Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]

1O poveste... revizitata! Empty O poveste... revizitata! Joi Feb 12, 2009 2:02 am


        Caramel
Caramel

 Varsta Varsta : 35
Sex Sex : masculin
Localizare Localizare : Botosani
Popularitate Popularitate : 7
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 6077
Numarul mesajelor : 364
Respectarea regulilor : O poveste... revizitata! Rank11-24afb

Buna tuturor,
Administratorul Forumgratuit.ro , lexa, ne-a inaintat aceasta "poveste", destul de amuzanta, dar totusi, pe mine, unu, m-a pus pe ganduri ... care ar fi parerea dvs. cu privire la finalul scris de autorul acestei "povesti"

Dragii mei, să vă spun o poveste? Păi, hai vă spun.

Ieri navigam pe Internet și am prins acolo un link de hi5.
Așa, ca pentru voi, urăsc hi5-ul. Dar am intrat. Pe pagina unui tânăr de aproximativ 18 ani, de profesie dansator modern. Și de succes. Spun asta având în vedere zecile de mesaje de la tinere ce-l doreau. Sub o formă sau alta.

Problema mea a fost că nu am prea înțeles ce încercau să-i comunice fetele. Gen: abea ast să vi aici să stăm la brf k na, ți minte chef k maj' meu. Sau: te poooooop lov u abea aștept să ne vdm: x: xMad Sau: plshe... hi5 tău ast comm d la u plz.

Priveam tatonările respective cu ochii unui ratardat. Lumea se duce p**ii de suflet, mă gândeam. Dispar cuvintele. Dispare comunicarea. Dispar imaginile pe care le pot picta cuvintele, frazele. Dispar înțelesurile. Astfel de limbaj, presupune sfârșitul literaturii, al poeziei. Ce fel de poezie ai putea scrie cu "uof uof atât de nfs sometimes buah?!" Știu, sunt un bătrân decrepit bășinos ce stă ușă în ușă cu o prostată defectă, dar dragii mei tineri utilizatori de ksh##33usk, o luați razna! Știu că trăiți în viteză, știu că aveți alte priorități, știu că țoalele de firmă au luat locul cărților bune și versurile retardate ale unor melodii searbede au luat locul poeziei, dar voi frânați evoluția și începeți să involuați! În curând, veți comunica din nou prin bătăi de tobă și sunete nearticulate. Și, mai grav, omorâți poveștile. Sau veți ajunge să povestiți la fel de cursiv ca Tarzan cu Jane, în momentul întâlnirii lor. Sper că știți cine-i Tarzan.

Pentru voi, am decis să readaptez minunata poveste a minunatului Creangă (a murit săracu' fără să vadă Bamboo-ul). Poate așa o veți citi. Și veți realiza spre ce vă îndreptați, cum vorbiți, ce doriți și în ce credeți.

Povestea e adresată doar cocalarilor și pițipoancelor.
NU MĂ ADRESEZ TUTUROR TINERILOR. Există mulți tineri de aur, care cred în ceea ce cred și eu și cei dinaintea mea. În valoare. Cei ce-mi citesc blogul intră în această categorie și le mulțumesc că sunt aici. Datorită lor, mă simt și eu mai tânăr. Un pic. Și acum povestea.

Kpra coo 3 yezi

Era o data o kpra superhaladita ce avea ksa in Pipera. Si 3 yezi. Mari bulangii. 1 mai fraer ca altu. Doolcik de kpra le zice intr o buna zi yezilor:
-Dragii mey, eu merg la mall sa iau ceva tzoale, ca sa lansat colectia de toamna-iarna. Incuiati usha si activati sistemul de alarma, sa nu vina loopul la voi. kand ma intorc, va kant la usha:
"3 yezi bulangii, fug akum la D&G,
Si va aduce mama voo, okelari cu rama noua
Ktarama de metal, cat zabala de la cal,
Si 3 blooze cu sclipici, si adidasi cu "arici"
Un mobil de la Vertù , k sa tzi moara dooshmanu'"

- Ati bagat la mansarda, mici fraeri coklitzi ce sintetzi?

- Da, mamook. tu doote la mall, avem noi grija! Hai, p@@@@, te poooop, kisses MadMad:X

Si kpra pleaca. Loopool era insa dupe zid. Smekerul, kre era numa figuri plin cluburi, moorea de superfoame. Si le puse gand nashpa celor 3 yezi. Si-a dres vocea si a inceput sa kante la usha:
- 3 yezi bulangii, ma imbrak la D&G….
Yedool mare, bocna de fraer, a sarit sa deskida usha. Lui ii ajunsese ca cineva zicea "D&G" la usha.
Restul nu mai konta. Ceilalti doi i-au zis insa:
- Koaie, U nu auzi k vocea de la usha e groasa??? Nup deskide, frate!!!!!! Mama are voce doolcik.

Nervos, loopul a mers la tunning sa-si dea mai incet bashii la voce. Si s-a intors. Si a inceput din nou sa kante.

Fraerul mare iar a sarit ff hotarat sa deschida usha. Probabil de pliktys3alaaaaaa. Ceilati 2, si-au dat seama orikat de fraeri ar fi fost, k ala mare traieste in loomea lui. Shi s-au askuns. Unul in semineu, celalat sub patul kprei, batut in kristale Swarovsky.

Alamare a deskis usha, loopool nu a stat pe ganduri si l-a mankt. Apoi s-a pus pe pat. Sa-si faca digestia. Dar de la un flok de blana ce i-a intrat in nas, l-a luat stranutul. Yedool mijlociu, askuns sub pat, i-a zis:
- Hey, buah, snoof snoof, ai grije d tne!
Loopool l-a extras binishor de sub knapea shi l-a mankt shi p el. Apoi le-a looat kptatzanile shi le-a pus in geam. Sa o fraereasca pe kpra. Shi a plekt.

Vine kpra de la mall. Incepe sa knte, ala mic ii deskide. Se uita kpra in living si zice:
-Mah, ce kkt e jegu asta P jos!
Yedu ii toarna ce s-a intamplat. Kpra se enerveaza maxim, ii cad dekt kateva lakrimi shi spune:
- Ii iau glanda la bulangiu!

Il soona pe mobil shi asta nu raspunde. Atunci ii baga un SMS: " Loopoole, U shti k t ioob3sk ff mooooolt, hai sa bem ceva, vreau sa traiesk klipa cu tn! Mercic! P.S. MadMad:X Kpra Skoompik."

Loopool citeshte shi zice:
-Sup3rCooool!

Jegosool vroia de moolt sa o fak pe kpra, ashea ca nu a mai stat pe gandoori.
Shi a fugit la vila ei din Pipera.

Kpra i-a deskis usha, l-a invitat sa stea pe knapeaua cu Swarovsky shi a dat drumul l-a super skoola audio din living. Loopool a inceput sa askoolte, apoi sa urle, sa-i dea sangele p nas shi a murit in kinuri. De ce?

Capra, dragii mei, îi pusese un cd cu versiunea originală a poveștii lui Ion Creangă. Care suna cam așa:"... Ticălosul și mangositul! Ei las' că l-oiu învața ieu minte. Încă se rânjea mă mine câtodată și-mi făcea cu măseaua. Apoi doar eu nu-s de-acelea de care crede el. N-am sărit peste garduri niciodată. Ei taci, cumatre, ca te-oiu dobzăla eu! Cu mine ți-ai pus boii în plug? Apoi ține minte, că ai să-i scoți fără coarne!"

Mult peste puterea de concentrare a hapsânului lup. Creierul lui nu a făcut față avalanșei ce se revărsa neîndurator din boxe. Și a crăpat.

Da, stimabililor. Așa sunau poveștile odată ca niciodată. Cam cum e fragmentul ce l-a ucis pe lup. Iar pentru viitor, au neșansa de a fi scrise cam ca începutul poveștii mele.

Asta în cazul în care poveștile mai au un viitor.

Textul a fost preluat de pe blogul done.ro (sper sa nu fie considerat spam, respect legea din romania ... si incerc, asa cum incearca si autorul, de a ne avertiza la modul de postare a unor utilizatori, sa nu uitam ca incepand din anul 2001 la examenele de bac s-au gasit lucrari cu astfel de "scrieri" ... trist ... dar totusi asta-i Romania)


SA NU UITAM SI DE VORBA: Scrisul, oglinda personalitatii

http://help.forumgratuit.ro


2O poveste... revizitata! Empty Re: O poveste... revizitata! Joi Feb 12, 2009 11:43 am


        stefanyx
stefanyx

 Varsta Varsta : 31
Sex Sex : masculin
Localizare Localizare : I am here, right in front of you
Popularitate Popularitate : 7
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 6074
Numarul mesajelor : 428
Respectarea regulilor : O poveste... revizitata! Rank8-2-24b8f

da...
intr-adevar generatia noastra a luat`o pe drumuri gresite si totul a inceput de la manele giggle
daca muzica rock ne face sa vorbim si sa scriem mai mult in engleza , maneaua cu "sa moara dusmanii" ne face sa scriem asa , versul lui salam "vine banii , vine banii..."



3O poveste... revizitata! Empty Re: O poveste... revizitata! Lun Mar 23, 2009 1:56 pm


        Lenne
Lenne

 Varsta Varsta : 36
Sex Sex : feminin
Localizare Localizare : Bucuresti
Popularitate Popularitate : 3
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 6411
Numarul mesajelor : 908
Respectarea regulilor : O poveste... revizitata! Rank11-24afb

de ce automat a trebuit sa faci o comparatie intre manele si rock? povestea nu are nici o legatura cu asta, dar in fine

da, e adevarat ca se duce tineretu pe apa sambetei, si mi pare rau de asta.

http://www.calypsonyx.blogspot.com


4O poveste... revizitata! Empty Re: O poveste... revizitata! Lun Mar 23, 2009 2:43 pm


        Molly
Molly
x
 Varsta Varsta : 33
Sex Sex : feminin
Localizare Localizare : Focsani
Popularitate Popularitate : 8
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 8385
Animalutul meu Animalutul meu : Pasarica pitzipoanca Nume PetPoșețica
PutereP 0
InteligentaI 2
ViataV 1
Numarul mesajelor : 1437
Respectarea regulilor : O poveste... revizitata! Rank11-24afb

incultura tinerilor nu are a face cu muzica pe care o asculta, ci cu indiferenta lor fata de limbaj, cultura, valori.
Pe langa limbajul prescurtat si de-a dreptul ininteligibil (sa fiu sincer, mi-a luat ceva timp sa citesc si sa imi dau seama ce inseamna unele alaturari de litere, ca alea numai cuvinte nu sunt), limbajul aproape al tuturor a devenit extrem de vulgar de parca nu poti sa ii zici cuiva ceva fara sa iti bagi diverse sau sa il intrebi de sanatatea mamei lui.

https://www.facebook.com/?ref=logo#!/Molilu


5O poveste... revizitata! Empty Re: O poveste... revizitata! Lun Mar 23, 2009 2:51 pm


        Lenne
Lenne

 Varsta Varsta : 36
Sex Sex : feminin
Localizare Localizare : Bucuresti
Popularitate Popularitate : 3
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 6411
Numarul mesajelor : 908
Respectarea regulilor : O poveste... revizitata! Rank11-24afb

Vulgaritatea daca e sa o luam asa, a existat intotdeauna, diferenta e ca OAMENII(nu doar tinerii, ci si aia de "n" ani) nu isi dau seama ca sunt in public atunci cand o utilizeaza.De ex si u v foarte vulgar, insa asta la mine in casa, sau cu prietenii care imi permit, etc. Cand esti pe strada, intr-un loc cu oameni care te si aud pe deasupra nu iti poti permite sa iti bagi puma asa, fara un pic de cenzura...

http://www.calypsonyx.blogspot.com


6O poveste... revizitata! Empty Re: O poveste... revizitata! Lun Mar 23, 2009 9:21 pm


        Molly
Molly
x
 Varsta Varsta : 33
Sex Sex : feminin
Localizare Localizare : Focsani
Popularitate Popularitate : 8
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 8385
Animalutul meu Animalutul meu : Pasarica pitzipoanca Nume PetPoșețica
PutereP 0
InteligentaI 2
ViataV 1
Numarul mesajelor : 1437
Respectarea regulilor : O poveste... revizitata! Rank11-24afb

Vulgaritatea dinainte era mai acoperita, era parca mai putin vulgara. Iar la adulti, unii inca mai au bun simt si se mai abtin, insa tineretul cand treci pe langa el nu exista unu sa nu-l trimita pe altu la dracu, sa-l intrebe de sanatate etc. Iar vina in mare parte este a mediului in care cresc, a familiei, pentru ca acestia sunt copii scapati din mana. Daca el vede la tatal lui ca isi plimba burtihanul acoperit de lant de haur cu masina, logic ca si el va reactiona la fel.
Sincer, mie tv-ul mi se pare extrem de nociv, de internet nici nu mai vorbesc. Parintii ocupati cu serviciul sau cu alte lucruri care sunt considerate mai importante decat educatia unui copil, il lasa pe acesta de capul lui sa se descurce "ca doar e baiat mare", ii lasa mana libera sa aleaga ce vrea el din informatia primita si, logic, copilul care nu a fost educat sa proceseze informatia mai complexa ia din tot ce primeste lucrurile mai simple.
Iar involutia tineretului are radacini de cand e tanarul copil pentru ca tot ce se intampla in copilarie are o influenta majora in viata lui viitoare. Si eu am calcat stramb, dar mama a stat pe capul meu pana cand am inteles ca trebuie sa imi revin singura. Insa nu toti au parte de un astfel de sprijin.
Referitor la muzica: am cunoscut manelisti foarte destepti si rockeri de o prostie dureroasa. Asa ca imi subliniez ideea: muzica nu are o mare influenta asupra tanarului daca nu ia de bun ce aude in melodie.

https://www.facebook.com/?ref=logo#!/Molilu


7O poveste... revizitata! Empty Re: O poveste... revizitata! Dum Mar 29, 2009 3:25 pm


        erena21
erena21
x
 Varsta Varsta : 38
Sex Sex : feminin
Localizare Localizare : Sacele
Popularitate Popularitate : 14
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 6957
Animalutul meu Animalutul meu : Pestisor PutereP 0
InteligentaI 0
ViataV 1
Numarul mesajelor : 933
Respectarea regulilor : O poveste... revizitata! Rank11-24afb

Nu poti acum sa generalizezi,cunosc tineri care una pe mine ma dau pe spate,cu cunostiintele lor si cu felul de a vb.Ce e drept multi tineri in principal adolescenti(ei sunt usor de manipulat si prefera sa faca doar ce este mai usor,sunt prea instabili din pacate majoritatea emotionali) au un mod de exprimare si scriu de sincer mie una imi vine sa ma iau pe mine la bataie,stau si ma intreb de unde au invatat ei sa scrie.Si ma gandesc ca nu sunt baba sunt tanara si totusi vad o mare diferenta mai ales de mentalitate intre mine si cei cu 10 ani (maxim) mai mici ca mine.Oare chiar atat de repede se schimba lumea? Incat sa nu mai respecte limba vorbita,sa nu se mai respecte pe ei?



8O poveste... revizitata! Empty Re: O poveste... revizitata! Dum Ian 30, 2011 4:57 pm


        Charlotte
Charlotte

 Varsta Varsta : 28
Sex Sex : feminin
Localizare Localizare : dorna candrenilor
Popularitate Popularitate : 2
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 5712
Animalutul meu Animalutul meu : Panda Nume PetRiki
PutereP 0
InteligentaI 0
ViataV 1
Numarul mesajelor : 292
Respectarea regulilor : O poveste... revizitata! Rank5-4-24b84

sunt foarte enervante prescurtarile astea ,de exemplu dureaza vreo 7 ore sa descifrez mesajele de la prietenele mele. zic ca-s la moda, moda balbaitilor poate.




        Continut sponsorizat

 




Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]




Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
creează un forum | ©phpBB | Forum gratuit de suport | Semnaleaza un abuz | Discutii recente