Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]

1Creatiile mele literare Empty Creatiile mele literare Joi Dec 04, 2008 11:26 am


        sweet_zoey
sweet_zoey

 Varsta Varsta : 28
Sex Sex : feminin
Localizare Localizare : Cluj-Napoca
Popularitate Popularitate : 3
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 6004
Numarul mesajelor : 105
Respectarea regulilor : Creatiile mele literare Rank11-24afb

Pe urmele dragostei
CAP I Prima data cand l-am vazut
E dimineata , pasarerele sunt deja treze, ciripind un catec asa de frumos , cum numai in vise ai mai auzi. Fosnetul frunzelor aurii se aud , precum cineva s-ar furisa pe ascuns in spatele tau. Vantul rece sufla usor crengile copacilor, facandu-le sa danseze. Atmosfera de pe-afara se raceste , caci suntem undeva prin Octombrie.
In oras traficul e in toi , oamenii circula pe autostrada si pe trotoar , foarte agitati , pentru ca se grabesc sa ajunga , fie la lucru , fie la scoala sau in alte locuri.
Intr-un bloc inalt de zece etaje , la ultimul etaj locuieste o fata impreuna cu mama ei . Obijnuia sa se trezeasca devre , dar in aceea zi nu a mai facut acelasi lucru.
Avea o bucatarie mica , unde incapeau doar doua persoane , mobila rosiatica se potrivea perfect cu peretele alb , si cu masuta cea mica asezata mereu langa geam , unde obisnuiau cele doua sa manance, si cu florile din vaza de pe masuta , toate acestea iti dadeau un aer vesel, n fata dormitorului , mai era o usa , dar acea usa era inchisa, caci acolo stateau parintii fetei , mai degraba mama , decand tatal ei a avut un acciden si nu a fost norocos ca sa scape , dormitorul era mare , peretii albastri ca cerul , iar mobila toata era neagra , dar nu arata urat , ci chiar frumos deoarece peste tot erau asezate diferite ornamente , iar patul era mereu invelit in cele mai superbe culori.
In acel pat dormea fata acum , fata ei palida , doar cu putina roseata prin obraji , parca te indemna sa o saruti , parul ei roscat se asternuse pe fruntea fina.
Razele soarelui aparuse si in incaperea aceea , iar in acel moment fata si-a deschis ochii verzui imbinati cu putin albastru, cand te uitai in ochii ei puteai zarii marea.
Foarte agitata , tanara , cauta sa-si gaseasca telefonul, in sfarsit si l-a gasit pe noptiera patului , unde se afla un bilet :
" Nu uita sa te trezesti , azi mergi la noua ta scoala! Vezi sa nu intarzii! Te pup , mama P.S. O sa vin tarziu azi acasa ,sa ca nu ma astepta!"
- Firar! se gandea fata suparata , cum a putut sa nu-si seteze alarma , doar v-a merge la o scoala noua si prima impresie conteaza. Ori cum , acum e prea tarziu , ca sa mai conteze , dar trebuie se grabeasca. Isi lua o pereche de pantaloni rosii , asortandui cu o curea neagra cu franjuri , iar i partea de suns a corpului , o bluza mulata alba cu un mic fluturas , culorile lui , ai zice ca apartin curcubeului.
Tanara intra in baia , care era mare , gresie peste tot de o nuanta de violet , un mic covoras pe jos cu o sirena zambitoare , iar intr-un colt un jacuzi ( scuze nu stiu cum se scrie tongue) mare si pe un dulapior diferite obiecte pentru baie , cum ar fi : sare de baie cu diferite arome , samponuri , sapunuri parfumate si intr-un sertar o gramada de prosoape colorate.
Se aproprie de chiuveta , asezata langa veceul cel micn si rotund , care statea in dreapta usii , isi lua periuta si isi spala dintii.
Dintr-o lada din stanga veceului , fata avea aduse din diferite tari , o multime de parfumuri , si fiind prima zi de scoala , ea alese sa poarte un parfum cu aroma de capsunui.
Tanara isi lua geaca alba si scurta care ii vena pana la talie , si era inscriptata o litera : A , ce provenea de la numele ei , care era Akane .
Grabita, ea isi ia rucsacul si fuge catre noua institutie de invatamant, dar fiind neatenta , nu observa cum din cealalta parte , un baiat alearga in aceeasi punct in care se afla ea si cei doi , se izbira unul de altul .

Personaje :
baiatul : https://s380.photobucket.com/albums/oo250/sweet_zoey/?action=view&current=anime_guy-1.jpg
Akane : https://s380.photobucket.com/albums/oo250/sweet_zoey/?action=view&current=redgirl.jpg

http://f5.img.v4.skyrock.com/f5c/kimew/pics/748221226.jpg


2Creatiile mele literare Empty Re: Creatiile mele literare Sam Ian 24, 2009 12:52 am


        insight
insight

 Varsta Varsta : 36
Sex Sex : masculin
Localizare Localizare : ---
Popularitate Popularitate : 1
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 5721
Numarul mesajelor : 103
Respectarea regulilor : Creatiile mele literare Rank11-24afb

Necromancer

Ți-am modelat extazul,
Cu unelte preistorice,
Ce minune…. Apari,
Alungând îndoielile retorice.

Dar umbrele rămân,
Aici, cu suspinul fiecărei bătăi,
Și turnurile se înalță,
Mai sus, printre inimi noi.

Iar cerul la care ai sperat,
Plânge imaginile…
Ce le-a adunat.
Cu noi …
Cercetători
Muribunzi,
Rătăcitori.

Aici rămân și eu,
Cu umbrele pe aproape,
Prea târziu pentru o revelație,
Așteptând somnul…
Și visul de moarte.

Lucifer(Rex Inferni)


Porți o coroană de flăcări
Pe capul tău de marmură moartă,
Lepădat de griji și dureri,
Alungat de soartă.

Mâini de oțel cu unghii cenușii,
Linia vieților, trăite mii și mii,
Prin lumi și timpuri diferite,
De focurile iadului pârlite.

Tu ești cel victorios,
În vanitatea teribilă și morbidă,
Neîncercat de ploile de martie,
Rămas încă uscat,
Cu o mantie de flăcări, roșie.

Prețul încoronării a fost a ucide,
Însă nu cu brațul sabiei ascuțite,
Ci cu sărutări și vorbe bine potrivite.

Ironic e însă felul în care ne asemănăm,
Amândoi rătăciți în umbre,
Rostul încă ni-l căutăm.
Durerea ne pătrunde.


Edit by Ruki: Asta e topicul domnisoarei si nu ne putem baga peste el. Iti poti posta creatiile in Cenaclul poetilor sau iti poti crea un topic nou pentru asta.(nice ones, btw)




Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]




Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumgratuit.ro | ©phpBB | Forum gratuit de suport | Semnaleaza un abuz | Discutii recente