 10:27 pm


        crazy
crazy

 Varsta Varsta : 35
Sex Sex : masculin
Localizare Localizare : ---
Popularitate Popularitate : 2
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 6421
Animalutul meu Animalutul meu : Pisica dementa Nume PetKrull, Warrior King
PutereP 1
InteligentaI 2
ViataV 0
Numarul mesajelor : 926
Respectarea regulilor : Putem trai o mie de ani? Da! Rank11-24afb

in teorie mi se pare posibil .... imbatranirea defapt (din kte stiu) este reprezentata in principiu de oxidarea organelor... so, e ceva similar cu ruginirea --.--'' so dak oamenii astia nau ce face dekt sa afle cum sa modifice corpul uman la nivel molecular... atunci let them do that... mi se pare o idee kt de kt buna.... sunt probabil oameni pe pamant kre si-ar dori sa traiasca la nesfarsit... sau tipe kre si-ar dori sa arate k la 20 de ani for ever ..and ever... (aici cred k nu este vorba doar de kteva tipe) cu siguranta nu va fi ieftina chestia asta... si probabil k va fi si un fel de consiliu kre va decide dak omul respectiv merita sa traiasca atat. ca iti dai seama k dak ar fi doar o problema de bani... gangsterii si manelarii vor fi printre primii la coada.
ganditi-va de exemplu cum ar fi fost dak putea einstein sa traiasca 1000 de ani... eram mult mai avansati din pdv tehnologic in momentul asta. ma rog... nu mi se pare realizabila aceasta chestie in viitorul apropiat orqm. adik, dak am putea modifica celulele la nivel molecular, am putea in primu rand sa vindecam cancerul, hiv-ul, sida si mai stiu eu ce boli ... clonarea ar fi floare la ureche si tot felu de chestii dastea de kre nu prea vorbim dekt in sf-uri.... so let's get real, no sa vedem noi asa ceva.



6thought Re: Putem trai o mie de ani? Da! Joi Iul 30, 2009 11:35 am


        Buburuza
Buburuza

 Varsta Varsta : 30
Sex Sex : feminin
Localizare Localizare : Craiova
Popularitate Popularitate : 2
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 6609
Nume PetSorinel Copilul de A
Numarul mesajelor : 422
Respectarea regulilor : Putem trai o mie de ani? Da! Rank8-2-24b8f

chiar daca ar exista asa ceva,va dati seama ce scump ar fi acest ser anti-imbatranire sau viata-vesnica. oricum,va dati seama cum ati arata la 1000 de ani?



7thought Re: Putem trai o mie de ani? Da! Mier Aug 19, 2009 8:07 pm


        zorro
zorro

 Varsta Varsta : 30
Sex Sex : masculin
Localizare Localizare : pe scaun
Popularitate Popularitate : 0
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 5630
Numarul mesajelor : 44
Respectarea regulilor : Putem trai o mie de ani? Da! Rank5-4-24b84

fiti seriosi... o mie de ani? e ca si cum ai spune ca MJ e pe Marte la o cola. lol

http://emoculture.forumz.ro


8thought Re: Putem trai o mie de ani? Da! Vin Sept 04, 2009 10:41 am


        Buburuza
Buburuza

 Varsta Varsta : 30
Sex Sex : feminin
Localizare Localizare : Craiova
Popularitate Popularitate : 2
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 6609
Nume PetSorinel Copilul de A
Numarul mesajelor : 422
Respectarea regulilor : Putem trai o mie de ani? Da! Rank8-2-24b8f

daca am trai 1000 de ani ar creste populatia atat de mult incat pe toata suprafata Terrei va fi foamete,toate rezervele de apa si hrana vor vi epuizate,iar fara ele nu putem trai.este logic!si nu,chiar nu putem sa traim 1000 de ani.

si oricum,nu este ca si cum ai pune niste ulei la o usa care scartaie.trebuie sa gaseasca formula perfecta.si putini vor beneficia de ea,daca va exista.va dati seama cat o sa coste!



9thought Re: Putem trai o mie de ani? Da! Vin Ian 14, 2011 4:16 pm


        Charlotte
Charlotte

 Varsta Varsta : 28
Sex Sex : feminin
Localizare Localizare : dorna candrenilor
Popularitate Popularitate : 2
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 5712
Animalutul meu Animalutul meu : Panda Nume PetRiki
PutereP 0
InteligentaI 0
ViataV 1
Numarul mesajelor : 292
Respectarea regulilor : Putem trai o mie de ani? Da! Rank5-4-24b84

1000 de ani ,chiar daca ar exista acest ser am muri cu mult inainte sa implinim 500 de ani calcati de o masina sau ceva de genul.




        Continut sponsorizat

 




Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]




Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumgratuit.ro | ©phpBB | Forum gratuit de suport | Semnaleaza un abuz | Discutii recente