Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]

1Metode contraceptive Empty Metode contraceptive Joi Aug 16, 2007 5:34 pm


        Lenne
Lenne

 Varsta Varsta : 36
Sex Sex : feminin
Localizare Localizare : Bucuresti
Popularitate Popularitate : 3
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 6411
Numarul mesajelor : 908
Respectarea regulilor : Metode contraceptive Rank11-24afb

Metode contraceptive




Mda... prezervative, sterilet, anticonceptionale, ejacularea afara (mda, unii o iau ca pe o metoda)...

Sunt persoane care inca nu le stiu pe toate sau nu stiu cum s ale foloseasca... Tu ce folosesti? Ce ti se pare mai bun, eficient, fara probleme?


De mom ma rezum la Durex, in curand tre' sa dau pe la un planning si sa ma dau pe anticonceptionale....asa e senzatia de skin on skin(cum se zice) si nu ma agit ca as putea ramane insarcinata...mi se pare o metoda ce trebuie folosita cand ai un partener sigur,cand ai incredere...am auzit ca exista si reactii adverse ca si ingrasatul(atat mai imi trebuie)...d-aia si voi cere ceva sa ma tina pe linia mea de plutire daca nu chiar sa ma ajute sa slabesc...

singurul dezavantaj mi se pare faza cu "am uitat sa o iau"....si am auzit asta de cateva ori,da acu pe bune,cum sa fi atat de idioata,scz expresia, incat sa iei pastiluta?adik...daca te bagi la asa ceva tre sa fi cat de cat(de fapt total) constienta de ceea ce te asteapta,de responsabilitatea pe care o ai,ca poate nu esti toata ziua bot in bot cu el,sau cu cineva care sa iti aminteasca de ea...si in afara de asta,iau o folie pe luna care costa sa zic 10 euro(nush sigur inca) decat sa incep sa dau banii pe prezervative care costa 4 euro 6.....sau ceva de genu....
prezervativele mi se pare metoda perfecta la one night standuri,la relatii care nu sunt serioase,cand te gandesti "daca nu e fidel"..etc....in 1º rand de boli in al 2lea de sarcine....bineinteles,nedorite...si mi se pare ca o fata de 15...16 ani e mai bine sa foloseasca prezervativul decat anticonceptionalele....fiindca alea modifica metabolismul si dupa ce ca la varsta aia ti se modifica el singur,"automat" ii mai bagi si pastile,care pana la urma sunt doar niste hormoni..si incerci sa il modifici manual...ceea ce nu e bine pentru tine,ca fata..tinand cont ca trebuie sa lasi corpul sa ajunga la un punct in care nu se mai modifica....(nu ma refer la menstruatie ci in general).
âstilele sunt bune si ptr menstruatie...sti sigur cand iti vine,ti se regleaza si dupa cate am inteles,diminueaza si durerile si te tine si mai putin(doamne ajuta ca nu o sa mai urlu cate o sapt intreaga de dureri de burta)

si ejacularea afara mi se pare cea mai mare prostie auzita....si multi o sa imi sariti in cap...dar asa e
da,ok..ejaculezi afara insa sunt acele numite "picaturi ale placerii" care contin spermatozoizi si de alea nu prea iti dai seama cand curg...si daca esti destul de fertil...ca baiat,sa fie si fata la ovulatie,si sa fie si ea fertila,ai pus-o-n fericire..mda...asta e opinia mea de moment....
mai revin big smile

http://www.calypsonyx.blogspot.com


2Metode contraceptive Empty Re: Metode contraceptive Vin Aug 17, 2007 1:15 pm


        LostDream
LostDream

 Varsta Varsta : 37
Sex Sex : masculin
Localizare Localizare : Timisoara
Popularitate Popularitate : 0
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 6266
Numarul mesajelor : 23
Respectarea regulilor : Metode contraceptive Rank11-24afb

dap dar sti ca sau facut studii si cica normal cu sau fara prezervativ este la fell numa conceptzia aia e la nivel de creier si normal senzatzia la fell......
Cat Despre metode de contraceptie cum ziceai si tu daca ai o relatzie sauceva in genu consider ca e mai bine sa iei anticonceptionale.....totusi e mai nush sooo fucking nice skin on skinn



3Metode contraceptive Empty Re: Metode contraceptive Lun Oct 15, 2007 4:50 pm


        Mariko21
Mariko21

 Varsta Varsta : 36
Sex Sex : feminin
Localizare Localizare : Bucuresti
Popularitate Popularitate : 40
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 9182
Animalutul meu Animalutul meu : Pasaroi frustrat Nume PetSmotocel
PutereP 0
InteligentaI 2
ViataV 1
Numarul mesajelor : 6239
Respectarea regulilor : Metode contraceptive Rank11-24afb

c ziceti? incepem sa abordam saptamanal cate o metoda si sa discutam despre ea?

sa spunem dc si dc nu am utiliza-o?

sa spunem (spuneti) dak v-a fost bn cu metoda respectiva, in caz k ati utilizat-o, sau, din contra, dak v-ati simtit aiurea (dak a fost incomoda sau dak datorita ei ati experimentat efecte secundare, in functie d caz)

si, dc nu, sa incercam sa demitizam anumite pareri despre diverse metode

dak va convine, propun sa incepem cu cel mai cunoscut si, probabil, cel mai utilizat: prezervativul

http://www.zoozez.com Http://mariko21.wordpress.com https://www.facebook.com/profile.php?id=100000868572973 http://mariko21.hi5.com


4Metode contraceptive Empty Re: Metode contraceptive Joi Oct 18, 2007 5:43 pm


        Lenne
Lenne

 Varsta Varsta : 36
Sex Sex : feminin
Localizare Localizare : Bucuresti
Popularitate Popularitate : 3
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 6411
Numarul mesajelor : 908
Respectarea regulilor : Metode contraceptive Rank11-24afb

Este cel mai bun....chiar daca vezi doamne, e mai bine "skin on skin"... mi se pare cel mai adecvat ptr cei tineri,mai ales cei care skimba relatiile de azi pe maine...
se pot folosi la toate natiile de sex..de la oral pana la anal...si ptr oral sunt si tot felu de arome si gusturi...etc....
daca se insista pe tema "skin on skin", si daca e o relatie serioasa,da,poate disparea prezervativul...dar sfatul meu e sa se foloseasca mereu o alta metoda contraceptiva si sa nu se lase pe faza "o scot inainte" exact din motivele sus zise si anume "picaturile placerii" ce contin spermatozoizi....si....
prezervativul se poate combina cu lubrifianti..si..si de mom nu prea mai stiu ce sa zic

http://www.calypsonyx.blogspot.com


5Metode contraceptive Empty Re: Metode contraceptive Vin Mai 09, 2008 10:49 pm


        Mariko21
Mariko21

 Varsta Varsta : 36
Sex Sex : feminin
Localizare Localizare : Bucuresti
Popularitate Popularitate : 40
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 9182
Animalutul meu Animalutul meu : Pasaroi frustrat Nume PetSmotocel
PutereP 0
InteligentaI 2
ViataV 1
Numarul mesajelor : 6239
Respectarea regulilor : Metode contraceptive Rank11-24afb

a cam trecut timpul pe care ne propusesem sa il alocam unei metode... asa ca hai sa trecem mai departe: pilula anticonceptionala

http://www.zoozez.com Http://mariko21.wordpress.com https://www.facebook.com/profile.php?id=100000868572973 http://mariko21.hi5.com


6Metode contraceptive Empty Re: Metode contraceptive Sam Mai 10, 2008 11:22 am


        Lenne
Lenne

 Varsta Varsta : 36
Sex Sex : feminin
Localizare Localizare : Bucuresti
Popularitate Popularitate : 3
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 6411
Numarul mesajelor : 908
Respectarea regulilor : Metode contraceptive Rank11-24afb

Naspaaaaaaaaaa
Opinia mea
Deeeci....dupa cate am vazut pe la altele....cu analize facute si tot tacamu nu au avut probleme.....dar pot aparea efecte secundare daca nu sunt prescrise bine.Si aici sunt patita rau de tot...am jurat ca nu mai iau in viata mea.....
Ingrasat, infectii ... si alte efecte care din fericire nu am patit, dar..nah...fiecare cu norocu lui.
Eu, personal nu le recomand....decat cu analize la doctor..si sa fie absolut tot in regula,sunt foarte bune din punct de vedere al contraceptiei, insa bineinteles nu si impotriva bolilor....deci trebuiesc folosite doar in cazuri detotala incredere si partener stabil.

http://www.calypsonyx.blogspot.com


7Metode contraceptive Empty Re: Metode contraceptive Lun Iun 30, 2008 7:10 pm


        erena21
erena21
x
 Varsta Varsta : 38
Sex Sex : feminin
Localizare Localizare : Sacele
Popularitate Popularitate : 14
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 6957
Animalutul meu Animalutul meu : Pestisor PutereP 0
InteligentaI 0
ViataV 1
Numarul mesajelor : 933
Respectarea regulilor : Metode contraceptive Rank11-24afb

metodele contraceptive despre care stiu si eu cate ceva sunt :

Contraceptie hormonala .pastile anticonceptionale orala, implante subdermice, anticonceptionale injectabile, dispozitivul intrauterin(steriletul)



Metode de bariera : prezervativul,diafragma,spermicidele
Sterilizarea chirurgicala feminina si masculina
Metode bazate pe recunoasterea perioadei fertile si abstinenta periodica :metoda temperaturii bazale, metoda mucusului cervical, metoda simpto-termala




Contraceptia de urgenta

Coitul intrerupt

de prezervative cred ca a auzit toata lumea...sunt cele mai folosite si cele mai indemana deorece stii sigur ca te protejeaza de BTS-uri,
diafragma
Metoda de bariera este bazate pe blocarea intrarii spermatozoizilor in cavitatea uterina.
Diafragma este fabricata din cauciuc moale. La margine fiind tinuta intinsa de un cerc elastic, ea se bombeaza sub forma unei mici cupole. Trebuie introdusa in vagin inainte de actul sexual. Fiind de diferite marimi diafragma trebuie ajustata de medic.
Actiune : acopera colul uterin si blocheaza trecerea spermatozoizilor catre uter si trompele uterine si serveste ca suport pentru substantele spermicide, nu protejeaza impotriva BTS
spermicidele Suportul spermicidelor poate fi reprezentat de creme, geluri, ovule, tablete sau ovule spumante si spray-uri.
Toate aceste produse sunt destinate introducerii in vagin si, in afara de spray-uri care sunt sunt active imediat, trebuiesc folosite cu cel putin 10-15 minute inaintea contactului sexual fiindca isi pot face efectul numai datorita caldurii corpului. Fiecare nou contact sexual va trebui premers de folosirea unuia dintre aceste produse chimice.
nu protejeaza impotriva BTS

anticonceptionale sunt si ele unele dintre cele mai folosite
metode.....insa ele nu te protejeaja impotriva BTS, si sunt sanse cam de 1% sa ramai insarcinata.....te mai si ingrasa.....chiar mult
implante subdermice
Sunt 6 capsule subtiri, flexibile, (de dimensiunea unui chibrit) care contin un progestagen asemanator hormonului natural produs de organismul femeii. Se implanteaza sub piele, in partea superioara a bratului.
Actiune : hormonul este eliberat din cele 6 capsule in circulatia sanguina, lent, constant, in cantitati foarte mici. Efectul contraceptiv este datorat ingroasarii mucusului cervical ingreunand trecerea spermatozoizilor in cavitatea uterina si trompele uterine. De asemenea, la aproximativ jumatate din ciclurile menstruale inhiba ovulatia (eliberarea ovulelor din ovare).
Eficienta : deosebit de buna.
anticonceptionale injectabile:
metoda calendarului:
Exista contraceptiv injectabil combinat care contine un tip de estrogen si un tip de progestagen (hormoni sintetici) si exista contraceptiv injectabil numai cu progestagen (hormon sintetic).
Actiune : efectul contraceptiv este datorat inhibarii ovulatiei (eliberarea ovulelor din ovare). De asemenea ingroasa mucusul cervical ingreunand trecerea spermatozoizilor in cavitatea uterina si trompele uterine.
Folosire : contraceptivul injectabil combinat se administreaza (o injectie) din 4 in 4 saptamani iar contraceptivul injectabil numai cu progestagen se administreaza (o injectie) din 2 in 2 luni sau din 3 in 3 luni, in functie de tipul hormonului

Metodele naturale de contraceptie (sau planificarea naturala) se bazeaza pe recunoasterea zilelor fertile ale femeii, zile in care se poate produce o sarcina si evitarea contactelor sexuale in aceasta perioada sau sa se recurga la celelalte mijloace anticonceptive (prezervativ, diafragma).
Metoda calendarului reprezinta metoda care determina perioada fertila prin urmarirea duratei ciclurilor menstruale anterioare si a stabilirii unei forme generale de evolutie.
Actiune : se evita intalnirea dintre spermatozoizi si ovul prin renuntarea la contacte sexuale in perioada in care ovulul ar putea fi fecundat.
Folosire : o sarcina apare in urma fecundarii ovulului, de catre spermatozoid, numai in zilele de fertilitate din jurul momentului ovulatiei : 3 - 4 zile inainte si 1-2 zile dupa aceasta. La un ciclu stabil de 28 de zile, ovulatia apare in ziua a 14-a, considerand drept prima zi a ciclului, prima zi de menstruatie. La un ciclu stabil de 29 de zile, ovulatia are loc in ziua a 15-a, la cel de 30 de zile ovulatia apare in ziua a 16-a, si asa mai departe, constanta fiind perioada de 14 zile de la ovulatie pana la viitorul ciclu menstrual.
In cazul in care ciclul menstrual nu este constant calculul perioadei fertile difera :
• se identifica ciclul cel mai scurt si a cel mai lung din cel putin 8 - 10 cicluri urmarite
• pentru gasirea primei zile a perioadei fertile se ia ciclul cu numarul cel mai scurt de zile si din el se scade numarul 18
• pentru gasirea ultimei zile a perioadei fertile se ia ciclul cu numarul cel mai mare de zile si din el se scade numarul 11
• din rezultate se gaseste, cu aproximatie, perioada fertila dintr-o luna.
insa eu nu o consider o metoda eficienta, nici o metoda naturala de contraceptie nu protejeaza impotriva infectiilor cu transmitere sexuala.
metoda temperaturii
Folosire : masurarea temperaturii corpului se face cu un termometru special, cu scara extinsa intre temperaturile de 36 si 38 de grade Celsius, pentru a determina si cele mai mici cresteri ale temperaturii corporale (temometrele obisnuite au scala cuprinsa intre 34 si 42 de grade Celsius). Temperatura este masurata de dimineata, dupa trezire, in pat, in stare de repaos. Temperatura poate fi luata axilar (sub brat), oral, vaginal sau rectal. Este recomandata masurarea temperaturii rectal sau vaginal. Dar indiferent de locul unde este masurata, el trebuie sa fie intotdeauna acelasi. Pe cale orala termometrul trebuie tinut sub limba timp de 5 minute, in rect sau vagin - 3 minute iar axilar - 5 minute. Daca nivelul mercurului este intre doua gradatii se inregistreaza gradatia inferioara.
Temperatura din perioada preovulatorie este egala sau mai mica de 36,6 grade si creste in jurul momentului ovulatiei (eliberarea ovulului), perioada in care femeia poate ramane insarcinata. Prin observarea atenta a curbei temperaturii pe parcursul a mai multe cicluri menstruale, poate fi stabilit relativ exact momentul ovulatiei.
Contraceptia de urgenta este un tip de contraceptie care se foloseste in situatii de urgenta, pentru a preveni o sarcina nedorita in urma unui contact sexual neprotejat sau in urma unui accident reprezentat de ruperea prezervativului, coit intrerupt ratat, expulzarea dispozitivului intrauterin in timpul actului sexual, etc. Contraceptia de urgenta pe baza de pastile este cunoscuta si sub numele de "pastila de a 2-a zi".
Actiune : efectul anticonceptional se datoreaza prevenirii ovulatiei, fertilizarii sau implantarii ovulului, in functie de tipul contraceptiei si momentul ciclului menstrual in care este folosita.
Folosire : exista 2 metode de contraceptie de urgenta :
pastile contraceptive de urgenta
dispozitiv intrauterin(sterilet) din cupru



8Metode contraceptive Empty Re: Metode contraceptive Lun Iul 07, 2008 3:17 pm


        Fraise
Fraise

 Varsta Varsta : 43
Sex Sex : feminin
Localizare Localizare : Thessaloniki, Greece
Popularitate Popularitate : 3
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 6097
Animalutul meu Animalutul meu : Pestisor Nume PetBotticelli
PutereP 0
InteligentaI 0
ViataV 1
Numarul mesajelor : 443
Respectarea regulilor : Metode contraceptive Rank11-24afb

Pilulele anticonceptionale mi-au fost recomandate dupa un set de analize hormonale si nimic mai mult, mi-au fost prescrise ca tratament pentru prevenirea chisturilor la ovare si de altfel sarcinii nedorite, mai ales ca 1 an de zile nu aveam voie sa raman. Am facut o pauza de 7 luni, dupa care am revenit iar la ele, ma simt minunat cu ele. Nu m-au ingrasat, imi este bun pt ten, nu mai am cosulete (chiar daca nu aveam multe), parul nu mai imi este asa gras ca inainte, nu mai imi cad fire de par asa de multe ca inainte, imi dau stare de liniste. Chiar imi plac.
Este vorba de Yasmin, cu un numar scazut de hormoni.

http://artbijoux.ablog.ro https://www.facebook.com/mihaela.dima http://alla81.hi5.com


9Metode contraceptive Empty metode contraceptive Mier Iul 23, 2008 2:34 pm


        dan_chir
Anonymous
Vizitator
 
hmmm hmmm hmmm ''picaturile placerii'' contin spermatozoizi dar acestia pot ramane linistiti afara daca partenerul tau se va achita cum trebuie de un preludiu frumos si la obiect dar chiar si asa dreptatea e de partea ta ,oricum eu raman fidel coitului intrerupt ptr. k daca e sa ne luam si dupa imaginea pe care o ofera aceasta varianta ejacularea pe sani etc.depinde de cei doi parteneri kum se inteleg si asa mai departe oricum apreciez modul tau de gandire si sa stii k m-ai inspirat fooarte mult si iti doresc in continuare multa inspiratie si tie. daydream daydream daydream



10Metode contraceptive Empty Re: Metode contraceptive Vin Aug 01, 2008 12:12 am


        prichindel
prichindel

 Varsta Varsta : 45
Sex Sex : feminin
Localizare Localizare : Brasov
Popularitate Popularitate : 0
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 5897
Numarul mesajelor : 50
Respectarea regulilor : Metode contraceptive Rank11-24afb

Dan_chir, in caz ca nu stiai, spermatozoizii traiesc 3-4 zile in lichidul seminal, asa ca nu-ti fa iluzii ca dupa ce termini preludiul ei nu vor mai exista acolo, decat daca intre timp te duci si-ti faci o igiena riguroasa cu apa si sapun, dar in timpul asta partenera s-ar putea sa se plictiseasca si sa trebuiasca sa iei totul de la capat. Iar "picaturile placerii" se formeaza in momentul in care penisul intra in erectie.

http://universulfamiliei.forumcreativ.ro


11Metode contraceptive Empty Re: Metode contraceptive Lun Aug 18, 2008 10:58 pm


        erena21
erena21
x
 Varsta Varsta : 38
Sex Sex : feminin
Localizare Localizare : Sacele
Popularitate Popularitate : 14
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 6957
Animalutul meu Animalutul meu : Pestisor PutereP 0
InteligentaI 0
ViataV 1
Numarul mesajelor : 933
Respectarea regulilor : Metode contraceptive Rank11-24afb

mda....cineva care gandeste un pic...ce pot zice ai dreptate,prost sa ii si sa nu te mai protezejii in zile astea cand exista atatea metode,si chiar f eficiente.



12Metode contraceptive Empty Re: Metode contraceptive Mar Aug 19, 2008 3:33 pm


        crissmin
crissmin

 Varsta Varsta : 38
Sex Sex : feminin
Localizare Localizare : arad
Popularitate Popularitate : 0
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 5878
Numarul mesajelor : 2
Respectarea regulilor : Metode contraceptive Rank11-24afb

Hmmm...da....dar stiati ca anticonceptionalele , fie ele de care or fi...au hormoni in ele care impiedica nidatia- acel proces prin care ovulul fecundat care are viata in el deja- sa se implanteze in peretii uterului sau chiar daca se implanteaza nu mai este hranit si moare...ceea ce inseamna ca tocmai s-a comis un avort timpuriu... sad ..iar asta inseamna ca ai luat viata acelei mici fiinte ce s-a zamislit in tine...Plus de asta au efecte secundare care nu sunt deloc placute...
Steriletul, este o alta metoda de contraceptie care provoaca avortul timpuriu....iar pastila de a doua zi....e clar ca are acelasi efect avortiv...
Viata e un dar de la Dumnezeu si noi nu avem dreptul sa o luam....nici chiar prin aceste metode...
Pentru mai multe detalii *** fake


Mariko21: nu mai da te rog adresa de mail. daca cineva doreste sa te contacteze, iti poate trimite mesaj privat sau mail daca ai permis acest lucru din profil.



13Metode contraceptive Empty Re: Metode contraceptive Mar Aug 19, 2008 3:47 pm


        Fraise
Fraise

 Varsta Varsta : 43
Sex Sex : feminin
Localizare Localizare : Thessaloniki, Greece
Popularitate Popularitate : 3
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 6097
Animalutul meu Animalutul meu : Pestisor Nume PetBotticelli
PutereP 0
InteligentaI 0
ViataV 1
Numarul mesajelor : 443
Respectarea regulilor : Metode contraceptive Rank11-24afb

^Ce ai spus tu, la cine a folosit ani de zile metode contraceptive nu a avut acele avorturi de care mentionezi. Un avort spontan poate aparea si din alte cauze nu numai de la contraceptie.

Fiecare are avantaje si dezavantaje, la tot ce se spune despre anticonceptionale sau alta metoda contraceptiva, a pai daca ne luam dupa gura expertiilor in stiinta medicinii, toate am renunta la asta si toateam avea o puzderii de plozi sau ar creste avorturile la greu, ajungand la sterlitate.

Se mai spune ca daca esti o "consumatoare" de anticonceptionale si doresti apoi sa ramai insarcinata, ai sanse sa ai gemeni sau tripleti!

Huh, anticonceptionalele de acum incolo voi renunta definitiv la ele
... se pare ca acesta au contribuit la cheagul de sange de a mi-l face
ca un namol geek ... si acum v-a trebui sa intru pe altfel de metoda contraceptiva dupa un consult ginecologic ... whew!

http://artbijoux.ablog.ro https://www.facebook.com/mihaela.dima http://alla81.hi5.com


14Metode contraceptive Empty Re: Metode contraceptive Vin Aug 29, 2008 8:25 am


        Kaliope
Kaliope

 Varsta Varsta : 32
Sex Sex : feminin
Localizare Localizare : Cluj
Popularitate Popularitate : 3
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 6042
Numarul mesajelor : 736
Respectarea regulilor : Metode contraceptive Rank11-24afb

Off"Crissim..nu sunt de acord cu ceea ce ai zis depsre pilula de a-2a zi,ptr ca daca se rupe prezervativul din gresala,trebuie sa pastrezi copilul?oh doamne..asta e culmea inocentei sa stii.

On:
M'deci,metodele contraceptive sunt suficiente si accesibile ptr oricine.Acestea pot fi:prezervativul(cel mai indicat),steriletul,anticonceptionalele,inelul vaginal,plasturele...etc.Bine inteles ca nimic nu garanteaza 100% protectie impotriva unei sarcini nedorite,insa daca in caz ca protejarea a esuat,exista pilula de a-2a zi,care app nu e egala cu avortul,ci opreste formarea unei posibile sarcini.Bineinteles ca,impotriva bolilor ci transimitere sexuala numai prezervativul protejeaza,fiind si cel mai indicat in ONS-uri(one-night-stand),sau in relatiile sexuale ale adolescentilor(de obcei,celelalte forme de contraceptie nu sunt indicate minorilor).In rest,daca ai peste 18 ani si o relatie stabila,poti folosi celelalte protectii enumerate de mine(sau altele,nu le stiu chiar pe toate)daca intre partenei exista incredere.

Prin urmare,nu pot exista scuze pricinuite lipsei de protejare,intr-o sarcina nedorita si relativ,un incident "nevinovat",mai ales in cazul unei relatie incepute recent,in timpul adolescentei.

http://www.xtreme-style.forumhit.ro


15Metode contraceptive Empty Re: Metode contraceptive Vin Sept 26, 2008 4:34 pm


        Fraise
Fraise

 Varsta Varsta : 43
Sex Sex : feminin
Localizare Localizare : Thessaloniki, Greece
Popularitate Popularitate : 3
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 6097
Animalutul meu Animalutul meu : Pestisor Nume PetBotticelli
PutereP 0
InteligentaI 0
ViataV 1
Numarul mesajelor : 443
Respectarea regulilor : Metode contraceptive Rank11-24afb

^Anticonceptionalele sunt accesibile dupa un set de analize, ca de'asta vedem fete disperate pe forumuri care intreaba "ce ma fac, m-am ingrasat de la anticionceptionale" etc etc luate de gura prietenelor sau nu mai stiu cum! Si astea au dezavantajele lor, chiar daca in prescriptiilor nu mentioneaza no , ci le aflii ba cand mergi la un control ginecolgic sau alt cabinet atunci cand deja esti trecuta prin buba ...
De exemplu la Yasmin nu scrie in carticica ei din cutie ca astea fac cheaguri de sange -- >tromboza, noduli la san sau alte minunatii. Pe astea le-am aflat pe un site medical si apoi confirmat de la un medic ...
Anticonceptionalele ofera 100% protectie impotriva sarcinii asta daca le iei corect, la ora fixata de tine si nu cand iti aduci aminte, ca atunci ... da poate sa ai parte de un bebe neasteptat!!!

Iar steriletul este cu dus-intors ... pt ca trebuie sa treci printr-o sarcina mai intai, nu este recomandat celor care nu au avut o sarcina. Doar medicul ginecolog ti-l introduce si il scoate de-abia dupa 5 ani, asta in cazul in care nu ai avut nicio problema cu el ... . Sunt femei care il suporta, altele deloc si da efecte naspa corpului.
----
Foitele chinezesti nu's bune deloc, nu-ti ofera deloc protectie impotriva sarcinii, pt ca atunci dizolvate in vagin ele curg imediat si asa ca te pomenesti cu vreo sarcina cat ai clipii.
----
Metoda coitul intrerupt depinde de partener la cat de experimentat este, ca altfel te trezesti cu burta pana la gura. Eu am incredere in asta pt ca iubitul meu stie cand sa se retraga.

Si mai era pilula monohormonala care este pe baza de progesteron, dar dezavanatjul este ... ca atunci cand vrei sa ai bebe, vei avea de-a face cu o sarcina extrauterina la inceput !

http://artbijoux.ablog.ro https://www.facebook.com/mihaela.dima http://alla81.hi5.com


16Metode contraceptive Empty Re: Metode contraceptive Vin Sept 26, 2008 8:07 pm


        stefanyx
stefanyx

 Varsta Varsta : 31
Sex Sex : masculin
Localizare Localizare : I am here, right in front of you
Popularitate Popularitate : 7
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 6074
Numarul mesajelor : 428
Respectarea regulilor : Metode contraceptive Rank8-2-24b8f

dar prezervativul pentru femei va place fetelor ? lol
mie mi se pare cel mai "sadic" mod , il scot cu clestele la sf rofl rofl



17Metode contraceptive Empty Re: Metode contraceptive Dum Dec 07, 2008 2:04 pm


        Mariko21
Mariko21

 Varsta Varsta : 36
Sex Sex : feminin
Localizare Localizare : Bucuresti
Popularitate Popularitate : 40
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 9182
Animalutul meu Animalutul meu : Pasaroi frustrat Nume PetSmotocel
PutereP 0
InteligentaI 2
ViataV 1
Numarul mesajelor : 6239
Respectarea regulilor : Metode contraceptive Rank11-24afb

Propun sa abordam iar metodele conceptionale pe rand. Astfel, vom discuta despre toate aspectele fiecareia si, la sfarsit, vom discuta despre toate metodele in general.

Incepem cu PREZERVATIVUL.

http://www.zoozez.com Http://mariko21.wordpress.com https://www.facebook.com/profile.php?id=100000868572973 http://mariko21.hi5.com


18Metode contraceptive Empty Re: Metode contraceptive Mar Feb 17, 2009 1:00 am


        irma.29
irma.29

 Varsta Varsta : 33
Sex Sex : feminin
Localizare Localizare : Ploiesti
Popularitate Popularitate : 0
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 5698
Numarul mesajelor : 16
Respectarea regulilor : Metode contraceptive Rank11-24afb

Perzevativul , dupa cum se zice ca este cea mai sigura metoda crontaceptiva dar nu este asa ne protejeaza 93%, este desigur singura metoda de crontaceptie care protejeaza si improtriva boliilor cu transmitere sexuala , cum ar fi SIDA , hepatita B si C sau alte BTS-uri. Si poate fi folosita de toata lumea , mai ales daca nu cunoaste partenerul.



19Metode contraceptive Empty Re: Metode contraceptive Mar Feb 17, 2009 1:09 am


        Fraise
Fraise

 Varsta Varsta : 43
Sex Sex : feminin
Localizare Localizare : Thessaloniki, Greece
Popularitate Popularitate : 3
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 6097
Animalutul meu Animalutul meu : Pestisor Nume PetBotticelli
PutereP 0
InteligentaI 0
ViataV 1
Numarul mesajelor : 443
Respectarea regulilor : Metode contraceptive Rank11-24afb

Prezervativul l-am folosit la inceput de relatie doar 3 min giggle ca nu l-am suportat deloc si apoi l-am mai chinuit sa-si puna actualul iubit si la fel, dupa ce l-am "harjonit" l-am aruncat ... nici o placere cu el. Am renuntat sa-l mai folosim.

http://artbijoux.ablog.ro https://www.facebook.com/mihaela.dima http://alla81.hi5.com


20Metode contraceptive Empty CE E OARE?? Lun Mar 23, 2009 3:48 pm


        EL&#
Anonymous
Vizitator
 
cry VREAU UN BEBE MİC broken hearted ACUM 10 ANİ AM FACUT O INTRERUPERE DE SARCİNA Șİ NU ȘTİU CE MİA FACUT DOAMNA DR.CA NU POT RAMINE INSARCİNATA ...AM FOST LA DR.Șİ PRİN TOATE TESTELE FACUTE NU AM NİMİC CARE SA IMPEDİCE SARCİNA DAR Mİ-AM ADUS AMİNTE F.RECENT DE CE Mİ SA INTIMPLAT ACUM 10 ANİ DECİ ERAM F.SPERİATA DE ACEL AVORT Șİ DOMNA DR.Mİ-A PROPUS ACEASTA METODA DE PROTECTİE DAR NU MAİ STİU CE A FOST ...AM UİTAT 10 ANİ!!!ȘTİU CA A FOST CEVA İNTERN CARE A DURAT FR.PUTİN FARA DURERİ Șİ A MAİ ZİS CA ATUNCİ CIND VREAU COPİL SA VİN LA EA ...DAR EA NU MAİ ESTE ACOLO cry cry Șİ ACUM IMİ RUȘİNE SA MERG LA DR. SA ZİC CA NU ȘTİU CE AM CE POT FACE POATE ȘTİE CAREVA DESPRE CE ESTE VORBA...VA ROG AJUTATİMA blush



21Metode contraceptive Empty Re: Metode contraceptive Lun Mar 23, 2009 3:52 pm


        Mariko21
Mariko21

 Varsta Varsta : 36
Sex Sex : feminin
Localizare Localizare : Bucuresti
Popularitate Popularitate : 40
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 9182
Animalutul meu Animalutul meu : Pasaroi frustrat Nume PetSmotocel
PutereP 0
InteligentaI 2
ViataV 1
Numarul mesajelor : 6239
Respectarea regulilor : Metode contraceptive Rank11-24afb

Sterilet poate? Citeste si tu acest subiect, ca sa iti fie mai clar ce si cum... Sau explica mai clar huh?

http://www.zoozez.com Http://mariko21.wordpress.com https://www.facebook.com/profile.php?id=100000868572973 http://mariko21.hi5.com


22Metode contraceptive Empty Re: Metode contraceptive Mar Mar 24, 2009 5:04 pm


        erena21
erena21
x
 Varsta Varsta : 38
Sex Sex : feminin
Localizare Localizare : Sacele
Popularitate Popularitate : 14
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 6957
Animalutul meu Animalutul meu : Pestisor PutereP 0
InteligentaI 0
ViataV 1
Numarul mesajelor : 933
Respectarea regulilor : Metode contraceptive Rank11-24afb

EL&# a scris:cry VREAU UN BEBE MİC broken hearted ACUM 10 ANİ AM FACUT O INTRERUPERE DE SARCİNA Șİ NU ȘTİU CE MİA FACUT DOAMNA DR.CA NU POT RAMINE INSARCİNATA ...AM FOST LA DR.Șİ PRİN TOATE TESTELE FACUTE NU AM NİMİC CARE SA IMPEDİCE SARCİNA DAR Mİ-AM ADUS AMİNTE F.RECENT DE CE Mİ SA INTIMPLAT ACUM 10 ANİ DECİ ERAM F.SPERİATA DE ACEL AVORT Șİ DOMNA DR.Mİ-A PROPUS ACEASTA METODA DE PROTECTİE DAR NU MAİ STİU CE A FOST ...AM UİTAT 10 ANİ!!!ȘTİU CA A FOST CEVA İNTERN CARE A DURAT FR.PUTİN FARA DURERİ Șİ A MAİ ZİS CA ATUNCİ CIND VREAU COPİL SA VİN LA EA ...DAR EA NU MAİ ESTE ACOLO cry cry Șİ ACUM IMİ RUȘİNE SA MERG LA DR. SA ZİC CA NU ȘTİU CE AM CE POT FACE POATE ȘTİE CAREVA DESPRE CE ESTE VORBA...VA ROG AJUTATİMA blush

deci cum sa iti fie rusine sa mergi la doctor? asta nu inteleg,sincer acum 10 ani poate erai mica dar acum vrei sa iti intemeiezi o familie nu exista loc de rusine,esti mult mai mare,eu cred ca in 10 ani te-am mai maturizat,si alegeti o doctorita daca tie rusine de un barbat,cu toate ca dupa mine barbatii sunt cei mai buni doctori si se poarta mai delicat decat o femeie pentru ca ei nu prea stiu ce inseamna sa fii femeie si au o mai mare grija.hai bafta si poate ne tii la curent si pe noi.



23Metode contraceptive Empty Re: Metode contraceptive Joi Aug 20, 2009 11:16 pm


        Mariko21
Mariko21

 Varsta Varsta : 36
Sex Sex : feminin
Localizare Localizare : Bucuresti
Popularitate Popularitate : 40
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 9182
Animalutul meu Animalutul meu : Pasaroi frustrat Nume PetSmotocel
PutereP 0
InteligentaI 2
ViataV 1
Numarul mesajelor : 6239
Respectarea regulilor : Metode contraceptive Rank11-24afb

Intrebare: a incercat cineva milligest? eu o sa il incep in cateva zile si incerc sa aflu cat mai multe pareri despre el hmmm

http://www.zoozez.com Http://mariko21.wordpress.com https://www.facebook.com/profile.php?id=100000868572973 http://mariko21.hi5.com



        Continut sponsorizat

 




Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]




Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
creează un forum | ©phpBB | Forum gratuit de suport | Semnaleaza un abuz | Discutii recente