Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul


Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 1 din 2]

1Biserica azi Empty Biserica azi Joi Iul 02, 2009 3:08 pm


        Cristi
Cristi

 Varsta Varsta : 34
Sex Sex : masculin
Localizare Localizare : Valcea
Popularitate Popularitate : 0
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 5583
Numarul mesajelor : 7
Respectarea regulilor : Biserica azi Rank11-24afb

Mergeti la biserica frecvent? Spuneti-mi ce simtiti in timpul slujbelor religioase



2Biserica azi Empty Re: Biserica azi Joi Iul 02, 2009 5:19 pm


        Deadlyrage
Deadlyrage

 Varsta Varsta : 29
Sex Sex : feminin
Localizare Localizare : Where the wild girlz smoke
Popularitate Popularitate : 1
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 6973
Animalutul meu Animalutul meu : Pasarica ciufulita Nume PetSens
PutereP 0
InteligentaI 2
ViataV 1
Numarul mesajelor : 464
Respectarea regulilor : Biserica azi Rank5-4-24b84

Dar tu crestine, ce simti cand mergi la Biserica, de cate ori mergi? tongue
L.E: E frumos sa raspunzi si tu la intrebarile astea! flirty



Ultima editare efectuata de catre Deadlyrage in Vin Iul 03, 2009 4:08 pm, editata de 1 ori

http://count-grishnackh.mybrute.com


3Biserica azi Empty Re: Biserica azi Joi Iul 02, 2009 9:53 pm


        Sawyer
Sawyer

 Varsta Varsta : 33
Sex Sex : masculin
Localizare Localizare : Outside the
Popularitate Popularitate : 7
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 7169
Animalutul meu Animalutul meu : Pestisor Nume PetKanye West
PutereP 0
InteligentaI 0
ViataV 1
Numarul mesajelor : 628
Respectarea regulilor : Biserica azi Rank11-24afb

N-am mai fost la biserică de.... de ceva vreme. De obicei simt o căldură în suflet(somn).
Acum mi-am amintit, defapt am fost acu` câteva luni, cu clasa(heh), dar am stat doar 5/30 minute.



4Biserica azi Empty Re: Biserica azi Vin Iul 03, 2009 3:17 pm


        Cristi
Cristi

 Varsta Varsta : 34
Sex Sex : masculin
Localizare Localizare : Valcea
Popularitate Popularitate : 0
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 5583
Numarul mesajelor : 7
Respectarea regulilor : Biserica azi Rank11-24afb

Ce parere aveti despre scoaterea icoanelor din scoli si de asemenea scoaterea religiei din invatamant?



5Biserica azi Empty Re: Biserica azi Vin Iul 03, 2009 3:42 pm


        Deadlyrage
Deadlyrage

 Varsta Varsta : 29
Sex Sex : feminin
Localizare Localizare : Where the wild girlz smoke
Popularitate Popularitate : 1
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 6973
Animalutul meu Animalutul meu : Pasarica ciufulita Nume PetSens
PutereP 0
InteligentaI 2
ViataV 1
Numarul mesajelor : 464
Respectarea regulilor : Biserica azi Rank5-4-24b84

Repet. Spune-ti si tu parerea despre intrebarile pe care le pui.
Ce parere aveti despre scoaterea religiei din invatamant?
Ora de religie?! ce ora de religie, nu exista ora de religie. Exista, ora de religie ortodoxa. La ora de religie ar trebui un curs de istoria religiilor, o prezentare a credintelor si religiilor lumii . Desigur, acum depinde de profesorul si de capacitatea lui de a preda . Pentru ca trebuie sa dea dovada de neutralitate. Iar cre(s)tini nu prea-s capabili de asta. Un profesor ateu ar fi raspunsul. LoL
La cum e acum ora de religie consider ca ar trebui sa fie optionala.

L.E: Mi-a zburat p'la urechi ca vor sa scoata ora de logica si sa se mai bage inca una de religie sau ceva gen.Pentru a indobitoci mai bine vitele desigur, oricum sunt total impotriva.

Also consider ca religia/credinta e un lucru foarte intim care nu poate fi predat ci descoperit daca simti nevoia. Buba e ca acum religia iti e bagata pe gat si nu se "descopera".

Ce parere aveti despre scoaterea icoanelor din scoli

O parere buna! Tot respectul meu domnului Cernea. Doar pentru ca crestinismul e religia majoritatii nu inseamna ca tre' sa o atarne peste tot. Also, religia nu are ce cauta in scoala, nu trebuie sa ajunga o institutie de indoctrinare religioasa.



Ultima editare efectuata de catre Deadlyrage in Vin Iul 03, 2009 7:07 pm, editata de 1 ori

http://count-grishnackh.mybrute.com


6Biserica azi Empty Re: Biserica azi Vin Iul 03, 2009 6:52 pm


        erena21
erena21
x
 Varsta Varsta : 38
Sex Sex : feminin
Localizare Localizare : Sacele
Popularitate Popularitate : 14
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 6957
Animalutul meu Animalutul meu : Pestisor PutereP 0
InteligentaI 0
ViataV 1
Numarul mesajelor : 933
Respectarea regulilor : Biserica azi Rank11-24afb

Cristi a scris:Mergeti la biserica frecvent? Spuneti-mi ce simtiti in timpul slujbelor religioase

Ce treaba are biserica cu credinta in D-zeu. Vrei sa stii ce cred eu despre biserica...ca e una din institutiile statului care profita cel mai mult de oameni care manipuleaza,minte aaa da si comite crime in numele lui d-zeu....iar eu o astfel de biserica o reneg.



7Biserica azi Empty Re: Biserica azi Sam Iul 04, 2009 11:52 am


        Mariko21
Mariko21

 Varsta Varsta : 36
Sex Sex : feminin
Localizare Localizare : Bucuresti
Popularitate Popularitate : 40
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 9182
Animalutul meu Animalutul meu : Pasaroi frustrat Nume PetSmotocel
PutereP 0
InteligentaI 2
ViataV 1
Numarul mesajelor : 6239
Respectarea regulilor : Biserica azi Rank11-24afb

Separarea bisericii de stat a avut loc acum mult timp... Biserica nu mai are autoritate asupra statului. Cat despre influenta statului asupra bisericii nu prea vad la ce te referi...


La biserica merg rar... Merg la slujba de Inviere mereu si cand am vreun examen sau vreo problema... Pana acum vreo 2-3 ani mergeam duminica doar pentru mir si ca sa aprind lumanari, dar nu stateam si la slujba. Daca plec in vreun alt oras (orasel sau whatever) imi place totusi sa ma duc la biserica/manastirea de acolo. Este un loc tacut in care imi pot auzi gandurile si ma simt mai bine, mai light cand ies. Adica trec printr-un poces de spovedanie one on one cu Dumnezeu, ca nu m-am spovedit la preot decat 1 data...

Despre ora de religie... In clasele primare ne placea tuturor, ii desenam toate fetele ingeri profesorului in timp ce el ne vorbea despre pilde. Obligatorie nu a fost niciodata, pentru ca stiu ca aveam un coleg care nu era ortodox si pleca de la ora respectiva fara nicio problema.

Nu sunt de acord cu scoaterea orei, ar trebui sa ramana, dar ca optional mai mult. Si fiecare sa poata avea ora de religie corespunzatoare religiei sale. Ok, sunt ortodoxa, dar nu consider corect sa fie numai ora de religie ortodoxa...

Scoaterea icoanelor din toate clasele da. Scoaterea icoanelor din clasele care s-au transformat in capele, care au fost pictate si sfintite => nu.

http://www.zoozez.com Http://mariko21.wordpress.com https://www.facebook.com/profile.php?id=100000868572973 http://mariko21.hi5.com


8Biserica azi Empty Re: Biserica azi Sam Iul 04, 2009 4:02 pm


        erena21
erena21
x
 Varsta Varsta : 38
Sex Sex : feminin
Localizare Localizare : Sacele
Popularitate Popularitate : 14
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 6957
Animalutul meu Animalutul meu : Pestisor PutereP 0
InteligentaI 0
ViataV 1
Numarul mesajelor : 933
Respectarea regulilor : Biserica azi Rank11-24afb

Da teoretic de mult biserica s-a despartit de stat,dar practic nu.Biserica stie cele mai sumbre secrete ale intregii lumi.Are agentii de spionaj mai dezvoltate ca cele ale Americi.Stie ce face fiecare presedinte din lume...stie fiecare miscare importanta din lume. daca ne raportam la Biserica crestina-unde intra ortodoxismul si catolicismul- vei cedea ca exact as sta situatia,si mereu asa va sta. si acom la islamism cum se face ca majoritatea oamenilor considera ca razboiul sfant ce trebuie sa il poarte fiecare barbat inseamna cu adevarat un razboi.Cu arme cu sange si morti? In esenta razboiul sfant inseamna lupta interioara pe care trebuie sa o duca fiecare pentru eliberare..nu razboi cu oameni care mor...nu asta asa a preluat statul si a ajuns sa fie o regula asta.



9Biserica azi Empty Re: Biserica azi Sam Iul 04, 2009 6:41 pm


        Deadlyrage
Deadlyrage

 Varsta Varsta : 29
Sex Sex : feminin
Localizare Localizare : Where the wild girlz smoke
Popularitate Popularitate : 1
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 6973
Animalutul meu Animalutul meu : Pasarica ciufulita Nume PetSens
PutereP 0
InteligentaI 2
ViataV 1
Numarul mesajelor : 464
Respectarea regulilor : Biserica azi Rank5-4-24b84

Mariko21 a scris:
Obligatorie nu a fost niciodata, pentru ca stiu ca aveam un coleg care nu era ortodox si pleca de la ora respectiva fara nicio problema.
... Mai, desigur ca toti putem pleca fara nicio problema. Ca la orice ora, dar se pun absente. Trebuie sa faci cerere ca sa scapi de ora de religie. E destul de mare frecareala. La fel ca si adeverinta aia datorita careia esti scutit de sport(daca ai o problema de sanatate) dar asta nu face Sportul optional.

Mariko21 a scris:Nu sunt de acord cu scoaterea orei, ar trebui sa ramana, dar ca optional mai mult. Si fiecare sa poata avea ora de religie corespunzatoare religiei sale. Ok, sunt ortodoxa, dar nu consider corect sa fie numai ora de religie ortodoxa...
Parca ziceai ca "obligatorie nu a fost niciodata". Oricum, ideea ta e bunicica... Dar nu se poate pune in practica. De ce?! E prea mult de munca. Ca fiecarui elev sa i se predea religia pe care o are--> prea multe clase si prea multi profesori pentru prea putini participanti la ora.

Ce treaba are biserica cu credinta in D-zeu. Vrei sa stii ce cred eu despre biserica...ca e una din institutiile statului care profita cel mai mult de oameni care manipuleaza,minte aaa da si comite crime in numele lui d-zeu....iar eu o astfel de biserica o reneg.
Biserica nu are de-a face cu credinta. Din pacate sunt foarte des confundate, credinta e lucrul "acela" care trebuie descoperit. Whatever, iti impartasesc parerea despre biserica! tongue

L.E: Teoretic biserica nu are "autoritate" asupra statului, insa are o mare influenta asupra lui.


Edit:
Molly, daca asa ceva se face intr-o institutie ce nu se numeste scoala-->unde se preda, unde sunt elevi si sunt si cursuri normale... Inseamna ca asa ceva nu se face.tongue



Ultima editare efectuata de catre Deadlyrage in Sam Iul 04, 2009 9:14 pm, editata de 1 ori

http://count-grishnackh.mybrute.com


10Biserica azi Empty Re: Biserica azi Sam Iul 04, 2009 7:37 pm


        time lord
time lord
x
 Varsta Varsta : 39
Sex Sex : masculin
Localizare Localizare : Si eu as vrea sa stiu
Popularitate Popularitate : 1
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 6360
Animalutul meu Animalutul meu : Pisica dementa Nume PetMadlax
PutereP 2
InteligentaI 2
ViataV 2
Numarul mesajelor : 380
Respectarea regulilor : Biserica azi Rank11-24afb

mai exista asa ceva? ma refer la biserica,nu ma duc si nu am de gand sa ma duc decat daca alta optiune nu am(stai ca nici in acest caz nu ma duc) prefer sa le ocolesc.
Sincer acum eu unul nu-i vad rostul Biserici pana la urma nu este altceva decat o cladire,nu trebuie sa ma duc ca sa fiu credincios.



11Biserica azi Empty Re: Biserica azi Sam Iul 04, 2009 7:51 pm


        Molly
Molly
x
 Varsta Varsta : 33
Sex Sex : feminin
Localizare Localizare : Focsani
Popularitate Popularitate : 8
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 8385
Animalutul meu Animalutul meu : Pasarica pitzipoanca Nume PetPoșețica
PutereP 0
InteligentaI 2
ViataV 1
Numarul mesajelor : 1437
Respectarea regulilor : Biserica azi Rank11-24afb

Deadlyrage a scris: Ca fiecarui elev sa i se predea religia pe care o are--> prea multe clase si prea multi profesori pentru prea putini participanti la ora.
Asa ceva se face. Nu la scoala, e adevarat, dar colegii mei de alta religie (2 mai exact) au libertatea sa plece de la ora. Doar unul dintre ei face asta si face ora de religie la el la biserica. Cealalta colega participa la ora de religie de buna voie.

Referitor la mersul la biserica. Ma duc destul de rar, din motive personale, nu neaparat ca sunt anti-biserica.
Nu prea accept ideea de religie, desi imi place sa citesc despre practicile celorlalte. Cu orele de religie si cu icoanele n-am nimic. Mi se pare totusi absurda exigenta unor profesori de religie.

https://www.facebook.com/?ref=logo#!/Molilu


12Biserica azi Empty Re: Biserica azi Dum Iul 26, 2009 10:51 pm


        Buburuza
Buburuza

 Varsta Varsta : 30
Sex Sex : feminin
Localizare Localizare : Craiova
Popularitate Popularitate : 2
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 6609
Nume PetSorinel Copilul de A
Numarul mesajelor : 422
Respectarea regulilor : Biserica azi Rank8-2-24b8f

merg in fiecare duminica la biserica si la toate sarbatorile.mie imi merge foarte bine,cat timp ma rog la dumnezeu.cand merg la biserica sunt mereu atenta la ce spune preotul,si cand ma duc la biserica la tara la mine cant si in cor.sunt o persoana religioasa,la fel si familia mea.



13Biserica azi Empty Re: Biserica azi Dum Aug 02, 2009 1:10 am


        BAF-kimi
avatar

 Varsta Varsta : 33
Sex Sex : masculin
Localizare Localizare : Bucuresti
Popularitate Popularitate : 2
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 6052
Numarul mesajelor : 951
Respectarea regulilor : Biserica azi Rank11-24afb

^ Faci parte din familia Becali? lol

http://www.spurcati.ro


14Biserica azi Empty Re: Biserica azi Mar Aug 04, 2009 1:36 pm


        ~Kami~
~Kami~

 Varsta Varsta : 27
Sex Sex : feminin
Localizare Localizare : Constanta
Popularitate Popularitate : 5
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 6565
Numarul mesajelor : 818
Respectarea regulilor : Biserica azi Rank11-24afb

Doamne.... biserica ? Nu merg cam deloc la biserica. Nici nu vreau sa aud de ea. Ultima data cand am spus o rugaciune [in clasa la ora blablah] am simtit ca imi iau foc picioarele, am transpirat si ma incurcam si prin cuvinte. La slujbe nu am eu rabdare sa stau si mai ales pentru ca nu merg la biserica..

Si chiar sunt de acord. Icoanele alea le agata peste tot, nu exista cumva si cercei ? /fake Asa deci asta e. tongue

http://hinata-uchiha.hi5.com


15Biserica azi Empty Re: Biserica azi Lun Aug 10, 2009 8:15 pm


        Ruki
Ruki
Metalhead
Metalhead
 Varsta Varsta : 30
Sex Sex : feminin
Localizare Localizare : Everywhere
Popularitate Popularitate : 8
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 7555
Animalutul meu Animalutul meu : Testoasa Nume PetTroll
PutereP 5
InteligentaI 5
ViataV 5
Numarul mesajelor : 4420
Respectarea regulilor : Biserica azi Rank11-24afb

Ultima data cand am spus o rugaciune [in clasa la ora Biserica azi 160960] am simtit ca imi iau foc picioarele, am transpirat si ma incurcam si prin cuvinte.

Cu siguranta esti posedata. Sau te-ai indepartat atat de mult de Calea Domnului incat fortele raului te-au coplesit. Salveaza-ti sufletul, copile.


w/e, cu siguranta voi reveni cu un edit.

http://www.random-accident.blogspot.com https://www.facebook.com/#!/profile.php?id=100001452848919&v=info


16Biserica azi Empty Re: Biserica azi Mar Aug 11, 2009 2:00 am


        BAF-kimi
avatar

 Varsta Varsta : 33
Sex Sex : masculin
Localizare Localizare : Bucuresti
Popularitate Popularitate : 2
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 6052
Numarul mesajelor : 951
Respectarea regulilor : Biserica azi Rank11-24afb

^ rofl Las-o ca are si ea 12 ani, si eu cand aveam 8-9 ani povesteam ce vedeam prin filme. big smile

http://www.spurcati.ro


17Biserica azi Empty Re: Biserica azi Mar Aug 11, 2009 3:15 pm


        Buburuza
Buburuza

 Varsta Varsta : 30
Sex Sex : feminin
Localizare Localizare : Craiova
Popularitate Popularitate : 2
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 6609
Nume PetSorinel Copilul de A
Numarul mesajelor : 422
Respectarea regulilor : Biserica azi Rank8-2-24b8f

de la un timp,toata cam toata lumea s-a indepartat de biserica,mai bine zis toti copii si tinerii,in afara de mine



18Biserica azi Empty Re: Biserica azi Mar Aug 11, 2009 3:42 pm


        ~Kami~
~Kami~

 Varsta Varsta : 27
Sex Sex : feminin
Localizare Localizare : Constanta
Popularitate Popularitate : 5
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 6565
Numarul mesajelor : 818
Respectarea regulilor : Biserica azi Rank11-24afb

^Nu prea cred in Dumnezeu..
Si nu'mi mai spun copile. xD. Ca nu esti mama [aia e o cretina ><].

http://hinata-uchiha.hi5.com


19Biserica azi Empty Re: Biserica azi Mar Aug 11, 2009 4:32 pm


        Buburuza
Buburuza

 Varsta Varsta : 30
Sex Sex : feminin
Localizare Localizare : Craiova
Popularitate Popularitate : 2
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 6609
Nume PetSorinel Copilul de A
Numarul mesajelor : 422
Respectarea regulilor : Biserica azi Rank8-2-24b8f

Kamy'Chan a scris:^Nu prea cred in Dumnezeu..
Si nu'mi mai spun copile. xD. Ca nu esti mama [aia e o cretina ><].
Pai Dumnezeu ne-a dat mama,parintii ne-au facut pe noi si tu o faci cretina pe mama ta.trebuie sa fie cea mai buna prietena a ta!
UF,esti la o varsta la care ar trebuie sa te duci la Biserica,sa o cunosti.



20Biserica azi Empty Re: Biserica azi Mar Aug 11, 2009 4:55 pm


        Ruki
Ruki
Metalhead
Metalhead
 Varsta Varsta : 30
Sex Sex : feminin
Localizare Localizare : Everywhere
Popularitate Popularitate : 8
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 7555
Animalutul meu Animalutul meu : Testoasa Nume PetTroll
PutereP 5
InteligentaI 5
ViataV 5
Numarul mesajelor : 4420
Respectarea regulilor : Biserica azi Rank11-24afb

^
^ Din fericire.

Mergeti la biserica frecvent? Spuneti-mi ce simtiti in timpul slujbelor religioase.

1. Nu. Merg la biserica (manastire w/e) doar pentru slujba de Inviere sau nunti/botezuri la care ma mai obliga ai mei sa particip.
2. Imi place la Inviere. Recunosc, nu ascult sujba (din cauza zgomotului si lipsei de interes in pricipal), dar atmosfera e extraordinara. E vorba de linistea celorlati si lipsa grijilor.

Ce parere aveti despre scoaterea icoanelor din scoli si de asemenea scoaterea religiei din invatamant?

Eu n-am mai vazut icoane la scoala de vre-o 4 ani. Da, sunt de acord cu scoaterea lor (daca nu au facut-o deja). De ce? Pentru ca nu toti elevii sunt crestin-ortodosci. De ce ar fi favorizati doar ei?

In legatura cu scoaterea religiei din invatamant, chestia e discutabila. I mean, in generala ni s-a vorbit doar despre crestinism. In liceu nu am facut prea multa religie, dar am discutat despre religie in general, istoria religiilor si zeii antici. Asa da. Inca o ora de cultura generala. Also, din cate am inteles ora de religie e optionala pentru cei cu alte credinte. Nu s-ar mai fi ajuns la asta daca ora de religie ar fi ora de religie in general, si nu doar de crestinism, as said before.

http://www.random-accident.blogspot.com https://www.facebook.com/#!/profile.php?id=100001452848919&v=info


21Biserica azi Empty Re: Biserica azi Joi Aug 20, 2009 3:34 am


        zorro
zorro

 Varsta Varsta : 30
Sex Sex : masculin
Localizare Localizare : pe scaun
Popularitate Popularitate : 0
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 5630
Numarul mesajelor : 44
Respectarea regulilor : Biserica azi Rank5-4-24b84

Deadlyrage a scris:Repet. Spune-ti si tu parerea despre intrebarile pe care le pui.
Ce parere aveti despre scoaterea religiei din invatamant?
Ora de religie?! ce ora de religie, nu exista ora de religie. Exista, ora de religie ortodoxa. La ora de religie ar trebui un curs de istoria religiilor, o prezentare a credintelor si religiilor lumii . Desigur, acum depinde de profesorul si de capacitatea lui de a preda . Pentru ca trebuie sa dea dovada de neutralitate. Iar cre(s)tini nu prea-s capabili de asta. Un profesor ateu ar fi raspunsul. LoL
La cum e acum ora de religie consider ca ar trebui sa fie optionala.

Ora de religie exista, din pacate si in unele locuri se face la extrem. Si nu, profesorul nu trebuie sa dea dovada de neutralitate. Daca nu iti convine religia ortodoxa poti face o cerere sa iti inlocuiasca religia cu alta materie. Iar chestia cu profesorul ateu... What the...? Cum ar putea un ateu sa predea religie in conditiile in care el nu crede nici in Satan nici in Dumnezeu? E ca si cum ai pune un poet sa predea muzica. Sunt de acord cu tine numai in ceea ce priveste ultima propozitie.

Deadlyrage a scris:L.E: Mi-a zburat p'la urechi ca vor sa scoata ora de logica si sa se mai bage inca una de religie sau ceva gen.Pentru a indobitoci mai bine vitele desigur, oricum sunt total impotriva.

Oricum nu te asculta nimeni. Fa cerere daca nu-ti place religia.

Deadlyrage a scris:Also consider ca religia/credinta e un lucru foarte intim care nu poate fi predat ci descoperit daca simti nevoia. Buba e ca acum religia iti e bagata pe gat si nu se "descopera".

Nu e nicio intimitate in religie. Nu in crestinism. E doar prostie, dobitocie si idioti care habar n-au in ce cred. Cititi Biblia cu MARE atentie si aveti grija sa va duca capul in momentul in care faceti chestia asta, ca sa stiti si voi macar in ce tampenie credeti. Si buba nu e ca religia nu se descopera, ci ca nu ai ce descoperi in religie.

Deadlyrage a scris:
Ce parere aveti despre scoaterea icoanelor din scoli

O parere buna! Tot respectul meu domnului Cernea. Doar pentru ca crestinismul e religia majoritatii nu inseamna ca tre' sa o atarne peste tot. Also, religia nu are ce cauta in scoala, nu trebuie sa ajunga o institutie de indoctrinare religioasa.

Scoaterea icoanelor din scoli nu imbunatateste cu nimic situatia. Dobitocii tot acolo sunt, nu pleaca. Si icoanele inca sunt si ele. Cel putin la mine in liceu. Pe mine unul nu ma deranjeaza. Toata lumea stie ca de fapt prin icoane se incalca legea lui Dumnezeu, Dumnezeul in care cred toti cu atata tarie. Porunca a 2-a zice sa nu iti faci idoli falsi, ori icoanele asta sunt: bucati de lemn pictate. Nu e Dumnezeu acolo. Ganditi oameni buni, de-aia aveti creiere.

Pace. kiss

http://emoculture.forumz.ro


22Biserica azi Empty Re: Biserica azi Joi Aug 20, 2009 4:27 pm


        Deadlyrage
Deadlyrage

 Varsta Varsta : 29
Sex Sex : feminin
Localizare Localizare : Where the wild girlz smoke
Popularitate Popularitate : 1
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 6973
Animalutul meu Animalutul meu : Pasarica ciufulita Nume PetSens
PutereP 0
InteligentaI 2
ViataV 1
Numarul mesajelor : 464
Respectarea regulilor : Biserica azi Rank5-4-24b84

zorro a scris:

Ora de religie exista, din pacate si in unele locuri se face la extrem. Si nu, profesorul nu trebuie sa dea dovada de neutralitate. Daca nu iti convine religia ortodoxa poti face o cerere sa iti inlocuiasca religia cu alta materie. Iar chestia cu profesorul ateu... What the...? Cum ar putea un ateu sa predea religie in conditiile in care el nu crede nici in Satan nici in Dumnezeu? E ca si cum ai pune un poet sa predea muzica. Sunt de acord cu tine numai in ceea ce priveste ultima propozitie.
Ia mai citeste odata ce am scris. Mi-ai scos replicile din context, lol.
Am zis ca nu exista ora ce religie, pentru ca nu exista. Ci ora de religie crestina--> O diferenta.
Tin sa te anunt, ca sunt muuuult mai multe religii pe langa aia cu Dumnezeu si Satan, si pentru a putea sa le predea pe toate bine, fara "Dar dumnezeul meu e cel adevarat, ceilalti sunt toti falsi!!!!111" (atatidune crestina)trebuie sa dea dovada de neutralitate.
Nu stiu de ce incerc sa iti explic, oh gawd no words

Oricum nu te asculta nimeni. Fa cerere daca nu-ti place religia.

Ideea era again, alta. Ca vor sa inlocuiasca logica cu religia--> religia 1 stiinta 0 . Lol, smth liek.
Oh, si imi place religia + nu ti-a cerut nimeni sfaturi.

Nu e nicio intimitate in religie. Nu in crestinism. E doar prostie, dobitocie si idioti care habar n-au in ce cred. Cititi Biblia cu MARE atentie si aveti grija sa va duca capul in momentul in care faceti chestia asta, ca sa stiti si voi macar in ce tampenie credeti. Si buba nu e ca religia nu se descopera, ci ca nu ai ce descoperi in religie.
De unde iti veni tie ideea ca sunt crestina? "ca sa stiti si voi macar in ce tampenie credeti". LOL.
Da amice, e ceva intim, pentru ca fiecare are dretul sa creda in ce vrea... Iar bagi crestinismul oh gawd! Nu e singura religie de pe pamant prietene no words
Oh si nu ai inteles la ce ma refeream cu "descoperirea".


Scoaterea icoanelor din scoli nu imbunatateste cu nimic situatia. Dobitocii tot acolo sunt, nu pleaca. Si icoanele inca sunt si ele. Cel putin la mine in liceu. Pe mine unul nu ma deranjeaza. Toata lumea stie ca de fapt prin icoane se incalca legea lui Dumnezeu, Dumnezeul in care cred toti cu atata tarie. Porunca a 2-a zice sa nu iti faci idoli falsi, ori icoanele asta sunt: bucati de lemn pictate. Nu e Dumnezeu acolo. Ganditi oameni buni, de-aia aveti creiere.
Ma ideea cu scoaterea icoalelor era ca "defavorizeaza", sa zicem, minoritatile. Idoli falsi nu constau in icoane, aia e doar o 'imagine' a lui Dumnezeu. + Sunt sigura ca dupa cate se pare ii place sa ii fie pupate picorosele divine . (Ivan if hi dazant egzist)

Rest in peace kiss



Ultima editare efectuata de catre Deadlyrage in Joi Aug 20, 2009 6:49 pm, editata de 1 ori

http://count-grishnackh.mybrute.com


23Biserica azi Empty Re: Biserica azi Joi Aug 20, 2009 6:05 pm


        zorro
zorro

 Varsta Varsta : 30
Sex Sex : masculin
Localizare Localizare : pe scaun
Popularitate Popularitate : 0
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 5630
Numarul mesajelor : 44
Respectarea regulilor : Biserica azi Rank5-4-24b84

Nu-mi bat capul cu tine. Esti proasta gramada. Bun venit in turma.

DACA MAI JIGNESTI PE CINEVA AM SA CER SA FI BANAT
time lord

http://emoculture.forumz.ro


24Biserica azi Empty Re: Biserica azi Joi Aug 20, 2009 6:30 pm


        Deadlyrage
Deadlyrage

 Varsta Varsta : 29
Sex Sex : feminin
Localizare Localizare : Where the wild girlz smoke
Popularitate Popularitate : 1
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 6973
Animalutul meu Animalutul meu : Pasarica ciufulita Nume PetSens
PutereP 0
InteligentaI 2
ViataV 1
Numarul mesajelor : 464
Respectarea regulilor : Biserica azi Rank5-4-24b84

Singurul prost de aici esti tu , scumpule. Prostul nu e prost destul pana nu e si fudul, aye?
Ideile tale si de aici si de la topicul cu religiile sunt preconcepute, habar nu ai de nimic. Tocmai de aia cand cineva "intra mai adanc" in poveste si te intreaba diverse notiuni incepi sa vi cu link-uri de 2 bani si cu limbaj de mahala. Assez cause! Deja ne-ai plictisit destul.

"Bun venit in turma"?! Ai incurcat persoana, impresioneaza cu replicile tale copy-pasteuite pe altcineva.

La revedere!

NU ERA NECESAR SA JIGNESI INAPOI PENTRU ASTA AI BUTONUL RAPORT SI PENTRU ASTA EXISTA MODERATORI SI ADMINI
time lord

http://count-grishnackh.mybrute.com


25Biserica azi Empty Re: Biserica azi Joi Aug 20, 2009 10:53 pm


        zorro
zorro

 Varsta Varsta : 30
Sex Sex : masculin
Localizare Localizare : pe scaun
Popularitate Popularitate : 0
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 5630
Numarul mesajelor : 44
Respectarea regulilor : Biserica azi Rank5-4-24b84

Tu, atotstiutoare mica. Nu stii nimic despre nicio forma de Satanism iar eu nu sunt dator sa argumentez ceea ce spun, avand in vedere ca tu oricum n-ai pricepe. Asa ca ramai la Satanismul tau rebel/ateism/agnosticism/sau-ce-naiba-o-fi si nu te mai baga in chestii care in mod evident te depasesc.

http://emoculture.forumz.ro



        Continut sponsorizat

 




Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 1 din 2]

Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul






Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
creează un forum | ©phpBB | Forum gratuit de suport | Semnaleaza un abuz | Discutii recente