Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]

1Sanatatea creierului Empty Sanatatea creierului Sam Noi 08, 2008 10:50 pm


        Bloo_Q-Kazoo
Bloo_Q-Kazoo

 Varsta Varsta : 30
Sex Sex : feminin
Localizare Localizare : Constanta
Popularitate Popularitate : 3
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 5878
Numarul mesajelor : 41
Respectarea regulilor : Sanatatea creierului Rank11-24afb

Creierul este cel mai important organ, ceea ce ne perimte sa ne gandim ca daca nu ar exista noi am fi niste legume.
Creierul are nevoie sa fie ''hranit'' in permanenta astfel, vom avea o sanatatea pe durata mai lunga.
Cum putem sa hranim creierul?
simplu:

-exercitiile fizice=>daca facem doua ore aerobic sanatatea creierului este in siguranta.Dar nu daor aerobic, ci toate exercitiile fizice ne vor ajuta.
-exercitiile psihice=>daca vom invata si vom cititi foarte mult, adica creierul nostru este pus in funciune in fiecare zi, sanatatea creierului nostru va fi pastrata.

Daca n uam avea creier, va ganditi ce s-ar intampla, dar daca avem, trebuie sa ii asiguram sanatatea pe percurusul a atatia ani.



2Sanatatea creierului Empty Re: Sanatatea creierului Sam Noi 08, 2008 11:13 pm


        stefanyx
stefanyx

 Varsta Varsta : 31
Sex Sex : masculin
Localizare Localizare : I am here, right in front of you
Popularitate Popularitate : 7
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 6074
Numarul mesajelor : 428
Respectarea regulilor : Sanatatea creierului Rank8-2-24b8f

foarte bine
exercitiile psihice ajuta foarte mult la legaturile neuronilor , cu cat ele sunt mai dezvoltate cu atat persoana respectiva gandeste mai rapid , factori "nocivi" precum computerele slabesc legaturile neuronilor si astfel persoana gandeste mai greu.
exercitiul exagerat al creierului dauneaza .



3Sanatatea creierului Empty Re: Sanatatea creierului Dum Noi 09, 2008 6:22 pm


        Zanto
Zanto

 Varsta Varsta : 36
Sex Sex : masculin
Localizare Localizare : Constanta
Popularitate Popularitate : 0
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 5805
Numarul mesajelor : 66
Respectarea regulilor : Sanatatea creierului Rank11-24afb

Exercitiile psihice cat fizice ajuta ff mult cu Hranirea si adaptarea creierului.
DAca nu am avea bibilica ( creier ) am fii niste harababure.Dar daca te enervezi putin sau tare un neuron din creier dispare sau se sparge.

http://www.zoozez.com


4Sanatatea creierului Empty Re: Sanatatea creierului Joi Noi 13, 2008 8:11 pm


        RyuuseiRocket
RyuuseiRocket

 Varsta Varsta : 30
Sex Sex : feminin
Localizare Localizare : Timisoara
Popularitate Popularitate : 0
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 5945
Numarul mesajelor : 434
Respectarea regulilor : Sanatatea creierului Rank11-24afb

Daca tot suntem la capiitolul creier sa zic asa. lol

Stie cineva cum as putea sa ma concentrez?
De la un timp incoace nu ma mai pot concentra aprope deloc ceea ce are urmari FOARTE grave la scoala.
Si cand ma pun sa citesc ceva dupa vreo 1 ora si jumate de citit incepe sa ma doara capul ingrozitor.

Ajuutor atat cer. cry

http://izmimi.blogspot.com/


5Sanatatea creierului Empty Re: Sanatatea creierului Vin Noi 14, 2008 3:31 pm


        reddish
reddish

 Varsta Varsta : 29
Sex Sex : feminin
Localizare Localizare : Baia Mare
Popularitate Popularitate : 0
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 6089
Nume Peto.o
Numarul mesajelor : 195
Respectarea regulilor : Sanatatea creierului Rank11-24afb

Zanto a scris:Exercitiile psihice cat fizice ajuta ff mult cu Hranirea si adaptarea creierului.
DAca nu am avea bibilica ( creier ) am fii niste harababure.Dar daca te enervezi putin sau tare un neuron din creier dispare sau se sparge.

Nu stiam chestia cu daca esti nervos un neurn se sparge.. nu cred ca e adevarata, pentru ca daca ar fi, as fi acuma extrem de praosta la cat de des ma enervez eu hmmm...

Cu concentrarea nu prea stiu cu ce sa te ajut RyuuseiRocket ^^",scuze. Eu nu am probleme cu lipsa de concentrare...
Incearca sa te intereseze subiectul. Adica ceva de genu' sa-ti impui ca adori matematica sau tehnologia. Sau incearca sa inveti pe muzica ( desi la mine numai pe anumite tipuri demelodii pot invata, ca daca ascult altele cand invat ma doare capul hmmm... )
Incearca sa faci exercitii aerobice pentru oxigenarea creierului ( cel mai indicat este inotul ), fa puzzel-uri ( de 1000 de piese giggle ), careuri care sa stimuleze gandirea. Mananca fructe si legume, nu manca in eces, orice ai manca ( imbcseste mintea ), mananca multe "alimente pentru creier" ( click pt. un articol ).
Dar cel mai important lucru ramane cel de a intelege in clasa. Adica sa fii atenta la ora, sa asculti cu atentie, si daca nu intelegi sa ceris a-ti mai explice odata pana intelegi, pentru ca, asta e pana la urma datoria prefesorilor, nu ^^ ?
Desigur dacain ultimul timp ai avut un accident si te-ai lovit la cap, lipsa de concentrare se poate datora scaderii numarului de neuroni.. cred^^"

Ja ne!...



6Sanatatea creierului Empty Re: Sanatatea creierului Vin Feb 06, 2009 11:38 pm


        Molly
Molly
x
 Varsta Varsta : 33
Sex Sex : feminin
Localizare Localizare : Focsani
Popularitate Popularitate : 8
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 8385
Animalutul meu Animalutul meu : Pasarica pitzipoanca Nume PetPoșețica
PutereP 0
InteligentaI 2
ViataV 1
Numarul mesajelor : 1437
Respectarea regulilor : Sanatatea creierului Rank11-24afb

RyuuseiRocket a scris:Daca tot suntem la capiitolul creier sa zic asa. lol

Stie cineva cum as putea sa ma concentrez?
De la un timp incoace nu ma mai pot concentra aprope deloc ceea ce are urmari FOARTE grave la scoala.
Si cand ma pun sa citesc ceva dupa vreo 1 ora si jumate de citit incepe sa ma doara capul ingrozitor.

Ajuutor atat cer. cry
Ok...si eu mai am problema asta dar am gasit metode de rezolvare. Cand inveti nu invata cu muzica. Chiar daca zici u ca inveti mai bine, de fapt inconstient te concentrezi asupra muzicii si iti ramane informatia din lectie fragmentar. Incearca sa faci sa dispara din jurul tau tentatiile care te pot face sa iti iei atentia de la lectii. Nu sta 10 ani pe o lectie. Daca vezi ca nu merge cu invatatul nu te forta. Mai bine inchizi frumusel caietul/cartea si te duci de te plimbi 10 minute, juma de ora, oxigenezi binisor creierasul si te relaxezi si apoi te apuci de invatat. Eu dau randament facand asta.
Dar inainte de toate trebuie sa te autoeduci sa iti pastrezi concentrarea asupra lectiilor. Trebuie sa vrei sa te poti concentra. La scoala stiu ca poate fi infernal mai ales daca lectiile nu te atrag deloc. Incearca totusi sa incerci sa vezi dedesubturile lectii si sa cercetezi subiectul S-ar putea sa fie mai interesant si sa-ti fie mai folositor decat a-i crede.

https://www.facebook.com/?ref=logo#!/Molilu


7Sanatatea creierului Empty Re: Sanatatea creierului Dum Ian 23, 2011 1:51 pm


        Charlotte
Charlotte

 Varsta Varsta : 28
Sex Sex : feminin
Localizare Localizare : dorna candrenilor
Popularitate Popularitate : 2
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 5712
Animalutul meu Animalutul meu : Panda Nume PetRiki
PutereP 0
InteligentaI 0
ViataV 1
Numarul mesajelor : 292
Respectarea regulilor : Sanatatea creierului Rank5-4-24b84

eu una n-am probleme cu concentrarea sau chestii de astea singurele obiecte la care am invatat vreodata au fost geografia si biologia de vreo 3ori(cele mai enervante materii)si asta findca ma obliga mama si niciodata n-am avut media generala sub 8,nu ca as vrea sa ma laud .va dau un sfat e mai usor sa retii lectia din clasa ,decat sa inveti acasa o gramada si tot degeaba.(Defapt aici depinde si cum predau profesori).




        Continut sponsorizat

 




Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]




Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Creati un forum gratuit | Arta, Cultura si Timp liber | Diverse.. | ©phpBB | Forum gratuit de suport | Semnaleaza un abuz | Discutii recente