Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]

1thought Și am rămas visând... Dum Apr 19, 2009 2:11 pm


        Lucy O'Hara
Lucy O'Hara

 Varsta Varsta : 28
Sex Sex : feminin
Localizare Localizare : Brăila
Popularitate Popularitate : 0
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 5811
Numarul mesajelor : 19
Respectarea regulilor : Și am rămas visând... Rank11-24afb

Aici am de gând să postez câteva gânduri, idei, chestii, trestii.

Mă întreb uneori de ce atâtea gânduri îmi invadează mintea, de ce simt lucruri pe care le pot exprima foarte greu, dar în zadar. Răspunsu-i foarte greu, dar cred cu tărie că voi găsi, într-o zi însorită, răspunsurile pe care le caut.

Dar cel mai mult îmi doresc să experimentez lucruri noi, la care nu m-a dus gândul până acum.
Oare aceste lucruri îmi vor umple golul pe care-l simt înăuntrul meu ? Posibil și imposibil în același timp.

Și vreau să văd Luna plină zâmbindu-mi și șoptindu-mi aplecându-se spre mine "A sosit timpul..." Încă nu știu; timpul pentru ce ? Luna plină e splendidă și-mi doresc să mă las purtată de vraja ei, departe...


~~~


Am avut acum ceva timp o discuție cu cineva despre perfecțiune. Acea persoană susținea cu tărie că perfecțiunea nu există, cel puțin, nu pe pământ. Eu i-am spus că există. Cerul este perfect. Munții cei mai înalți, pădurile dese, marea cu valurile ei... Natura este splendidă și perfectă, depinde doar cum o privești. Defapt, am tăria să spun că ceea ce nu a fost atins de om este perfect. De când ne știm, tot ce ne-a mai rămas este natura. Restul le-am făcut noi și sunt imperfecte. Până și pe unicul nostru diamant rămas îl pătăm, știind că fără raza lui care să ne lumineze, vom fi neinsemnați în fața timpului.
Aud mereu că oamenii sunt cele mai inteligente animale. Dar uneori mă întreb ce prost a mai spus și asta. L-a trosnit fulgerul în momentul ăla, zău ! Ne distrugem propria planetă și suntem conștienți de asta. Ne omorâm între noi pentru o viață trecătoare mai bună, dar ce preț plătim ? O eternitate întunecată. Nu merită. Sau cei care pe la sfârștul vieții pot cumpăra un oraș. Sper că știu că nu vor lua nimic din ceea ce au adunat în cealaltă parte. Și acei oameni nici nu-și îndreaptă privirea către cei care cu adevărat au nevoie de banii ăia. Oameni cu adevărat speciali, mult mai speciali decât ei, dar cu handicapuri. Nu, nu.
Oricum. Cine sunt eu ca să-i judec pe oameni ? Un om și având în vedere asta am dreptul să o fac, deoarece mă judec și pe mine. Și am tot dreptul asupra mea. Pentru că eu sunt Eu și nimeni nu-mi spune altfel; iar dacă o face, își pierde timpul degeaba contemplând greșit. În fine, toți greșim, dar asta nu înseamnă că mă simt bine când greșesc știind asta. Deloc.


~~~

O, dulce miros al ploii, mi-a făcut plăcere să te ascult timp de o oră! Iar cu tine, o adiere de vânt care-mi atingea fața și îmi dădea fiori. Picături cădeau atingând pervazul și mă inspirau. Crengile copacilor din fața școlii se legănau după voia vântului, iar vântul era gândul meu. Inspirație...



2thought Re: Și am rămas visând... Dum Mai 03, 2009 3:49 pm


        Lucy O'Hara
Lucy O'Hara

 Varsta Varsta : 28
Sex Sex : feminin
Localizare Localizare : Brăila
Popularitate Popularitate : 0
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 5811
Numarul mesajelor : 19
Respectarea regulilor : Și am rămas visând... Rank11-24afb

Tot ce am făcut a fost să aștept. Am aștepat o zi, două, trei... Nu mai știu, le-am pierdut șirul cu mult timp în urmă.
Dar nu s-a schimbat nimic. Încă îmi amintesc acel nume scris cu cenușă în mintea mea și am speranța că-ți vei aminti și tu. Aș vrea să-ți spun că viziunea ta asupra lumii, pe care am crezut-o, mi se pare acum foarte absurdă. Aș vrea și să-ți mulțumesc pentru acele cuvinte, pentru tot...
Dar între noi se află o prăpastie. Eu mă aflu pe undeva pe la suprafață, iar tu ești jos, simt asta. Arunc uneori cuvinte către tine, dar ele alunecă în abis și nu ajung la destinație. Mi-aș dori măcar să simți un fior când îmi amintesc de acele vremuri.

Am zidit în tine speranța pe care n-ai avut-o și fericirea.
Ți-ai zidit în mine și în gândurile mele zâmbetul tău malefic și sclipirea adâncă din ochii tăi pătrunzători.
Nu, nu voi uita niciodată...


***

Oferă-mi aripi când crezi că sunt pregătită să zbor și fură-mi-le când îți greșesc.
Vreau să zbor, să ajung acolo unde cerul se contopește cu pământul și formează un albastru infinit, estompat. Acolo unde stelele univesului sunt mai mult decât cioburi din iluzii uitate, iar Soarele este Visul Suprem. Acolo unde mă aștepți tu, într-un paradis feeric, deasupra petelor de nori.
Adesea privesc păsările cerului și le invidiez. Ele pot ajunge la Soare, îi pot cânta și ne pot privi de sus. Și probabil că râd, râd în limba lor dulce și neînțeleasă de nimeni, de faptul că oamenii, care se cred stăpânii fiecărui fir de praf, sunt acolo jos și nu vor stăpâni niciodată mai mult decât acest pământ rece și nefericit. Pentru că noi suntem hărăziți pământului acesta uscat, suntem hărăziți așteptării.

Nu, nu pot să mă înalț în neantul albastru pe puterile mele. Dar pot avea aripi. În vise... Și pot fi ale mele, nu mi le poate lua nimeni. Sunt ale mele noaptea, neprețuitule !

***

Gânduri... În ultimul timp mi-am scris toate gândurile prăfuite și sentimentele fugare în Word. Și nu a fost ca să le citesc mai târziu, nu a fost nici pentru moment; oricum, nu rămân cu nimic palpabil. Și dacă nu rămân cu nimic palpabil...
Evident, am accentuat fiecare cuvânt, fiindcă nu puteam altfel. Am auzit o voce în negrul nopții care mi-a șoptit să nu mă mulțumesc cu atât, când pot simți un întreg sentiment. Doar că nu-mi amintesc la ce sentiment se referea și regret...
Simt că ard în interior și acea dorință sonată de a scrie e de vină, dar mi-am promis că nu mă voi apuca serios decât atunci când îmi va veni o idee inteligentă. Până atunci... frânturi.

***

Nu știu dacă sunt în viață, visez sau sunt moartă; nu-mi amintesc nimic. Dar cum pot spune ce e vis și ce e realitate când nu pot nici măcar să-mi dau seama dacă sunt trează sau dorm ?
Vreau să ningă iar cu fulgi strălucitori care să-mi intre în suflet. Și când o să-mi privesc sufletul, nu-mi va fi teamă că în alb nu voi vedea decât alb și nimic altceva. Și nu-mi va fi teamă dacă voi vedea doar albastru, fiindcă însuși eternitatea se ascunde sub masca acestei culori.
Aud o inimă bătând încet, în ritmul păcii. Simt un zâmbet fugar și o umbră în suflet. Mâine voi fi numai eu. Eu, infinitul și Cealaltă Parte a mea, undeva departe. Și voi aștepta pentru totdeauna.


Păreri ? Sau...




Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]




Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Creati un forum | ©phpBB | Forum gratuit de suport | Semnaleaza un abuz | Discutii recente