Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]

1Parkour Empty Parkour Lun Iun 14, 2010 9:08 pm


        diavolitza
diavolitza

 Varsta Varsta : 28
Sex Sex : feminin
Localizare Localizare : bucuresti
Popularitate Popularitate : 2
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 6323
Animalutul meu Animalutul meu : Pasaroi frustrat Nume PetYnuyasha
PutereP 0
InteligentaI 2
ViataV 0
Numarul mesajelor : 295
Respectarea regulilor : Parkour Rank11-6-24b75

Parkour este o disciplină fizică inspirată de mișcarea corpului omenesc. Se concentrează pe mișcarea eficientă, neîntreruptă înainte, peste, pe sub, în jurul și prin obstacole (atât naturale cât și artificiale) într-un anume mediu înconjurător. Astfel de mișcare poate apărea sub formă de fugă, sărituri, cățărări și tehnici mai complexe. Scopul parkour-ului este ca practicantul să-și adapteze mișcarea la orice obstacol din calea sa.

Unii oameni găsesc multe similarități între parkour și cascadoriile și tehnicile celebrului actor și practicant de arte marțiale Jackie Chan. Totuși, alții privesc parkour-ul ca pe o artă asemănătoare dansului: o formă de a materializa mișcarea corpului omenesc în cea mai frumoasă formă a sa. Parkour este adesea legat de ideea de libertate, în forma abilității de a depăși aspecte din preajma ta care tind să limiteze, de exemplu balustrade, grilaje, rampe, scări sau pereți, cuprizând libertatea la un nivel non-fizic deasemenea.Acest parkour este considerat de uni indivizi ca un sport insa este o arta a vieti de zi cu zi care reiese doar prin faptul ca nu exista competie pentru ca fiecare traceu are stilul sau!

Sursa:www.wikipedia.com

Ador acest sport.Voi ce parere aveti? Imi puteti da mai multe date despre acest sport? Voi l-ati practicat sau il practicati cumva>?
Ei bine,dati-va cu parerea...si spuneti-mi si mie ce credeti voi.



2Parkour Empty Re: Parkour Lun Iun 14, 2010 11:30 pm


        crazy
crazy

 Varsta Varsta : 35
Sex Sex : masculin
Localizare Localizare : ---
Popularitate Popularitate : 2
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 6421
Animalutul meu Animalutul meu : Pisica dementa Nume PetKrull, Warrior King
PutereP 1
InteligentaI 2
ViataV 0
Numarul mesajelor : 926
Respectarea regulilor : Parkour Rank11-24afb

Nu stiu prea multe despre sport, dar cu siguranta este unul dintre cele mai frumoase hobby-uri pe care ai putea sa le ai. Este jogging la superlativ. Ideea de a iti antrena corpul si mintea pentru a lucra in armonie sa te ajute sa depasesti tot felu de obstacole urbane este cu adevarat ceva ce te poate captiva... Desigur nu este la fel de usor precum joggingul. Fara un instructor experimentat in domniul respectiv, mi se pare aproape imposibil sa te apuci de el... De asemenea banuiesc ca iti trebuie un antrenament serios mai intai pentru rezistenta fizica, iar apoi pentru muschii corpului, ce vor fi solicitati tot timpul. Poate trebuie mai intai practicat alpinismul (exista sali in Bucuresti, in alte orase din tara nu stiu, dar banuiesc ca sunt) pentru a te obijnui sa iti ridici corpul cat mai usor

Sa zicem ca devii un alpinist junior, ai o rezistenta fizica si un instructor oarecum dornic sa te ajute. Tot ce iti mai trebuie e o locatie. Ma rog, parerea mea... nu stiu daca chiar asa se procedeaza, dar macar asa pare oarecum realizabil. Cine stie poate peste cativa ani ma apuc si eu Parkour 26539

Eu am ramas fascinat de acest sport dupa ce am jucat Mirror's Edge. Recomand celor care sunt pasionati de parkour.




Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]




Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Creati un forum | ©phpBB | Forum gratuit de suport | Semnaleaza un abuz | Discutii recente