Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]

1Moartea Empty Moartea Sam Feb 21, 2009 7:35 pm


        erena21
erena21
x
 Varsta Varsta : 38
Sex Sex : feminin
Localizare Localizare : Sacele
Popularitate Popularitate : 14
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 6957
Animalutul meu Animalutul meu : Pestisor PutereP 0
InteligentaI 0
ViataV 1
Numarul mesajelor : 933
Respectarea regulilor : Moartea Rank11-24afb


Exista diavol? cine il influenteaza pe om sa faca rau?

Multi oameni afirma ca nu exista Diavol ,,(asta e prima inspiratie a lui ),,si ca acesta este doar un personaj mistic ,inventat de catre religiosi ,totusi Dumnezeu nu poate inspira omul sa faca sau sa produc rau ,omul nu se naste ca sa omoare sau sa creeze haos si dezastre !Ce rol are Diavolul in planul lui Dumnezeu ?



2Moartea Empty Re: Moartea Sam Feb 21, 2009 9:36 pm


        JustAGirl
JustAGirl

 Varsta Varsta : 31
Sex Sex : feminin
Localizare Localizare : Salaj
Popularitate Popularitate : 5
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 6512
Numarul mesajelor : 711
Respectarea regulilor : Moartea Rank11-24afb

diavolul e fiecare om dupa moarte care a facut rau si nu regreta si nici macar nu incearca sa ajunga la Dumnezeu
Dumnezeu ne-a dat doar dreptul sa alegem intre bine si rau.asa ca nu cred ca era in planurile lui sa apara diavolul,dar El nu ne obliga nimic



3Moartea Empty Re: Moartea Dum Feb 22, 2009 2:13 pm


        erena21
erena21
x
 Varsta Varsta : 38
Sex Sex : feminin
Localizare Localizare : Sacele
Popularitate Popularitate : 14
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 6957
Animalutul meu Animalutul meu : Pestisor PutereP 0
InteligentaI 0
ViataV 1
Numarul mesajelor : 933
Respectarea regulilor : Moartea Rank11-24afb

YoooRomina a scris:diavolul e fiecare om dupa moarte care a facut rau si nu regreta si nici macar nu incearca sa ajunga la Dumnezeu
Dumnezeu ne-a dat doar dreptul sa alegem intre bine si rau.asa ca nu cred ca era in planurile lui sa apara diavolul,dar El nu ne obliga nimic

Daca nu era in planurile lui sa existe diavolul,atun ci de ce la creat pe Lucifer? de ce l-a facut mai frumos decat pe ceilalti ingeri,caci povestea asa incepe.



4Moartea Empty Re: Moartea Dum Feb 22, 2009 2:53 pm


        JustAGirl
JustAGirl

 Varsta Varsta : 31
Sex Sex : feminin
Localizare Localizare : Salaj
Popularitate Popularitate : 5
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 6512
Numarul mesajelor : 711
Respectarea regulilor : Moartea Rank11-24afb

sincer nu prea cred ca a existat Lucifer si alti inger,ci e o forma de a explica invidia povestea aia
nu cred ca cerul e sus.in parerea mea cerul il situeaza omul in timp si spatiu ca sa il poata intelege.e doar o stare a sufletului dupa ce mori.dace esti fericit esti in cer.cum cerul nu se poate interpreta exact cum e scris,nici aparitia Diavolului



5Moartea Empty Re: Moartea Dum Feb 22, 2009 3:15 pm


        erena21
erena21
x
 Varsta Varsta : 38
Sex Sex : feminin
Localizare Localizare : Sacele
Popularitate Popularitate : 14
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 6957
Animalutul meu Animalutul meu : Pestisor PutereP 0
InteligentaI 0
ViataV 1
Numarul mesajelor : 933
Respectarea regulilor : Moartea Rank11-24afb

Totusi,exista un sambure de adevar,nu este numai o poveste existenta unei fiinte supreme ce guverneaza asupra noastra.Exista ceva adevarat,ce anume nu multi stiu sau poate nimeni, dar pe mine ceva ma face sa cred ca exista rai iad dumnezeu/diavol.Insa nu stiu cata influenta au ei in viata noastra in prezent,mai degraba poate dupa moarte acolo au o mai mare influenta si ei fac jocurile.



6Moartea Empty Re: Moartea Dum Feb 22, 2009 3:33 pm


        ~IDontLoveYou^o_O~
~IDontLoveYou^o_O~

 Varsta Varsta : 29
Sex Sex : feminin
Localizare Localizare : Constanta
Popularitate Popularitate : 0
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 5956
Numarul mesajelor : 395
Respectarea regulilor : Moartea Rank11-24afb

Perfect. La subiectul asta as scrie pana maine lol
Sunt ff fascinata de mituri/credinte in legatura cu moarte si cu ce se dezvaluie sau inca se ascunde dupa ea.
Problema e ca niciunul din noi nu e in masura sa discute aprig si impunator despre chestia asta pentru ca pur si simplu nu stim concret despre ce e vorba. Exista multe mituri si credinte,exista multe tampenii spuse doar ca sa creada cineva ceva anume...

Stiti,foarte bine poate intreaga poveste cu religia sa fie un mit. Dumnezeu poate fi un mit. Insa daca spun asta nu inseamna ca nu cred in el,dar nu pot exclude orice varianta. La fel si Diavolul. Pana la urma,in orice lucru,oricum l-ai schimba si intoarce sau taia... are o parte buna si una rea. La fel si lumea. Daca e cineva sau ceva care conduce binele,implicit trebuie sa existe ceva si de cealalta parte. Altfel,lucrurile ar lua o alta intorsatura. Sau poate Dumnezeu nu e bunatatea intruchipata,poate actioneaza ca un om normal,eventual fff intelept si cu solutii pt orice problema. Asta daca exista.
Poate ca acum nu mai e nimeni care sa ne controleze. Poate candva a fost,la inceputuri,insa a creat lumea intr-un ciclu continuu. Candva a fost planificat,acum facem asa pentru ca asa am fost invatati,pentru ca asta a fost cursul unei vieti ce s-a transpus intr-un ansamblu. De ce se schimba multe atunci cand cineva e impotriva si atrage din ce in ce mai multi de partea lui? Pur si simplu e altfel...

Oricum,deja o iau pe alte subiecte,dupa cum am spus as vorbi pe tema asta non stop. Moarte... sunt multe afirmatii despre moarte in diferite mitologii. Egiptenii cred in viata dupa moarte,conditionata de reunirea celor trei elemente esentiale,care ar fi corpul,sufletul si vitalitatea. Daca nu mai exista corpul,se spune ca viata de dupa moarte nu mai exista,din motivul asta era tehnica imbalsamarii mumiilor. Insa...pentru ce? Si asta decurge ca un impas in cursul normal al vietii. Se spune ca oamenii sunt facuti pentru a trai un timp si apoi a se reuni cu alte elemente in cosmos,asa zisa moarte. Atunci...la ce bun sa le oferi viata de dupa moarte pe tava?

Nu stiu... Pot exista o gramada din ceea ce credem. Insa eu tind sa cred ca se intampla ceva la care nu s-a gandit nimeni in viata normala,sau cel putin n-a fost facut *public*. Si oricum nu cred ca vom afla vreodata tot adevarul,nici macar la Apocalipsa,daca va fi si asa ceva.



7Moartea Empty Re: Moartea Lun Feb 23, 2009 12:40 pm


        JustAGirl
JustAGirl

 Varsta Varsta : 31
Sex Sex : feminin
Localizare Localizare : Salaj
Popularitate Popularitate : 5
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 6512
Numarul mesajelor : 711
Respectarea regulilor : Moartea Rank11-24afb

erena21 a scris:Totusi,exista un sambure de adevar,nu este numai o poveste existenta unei fiinte supreme ce guverneaza asupra noastra.Exista ceva adevarat,ce anume nu multi stiu sau poate nimeni, dar pe mine ceva ma face sa cred ca exista rai iad dumnezeu/diavol.Insa nu stiu cata influenta au ei in viata noastra in prezent,mai degraba poate dupa moarte acolo au o mai mare influenta si ei fac jocurile.
si eu cred ca exista un sambure de adevar.si cred in rai iad,dar nu tocmai cum au fost scrise.se pot interpreta.
ca tot suntem la asta o sa iti povestesc ce am patit eu: asta e al doilea an de liceu al meu in Spania. in primul an am avut profesoara de religie o maicuta care era credincioasa si in majoritatea parerilor era de acord cu ce ti-am zis eu.in plus ne zicea ca numai cine nu vrea nu ajunge in rai si sa il vada pe Dumnezeu pt ca El ne iarta pe toti.
anul asta am un profesor.a venit in prima zi si ne-a zis:nu e nevoie sa fiti credinciosi cei care sunteti la religie(aici putini isi aleg religia ca e optativa in clasa mea 10 din 30).eu am venit sa va invat ce e religia nu sa credeti.peste asta am trecut,dar dupa aia mi-am dat seama ca ala chiar e ateu.ne zicea Diavolul l-au inventat oamenii ca sa aiba pe cine sa dea vina cand fac ceva rau.raiul si iadul le-au inventat pentru ca nu puteau accepta moartea si au inventat o viata de dupa moarte.
ce crezi de ce zice profu asta?



8Moartea Empty Re: Moartea Lun Feb 23, 2009 12:53 pm


        crazy
crazy

 Varsta Varsta : 35
Sex Sex : masculin
Localizare Localizare : ---
Popularitate Popularitate : 2
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 6421
Animalutul meu Animalutul meu : Pisica dementa Nume PetKrull, Warrior King
PutereP 1
InteligentaI 2
ViataV 0
Numarul mesajelor : 926
Respectarea regulilor : Moartea Rank11-24afb

diavol? singurii care pot decide cum sa actionam (bine/rau) suntem noi. Nu Dumnezeu, nu Diavolul. cat despre partea cu viata dupa moarte... iadul este ceva ce dupa parerea mea e folosit k sa sperie lumea... am vazut la discovery parca o chestie in kre niste experti isi dadeau cu parerea despre iad... In biblie iadul este locul in care nu poti simti dragostea lui Dumnezeu. parca asta era si pedeapsa lui Lucifer. anyway, cat despre arsuri, torturi si mai stiu eu ce chestii sunt asociate in general cu iadul, sunt descrieri ale durerii de a nu simti dragostea lui dumnezeu... acum sincer, nush ce inseamna asta si kt de mult e adevarat, dar nu merita sa iti traiesti viata dupa principiul "trebuie sa rezist ispitele diavolului" pentru ca el probabil k nu face nimik. La kt de multa lume se omoara si fura, chiar nu trebuie sa faca nimik... are destui "clienti". si in plus, dak lucifer a fost initial un inger, chiar credeti ca ar tortura lumea?
pana la urma, singurul care poate face diferenta dintre bine si rau este omul.



9Moartea Empty Re: Moartea Mar Feb 24, 2009 5:24 pm


        erena21
erena21
x
 Varsta Varsta : 38
Sex Sex : feminin
Localizare Localizare : Sacele
Popularitate Popularitate : 14
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 6957
Animalutul meu Animalutul meu : Pestisor PutereP 0
InteligentaI 0
ViataV 1
Numarul mesajelor : 933
Respectarea regulilor : Moartea Rank11-24afb

YoooRomina


eu zic ca proful ala si-a ales gresit meseria,pentru ca atfel cum a fost creata lumea tocmai el ar trebuii sa fie mai convins de existenta lui D-zeu.Insa fiecare are pareri diferite



10Moartea Empty Re: Moartea Lun Iun 08, 2009 4:31 am


        Deadlyrage
Deadlyrage

 Varsta Varsta : 29
Sex Sex : feminin
Localizare Localizare : Where the wild girlz smoke
Popularitate Popularitate : 1
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 6973
Animalutul meu Animalutul meu : Pasarica ciufulita Nume PetSens
PutereP 0
InteligentaI 2
ViataV 1
Numarul mesajelor : 464
Respectarea regulilor : Moartea Rank5-4-24b84


Daca nu era in planurile lui sa existe diavolul,atun ci de
ce la creat pe Lucifer? de ce l-a facut mai frumos decat pe ceilalti ingeri,caci
povestea asa incepe.
Din plictiseala? Ma gandesc ca devine boring dupa un timp sa ai doar ingeri care sa-ti pupe piciorusele divine. Mai trebuia sa priveasca si ceva intriga, horror, actiune stuff. Asa ca a creat iadu. Cam impropriu zis, dar in povestioara se spune ca e omniprezent, omnipotent si omniscient, deeci, stia ca Lucifer se va razvrati.. ca doar e omniscient nu?

ne zicea Diavolul l-au inventat oamenii ca sa
aiba pe cine sa dea vina cand fac ceva rau.raiul si iadul le-au inventat pentru
ca nu puteau accepta moartea si au inventat o viata de dupa moarte.
Eeeh, tot timpul tre' sa dam vina pe cineva ...Asa e mai usor, ne-a indemnat al Rau, da las' ca in 2 ore de rugat ne iarta Domnu' . Ah, ipocrizia asta!
Eu ii dau dreptate profesorului ala. Pe Dumnezeu l-am inventat ca sa ne facem nefericirea mai tolerabila!
Ptiu, da multe am mai inventat!

eu zic ca proful ala si-a ales gresit meseria,pentru
ca atfel cum a fost creata lumea tocmai el ar trebuii sa fie mai convins de
existenta lui D-zeu.Insa fiecare are pareri diferite

Defapt, din cate am citit si in mintea calugarilor e tot un semn de intrebare, intre da si nu. Ceea ce mi-se pare normal. Trebuie sa fii foooarte ignorant sa inghiti fiecare pagina din biblie fara sa iti pui anumite intrebari (pacat ca-s multi)

Rezumat? Nu cred in viata de dupa cea materiala. Moarte e un nimic, totusi am fost o eternitate nimic (inainte sa de a ma naste ofc) so... Why fear?

http://count-grishnackh.mybrute.com


11Moartea Empty Re: Moartea Dum Iul 05, 2009 8:34 pm


        Raka
Raka

 Varsta Varsta : 37
Sex Sex : masculin
Localizare Localizare : Ro
Popularitate Popularitate : 0
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 5891
Numarul mesajelor : 110
Respectarea regulilor : Moartea Rank11-24afb

Nu stiu ce sa spun... intr-un fel cred ca exista cel rau, dar in alt fel cred ca este "inventat" pentru ca oamenii sa se apropie mai mult de Dumnezeu. fake Vedem noi cand murim giggle

http://twilight-fans.twilightlegend.net


12Moartea Empty Re: Moartea Dum Iul 05, 2009 9:02 pm


        Deadlyrage
Deadlyrage

 Varsta Varsta : 29
Sex Sex : feminin
Localizare Localizare : Where the wild girlz smoke
Popularitate Popularitate : 1
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 6973
Animalutul meu Animalutul meu : Pasarica ciufulita Nume PetSens
PutereP 0
InteligentaI 2
ViataV 1
Numarul mesajelor : 464
Respectarea regulilor : Moartea Rank5-4-24b84

Raka a scris:fake Vedem noi cand murim giggle
Slabe sanse...

http://count-grishnackh.mybrute.com


13Moartea Empty Re: Moartea Dum Iul 05, 2009 9:19 pm


        Raka
Raka

 Varsta Varsta : 37
Sex Sex : masculin
Localizare Localizare : Ro
Popularitate Popularitate : 0
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 5891
Numarul mesajelor : 110
Respectarea regulilor : Moartea Rank11-24afb

Deadlyrage a scris:
Raka a scris:fake Vedem noi cand murim giggle
Slabe sanse...

De ce slabe sanse?

http://twilight-fans.twilightlegend.net


14Moartea Empty Re: Moartea Dum Iul 05, 2009 9:22 pm


        erena21
erena21
x
 Varsta Varsta : 38
Sex Sex : feminin
Localizare Localizare : Sacele
Popularitate Popularitate : 14
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 6957
Animalutul meu Animalutul meu : Pestisor PutereP 0
InteligentaI 0
ViataV 1
Numarul mesajelor : 933
Respectarea regulilor : Moartea Rank11-24afb

Raka a scris:Nu stiu ce sa spun... intr-un fel cred ca exista cel rau, dar in alt fel cred ca este "inventat" pentru ca oamenii sa se apropie mai mult de Dumnezeu. fake Vedem noi cand murim giggle

Eu tind sa cred poate exista un acel ceva..insa nu cred ca e prezent aici si acum...avem ace l liber arbitru de a ne hotara noi soarta



15Moartea Empty Re: Moartea Dum Iul 05, 2009 9:27 pm


        Deadlyrage
Deadlyrage

 Varsta Varsta : 29
Sex Sex : feminin
Localizare Localizare : Where the wild girlz smoke
Popularitate Popularitate : 1
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 6973
Animalutul meu Animalutul meu : Pasarica ciufulita Nume PetSens
PutereP 0
InteligentaI 2
ViataV 1
Numarul mesajelor : 464
Respectarea regulilor : Moartea Rank5-4-24b84

Raka a scris:
Deadlyrage a scris:
Raka a scris:fake Vedem noi cand murim giggle
Slabe sanse...

De ce slabe sanse?
EU a scris:Rezumat? Nu cred in viata de dupa cea materiala. Moarte e un nimic, totusi am fost o eternitate nimic (inainte sa de a ma naste ofc) so... Why fear?
Din moment ce esti mort..well, esti mort! Deci nu mai ce sa vezi... in schimb ai o viata intreaga in care poti deschide ochii. Vorbele de duh : "Don't be ignorant ma son! ... God hates fags"

http://count-grishnackh.mybrute.com


16Moartea Empty Re: Moartea Joi Iul 30, 2009 10:38 am


        Buburuza
Buburuza

 Varsta Varsta : 30
Sex Sex : feminin
Localizare Localizare : Craiova
Popularitate Popularitate : 2
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 6609
Nume PetSorinel Copilul de A
Numarul mesajelor : 422
Respectarea regulilor : Moartea Rank8-2-24b8f

crazy a scris:diavol? singurii care pot decide cum sa actionam (bine/rau) suntem noi. Nu Dumnezeu, nu Diavolul. cat despre partea cu viata dupa moarte... iadul este ceva ce dupa parerea mea e folosit k sa sperie lumea... am vazut la discovery parca o chestie in kre niste experti isi dadeau cu parerea despre iad... In biblie iadul este locul in care nu poti simti dragostea lui Dumnezeu. parca asta era si pedeapsa lui Lucifer. anyway, cat despre arsuri, torturi si mai stiu eu ce chestii sunt asociate in general cu iadul, sunt descrieri ale durerii de a nu simti dragostea lui dumnezeu... acum sincer, nush ce inseamna asta si kt de mult e adevarat, dar nu merita sa iti traiesti viata dupa principiul "trebuie sa rezist ispitele diavolului" pentru ca el probabil k nu face nimik. La kt de multa lume se omoara si fura, chiar nu trebuie sa faca nimik... are destui "clienti". si in plus, dak lucifer a fost initial un inger, chiar credeti ca ar tortura lumea?
pana la urma, singurul care poate face diferenta dintre bine si rau este omul.

Pai,Lucifer,ca sa sti,a fost un inger care a fost dat afara din Rai,fiindca a facut nu stiu ce....Iar diavolii sunt Ingerii "cazuti" din Rai,pentru necredinta in Dumnezeu si orientarea lor catre Satana.

Sfanta Scriptura ne spune ca duhurile rele au facut parte, la inceput, din lumea ingerilor buni, dar prin razvratire au rupt comuniunea lor cu Dumnezeu.



Despre aceste duhuri, Sfanta Scriptura ne vorbeste in unele locuri, numind pe ingerii rai duhuri rele (Luca, 7. 21 ; 8, 2 ; Fapte, 19, 13), duhuri necurate (Matei, 10, 1), duhuri ale rautatii (Efes., 6, 12), diavoli, draci, demoni (Luca, 8, 30-35), ingerii diavolului (Matei, 25, 41), ingerii satanei (Apoc, 12, 7-9) ; iar capetenia lor, diavolul (I Petru, 5, 8), ispititorul (Matei, 4, 3), satana (Apoc, 20, 2-7), Belzebul (Luca, 11, 15), Veliar (II Cor., 6, 15), domnul lumii acesteia (Ioan, 12, 31), domnul puterilor aerului (Efes., 2, 2), domnul dracilor (Matei, 9, 34).



Numarul demonilor



Duhurile rele sunt si ele in numar indefinit de mare (Luca, 8, 30), constituind o adevarata imparatie a raului (Luca, 11, 18) si prezinta o ie­rarhie (Luca, 11, 26), caci nu numai ca au o capetenie a lor, satana (Ma­tei, 12, 24), ci se gasesc impartite pe trepte diferite : incepatorii, domnii, stapanii ale intunericului (Efes., 6, 12 ; Col., 2, 15).



Existenta diavolilor



Existenta "ingerilor" rai, adica a duhurilor rele, este contestata de cei care tagaduiesc existenta ingerilor in general. Sfanta Scriptura ii prezinta insa totdeauna ca fiinte reale, nu imaginare.



Diavolul produce lui Iov nenorociri dupa nenorociri (Iov., 1, 6; 2, 2), munceste pe Saul, cand este parasit de Dumnezeu (I Regi, 14, 14), ispiteste pe David (I Parai., 21, 1), iar moartea a aparut in lume prin lucrarea diavolului (int. Sol., 2, 24).



Mantuitorul insusi confir­ma existenta diavolului in raspunsul dat fariseilor care il acuzau ca scoa­te demonii cu ajutorul domnului acestora (Matei, 12, 26-29). Diavolii nu sunt personificari ale raului, ci fiinte reale, rele, pe care le asteapta pedeapsa vesnica; nu se identifica nici cu oamenii rai cu care impreuna vor sta in iad (Matei, 25, 41).



Ei sunt fiinte reale rationale care cugeta, "cred si se cutremura", dar nu se mantuiesc (Iacov, 2, 19), au vointa pro­prie si pacatuiesc dintru inceput (I Ioan, 3, 8) si isi au planurile lor {II Cor., 2, 11).



Biserica a crezut totdeauna in existenta duhurilor rele, cum dovedeste practica ei de la botez cand celui ce se boteaza i se cere lepa­dare de diavolul, de toti ingerii lui si de lucrurile lui (exorcismele).



Inceputul raului in lume



Aparitia duhurilor rele se datoreaza despartirii libere de Dumnezeu a unora dintre ingeri din mandrie, dorind sa aiba fericirea in ei si prin ei si nu prin relatia cu Dumnezeu.



Acest lucru il arata sfantul Vasile cel Mare descriind ca­derea satanei, in opozitie cu persistenta lui Mihail in comuniune cu Dum­nezeu : "De unde este rau omul ? Din propria lui libertate. De unde este rau diavolul ? Din aceeasi cauza, avand si el viata libera si prin liberta­tea lui avand putinta sa ramana langa Dumnezeu sau sa se instraineze de El.



Mihail era inger si a ramas langa Dumnezeu pentru vecie. Satana era inger si a cazut din treapa lui. Pe acela vointa libera l-a pazit in cele de sus ; pe acesta libertatea alegerii l-a alungat. Pe acela l-a salvat nesaturarea de iu­birea lui Dumnezeu, pe acesta l-a facut lepadat departarea de Dumnezeu.



Acesta este raul: instrainarea de Dumnezeu. O mica intoarcere a ochiu­lui ne face sa fim cu soarele sau cu umbra trupului nostru.



Cel ce pri­veste spre soare se lumineaza indata ; cel ce se intoarce spre umbra va avea parte in chip necesar de intuneric. Astfel diavolul are rautatea prin libera alegere, dar firea lui nu e opusa binelui".



Explicatia crestina a raului ca provenind din folosirea libertatii este singura care nu leaga raul de esenta realitatii, a realitatii eterne sau a ce­lei create de Dumnezeu.



Sfantul Vasile cel Mare zice: " Raul este o lipsa a binelui. Ochiul a fost creat, orbia s-a produs ulterior prin pierderea ochilor... Asa si rautatea nu are o subzistenta proprie, ci vine dupa aceea datorita ranilor sufletului." (Ibidem, col. 341).



Dar nici existenta si marimea raului din lume nu s-ar putea explica numai din libertatea umana. Trebuie sa admitem ca origine suplimen­tara a raului libertatea unor spirite mai puternice decat spiritul uman, ca­pabile de un rau cu mult mai mare, dar nu o origine a raului in libertatea spiritului divin atotputernic, caci atunci nu ar mai fi posibila mantuirea lumii de rau, iar Dumnezeu nu ar mai fi Dumnezeu.





Oricit ar fi de stapanit de rau, omul poarta in sine, totdeauna, resturi de bine, rezistente impotriva raului, puteri de intoarcere spre bine prin convertire si puteri de franare a raului si de cainta pentru el.



Duhurile rele, in schimb, nu mai pastreaza in ele nici un rest de bine. Raul le-a devenit o a doua natura a lor. Dar chiar si raul produs de duhurile rele nu-si are originea in fiinta lor, ci in libertatea lor, care consimte neince­tat cu el.





Caderea ingerilor



Posibilitatea caderii unor ingeri si transformarea lor in duhuri rele este implicata in faptul ca au natura spirituala creata, deci ca sunt fiinte rationale si libere, marginite, putand sa ramana si sa progreseze in bine, precum si sa se indrepte spre rau. Caci orice creatura este schimbatoare, numai ceea ce este necreat este neschimbator.



Diavolul s-a facut din proprie initiativa cauza caderii pentru sine si pentru ceilalti; inainte de diavol n-a pacatuit nimeni, iar el a cazut nu fiindca in natura sa ar fi fost sadita aplecarea spre rau, ci fiind creat bun s-a hotarat el insusi spre pacat.



Sfantul Ioan Damaschin, vorbind despre aceasta, zice : "Dintre puterile ingeresti, intiistatatorul cetei celei mai de jos... nu a fost rau prin natura, ci a fost bun, a fost facut spre bine, si nu avea in el de la Creator nici cea mai mica urma de rautate; cu toate acestea, el n-a su­ferit luminarea si cinstea pe care Creatorul i-a daruit-o, ci, prin vointa lui libera, s-a mutat de la starea sa naturala la o stare contrara naturii sale si s-a ridicat impotriva lui Dumnezeu care l-a facut, voind sa se im­potriveasca Lui... "



Cat priveste caderea ingerilor rai, Biserica nu a formulat o invatatura oficiala.Totusi, se poate determina cu siguranta ca aceasta a avut loc inainte de inceputul istoriei umane, daca se are in vedere ca: 1. de la crearea ingerilor pana la caderea unora a trebuit sa treaca un oarecare timp ; 2. diavolul a aparut ca ispititor al celor dintai oameni, deci cazuse inainte de a fi fost creat omul, si 3. ca Sfanta Scriptura ne spune ca «dia­volul pacatuieste dintru inceput» (I Ioan, 3, 8).



Caderea ingerilor rai a fost, dupa invatatura Bisericii, radicala si de­finitiva, pentru ei nemaiexistand posibilitatea mantuirii. Consecinta cade­rii lor este condamnarea vesnica.



Diavolului si ingerilor lui le este pre­gatit focul cel vesnic (Matei, 25, 41 ; Apoc, 20, 10), greseala lor fiind asa de mare si impietrirea totala, incat nu mai pot fi crutati (II Petru, 2, 4), caci nu si-au pastrat vrednicia si au parasit locasul in care au fost ase­zati la creatie (Iuda, 6).



Sfantul Ioan Damaschin spune: "Dupa cadere ei nu mai au posibilitatea pocain­tei, dupa cum nu o au nici oamenii dupa moarte". Opinia lui Origen asupra restaurarii tuturor, chiar si a ingerilor rai, a fost condamnata de Sinodul V ecu­menic (553).

by:CrestinOrtodox.ro



17Moartea Empty Re: Moartea Joi Iul 30, 2009 9:57 pm


        Sawyer
Sawyer

 Varsta Varsta : 33
Sex Sex : masculin
Localizare Localizare : Outside the
Popularitate Popularitate : 7
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 7169
Animalutul meu Animalutul meu : Pestisor Nume PetKanye West
PutereP 0
InteligentaI 0
ViataV 1
Numarul mesajelor : 628
Respectarea regulilor : Moartea Rank11-24afb

*boringshit*....Iar diavolii sunt Ingerii "cazuti"
din Rai,pentru necredinta in Dumnezeu si orientarea lor catre Satana.*boringshit*
wowowowow... îngerii nu credeau in Dumnezo? Cum e posibil?!

on: Cred că mi-am spus părerea(cretină) pe pagina anterioară.



18Moartea Empty Re: Moartea Lun Aug 17, 2009 7:54 pm


        Buburuza
Buburuza

 Varsta Varsta : 30
Sex Sex : feminin
Localizare Localizare : Craiova
Popularitate Popularitate : 2
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 6609
Nume PetSorinel Copilul de A
Numarul mesajelor : 422
Respectarea regulilor : Moartea Rank8-2-24b8f

Caderea lui Lucifer

Crearea lui Lucifer
Genesa 1:1-2 - La inceput Biblia ne spune ca Dumnezeu a creat cerurile si pamantul. Intai a fost creata dimensiunea universului cu locurile lui spirituale ceresti (cerurile cerurilor si nu cerul pamantului) si apoi a fost creat si pamantul. Se vorbeste mult despre crearea ingerilor, in traditia ebraica se arata ca in a doua zi ar fi fost creati ingerii si prin urmare si Lucifer. Nu ni se spune exact in Biblie cand au fost creati ingerii, dar e posibil ca ei sa fi fost creati inainte de facerea pamantului. Acest lucru se poate intelege din Iov 38:4-7, se vorbeste de temeliile pamantului dupa care ingerii scot strigate de bucurie. Ingerii sunt desemnati ca ajutoare ale lui Dumnezeu pentru intretinerea creatiei Sale.
Ezechiel 28:15 - Despre Lucifer se arata ca a fost si el creat tot de Dumnezeu, pentru ca nu exista un alt creator in univers decat Dumnezeu. Se pare ca inainte de caderea sa Lucifer ar fi fost si el un arhanghel, probabil egal sau poate chiar superior lui Mihail.
Ezechiel 28:12 - Domnul l-a creat desavarsit in frumusete, si spune despre el ca ajunsese la cea mai inalta treapta a desavarsirii si era plin de intelepciune. Deci Lucifer a fost perseverent, nu a ramas pe loc agnat. El nu a stagnat in cresterea sa. Iata o calitate interesanta.
Ezechiel 28:13 - El statea in Eden (bucurie, desfatare), gradina lui Dumnezeu si era acoperit cu tot felul de pietre scumpe... Astfel ni se indica statura la care Lucifer ajunsese perseverand. Timpanele si alautele se aflau in slujba lui, deci el mai avea si rolul de a se ocupa cu compunerea de cantarilor si melodiilor de inchinare care erau cantate in cinstea Domnului inaintea tronului lui Dumnezeu in adunarea ingerilor. Aceasta inseamna ca el se afla undeva in vecinatatea tronului lui Dumnezeu. Dar faptul acesta ca el statea in apropierea tronului lui Dumnezeu nu implica si participarea lui la sfaturile secrete ale lui Dumnezeu in cadrul Trinitatii. La acest sfat al trinitatii nu mai participa nimeni in afara de Trinitatea lui Dumnezeu.
Ezechiel 28:14 - " Erai un heruvim ocrotitor ", heruvimii ocrotitori sunt acele fiinte care stau de paza langa tronul sau scaunul de Domnie al lui Dumnezeu. Serafimii aveau pozitia lor deasupra tronului si cantau : Sfant, Sfant, Sfant, este Domnul Ostirilor. Pozitia heruvimilor era undeva mai jos la picioarele tronului lui Dumnezeu, iar alaturi de ei traditia ebraica mai mentioneza anumite fiinte care se numesc ophanimi,
Isaia 14:13 -Dupa descrierea lui Lucifer de mai inainte, el a ajuns la cea mai inalta treapta a desavarsirii, adica mai sus de aceasta treapta nu mai exista alta, ajunsese la ultimul nivel de desavarsire existent. El umbla printre cele mai alese comori ale lui Dumnezeu, dar desi a juns aici el nu a stiut sa se opreasca aici, si atunci in el a aparut vanitatea si mandria. Si atunci a inceput sa isi doreasca ceva ce nu va putea sa aiba niciodata. El a dorit sa fie ca Dumnezeu, probabil simtindu-se cumva frustrat deoarece cuiva asa mare ca el si desavarsit nu i se permite sa intre in sfatul Trinitati lui Dumnezeu, acolo unde nu avea acces nimeni. El sa mandrit vrand sa ii i-a locul lui Dumnezeu si in el a aparut pentru prima data in universul spiritual al lui Dumnezeu nelegiuirea prin mandrie acompaniata cu vanitate.
Caderea Lui Lucifer
Provevrbe 16:18 - Cuvantul intelepciunii ne spune ca inaitea pieirii merge mandria, si trufia inaintea caderii. Iar vanitatea inseamna dorinta de afirmare a ta insuti nimeni nu e mai bun ca tine, nimeni nu poate face ce faci tu, numai tu esti cel care meriti totul, tu esti singurul sfant de pe planeta si nimeni niciodata nu va fi asa bun ca tine, pentru ca tu esti singurul, adica o vedere foarte deplasata si egocentrista.
Iov 15:25-27 - Astfel urmarit de acest gand si avand aproape toate lucrurile la dipozitia sa Lucifer concepe un plan diabolic pentru a-L detrona pe Dumnezeu. In acest plan de la inaltimea spirituala la care se afla el momeste si atrage alaturi de el prin inselaciune si pe alti ingeri care dupa cum vedem in Biblie ocupau unele functii inalte ( 1 Pet.2:4 ), este foarte probabil ca la fel ca in scena Absalom contra lui David si Lucifer sa fi promis anumite lucruri acestor ingeri daca el ar fi ajuns dumnezeu, in schimbul alaturarii lor si a ajutorului lor in acesta actiune deosebit de vicleana de detronare.
Odata conceput acest plan Biblia ne arata ca Lucifer l-a atacat pe Dumnezeu cu toata puterea si cu toata viclenia de care el putea sa dispuna in acel timp, banuind ca i-L i-a pe Dumnezeu prin surprindere. Dar Dumnezeu care cunoaste toate lucrurile pentru ca El le-a creat se putea sa nu cunoasca si acest lucru ?. Bineinteles ca il cunostea. Este posibil ca aceasta lupta sa fi inceput chiar in sala tronului, deoarece el era heruvim si deci avea acces acolo si de acolo banuia ca iL poate surprinde pe Dumnezeu cumva fara aparare.
Isaia 14:12,15 - Dar acest atac teribil de viclean planuit de Lucifer pentru a-L detrona pe Dumnezeu nu reuseste. Si oricum nu ar fi reusit. Astfel Lucifer a planuit si executat primul atentat din univers care il avea ca tinta tocmai pe Cel ce a creat acest univers, pe Dumnezeu. Biblia nu ne descopere prea multe in privinta aceasta, dar e usor de inteles ca de acest atentat pus la cale de Lucifer, Dumnezeu stia deja si nu l-a putut lua prin surprindere. De asemeni se poate intelege usor ca nu a putut sa il atinga sau sa Il raneasca pe Dumnezeu.
Desi planul lui Lucifer a esuat, totusi se pare ca in aceasta confruntare a existat o dezvaluire deosebita de forte, ceea ce noi numim razboi. Lucifer nu reuseste si acum planul sau ascuns este descoperit oficial. In consecinta el este alungat din cerurile lui Dumnezeu si aruncat pe pamant adica undeva in inaltimile pamantului. Numele lui de " Lucifer" este schimbat in Satan adica - adversarul - si din arhanghel de lumina si de la cea mai mare desavarsire el ajunge a fi acum, intuneric.
Pamantul afectat ?
Paslmul 60:2 - O teoria a cercetatorilor Bibliei spune ca in aceasta lupta chiar si pamantul care era creat atunci, ar fi avut de suferit. Si astfel pamantul a avut nevoie sa fie "dres" ,refacut si chiar inoit.
Programul special N.A.S.A. din fotografiile luate de pe suprafetele Lunii, ale lui Mercur, Marte si ale satelitilor diverselor planete, toate au dezvaluit, suprafete cu numeroase cratere produse, dupa toate aparentele de bombardamente cu meteoriti, asteroizi sau comete, candva in trecut. Aceste descoperiri au stimulat cercetarea mai atenta a suprafetei planetei noastre "pamant" in cautarea unor asemenea pete si intr-adevar, au mai fost descoperite cateva, ele fiind acum mascate in mare masura de eroziuni si de mase de vegetatie, vadind totusi impacte meteoritice terestre serioase in trecut. Toate acestea vorbesc limpede despre catastrofism in ceruri ( Bazele Biblice ale Stintei Moderne pag. 173 ).
- De cand a fost creat Adam pamantul nu a avut nici o problema deosebita de tip catastrofa inafara de potop. Pe parcursul istoriei de cand a existat Adam. Biblia nu ne arata ca dupa facera omului pamantul ar fi avut nevoie sa i se dreaga "sparturile" si nici nu s-a clatinat, iar despre cataclisme atat de puternice Biblia nu vorbeste.
Genesa 1:2 - Cuvintele "pustiu si gol" (tohu va bohu), poate insemna si fisurat, daramat, ceva care se clatina. Cuvantul ebraic tradus cu "era" este egal cu "a devenit" sau "prefacut" . Acest cuvant este folosit si la nevasta lui Lot care s-a "prefacut " din ceva in altceva, Gen.19:26.
Ezechiel 28:13; 31:9 - De doua ori este amintit faptul interesant ca el, Lucifer, statea in Eden. Acest lucru ne poate arata noua ca omul inca nu era creat, dar ca Edenul deja exista, si astfel se poate sustine teoria conform careia pamantul ar fi fost refacut si reinoit Gen.2:8, dar si faptul ca ingerii erau de mult creati, inainte ca Dumnezeu sa creeze omul pe pamant.
Gen 1: 27 - Dupa acest prim razboi intre Dumnezeu si Satan a urmat altul in care de aceasta data a fost inclus pentru prima data si omul. Apoi Dumnezeu a creat omul si la asezat in Eden. Nu stim daca este vorba de acelasi Eden. Dar putem vedea ca si omul a pacatuit tot cat a stat in Eden, si ca si el a trebuit sa fie alungat de acolo.
Isaia 10: 14,15,7 - Si de aceasta data, Satan elaboreaza un plan pentru a pune mana pe neamul de oameni, dorind ca sa il indeparteze de Dumnezeu cu orice pret. El insa nu stia ca Dumnezeu pregatise un plan de lunga durata cu omul. Probabil insa ca Satan a fost invidios ca omul i-a luat locul in Eden si din aceasta cauza a actionat......
Genesa 3:1-6 - Astfel cu ajutorul nepretuit al Evei si cu cooperarea lui Adam, Satan a reusit ca prin neascultarea omului fata de Dumnezeu sa intre in stapanirea neamului de oameni. De aceasta data planului sau a functionat foarte bine, a gandit el, dar Dumnezeu avea alt plan.
Isaia 47:7 - Si prin absurd chiar la prima vedere se parea ca Dumnezeu a pierdut lupta chiar de la inceput in ce priveste omul. Dar oare chiar asa stateau lucrurile? Nicidecum. Dumnezeu avea un plan de lunga durata cu omul pentru a-Si arata intelepciunea sa nespus de felurita, dupa cum ne spune si Pavel, poporului sau ingerii care privesc acum la aceasta lucrare a lui Dumnezeu.
Fapte 26:18 - Dar Satan (adversarul, potrivnicul ), lupta acum cat poate pentru a zadarnici planurile lui Dumnezeu in ce priveste salvarea omului prin jertfa mareata a Domnului Isus si intoarcerea lui de sub puterea Satanei la Dumnezeu, dar de ce lupta mai mult, parca de aceea planurile lui Dumnezeu merg mai bine.
Urmatoarea tinta a lui Satan
- Urmatoarea lupta care s-a dat impotriva omului creat de Dumnezeu a fost pervertirea rasei umane in unirea ei cu ingerii cazuti, Gen. 6:1,2. Amanunte despre felul desfasurarii acesteia puteti citi in cartea lui Enoh pe care o puteti gasi pe acest site la pagina de carti apocrife.
UNELE DIN CARACTERISTICILE SATANEI SUNT
1 - Satan care inseamna si adversar. El a devenit adversarul numarul unu, nu numai al lui Dumnezeu, ci si al oamenilor si mai ales al credinciosilor.
2 - Numele lui mai inseamna si calomniator si ispititor. Incepand cu ispita din Eden, si
continuand cu ispitirea Domnului Isus in pustia Iudeii (Mat.4:1-11) si sfarsind cu ispitirea noastra a tuturor credinciosilor. Cel rau nu se da in laturi de la oferirea senzatiilor tari, mincinoase ale pacatelor si uraciunilor existente pe pamant.
3 - el are un inceput - Ezec. 28:15 - Dumnezeu nu are inceput
4 - el nu este omniprezent - Iov 1:7 - Dumnezeu este
5 - el nu este atotstiutor - Apoc.12:1o - Dumnezeu este
6 - el nu este atotputernic - Iov 2:5,6 - Dumnezeu este
7 - el nu este precunoscator - Dumnezeu este
8 - el nu cunoaste gandurile omului - 2 Cron. 6:30 - Dumnezeu le cunoaste
9 - el este de la inceput ucigas,
mincinos si in el nu se gaseste
macar umbra de adevar - Ioan 18:44 - Dumnezeu este Adevarul


Ca sa fiu ON:
Moartea este un fenomen care a ridicat multe semne de întrebare tuturor civilizațiilor. Încă din cele mai vechi timpuri oamenii au încercat să afle ceea ce se petrece după moarte.
ah,uitati si o poza:Moartea 170px-William-Adolphe_Bouguereau_%281825-1905%29_-_Dante_And_Virgil_In_Hell_%281850%29 Moartea Magnify-clip
Dante și Virgiliu în Iad; pictură de William-Adolphe Bouguereau (1825-1905). Iadul este locul unde oamenii suferă după moarte pentru păcatele săvârșite în timpul vieții



19Moartea Empty Re: Moartea Mar Aug 18, 2009 12:45 am


        Deadlyrage
Deadlyrage

 Varsta Varsta : 29
Sex Sex : feminin
Localizare Localizare : Where the wild girlz smoke
Popularitate Popularitate : 1
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 6973
Animalutul meu Animalutul meu : Pasarica ciufulita Nume PetSens
PutereP 0
InteligentaI 2
ViataV 1
Numarul mesajelor : 464
Respectarea regulilor : Moartea Rank5-4-24b84

/facepalm.



Ultima editare efectuata de catre erena21 in Mier Aug 19, 2009 10:57 am, editata de 1 ori (Motiv : As vrea ca mesajele tale sa aibe si vreun inteles!!!! nu inteleg ce vrei tu sa zici acolo...sau ce cuvant ai incercat sa spui. Primesti o avertizare din trei.)

http://count-grishnackh.mybrute.com


20Moartea Empty Re: Moartea Joi Aug 20, 2009 11:51 pm


        Deadlyrage
Deadlyrage

 Varsta Varsta : 29
Sex Sex : feminin
Localizare Localizare : Where the wild girlz smoke
Popularitate Popularitate : 1
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 6973
Animalutul meu Animalutul meu : Pasarica ciufulita Nume PetSens
PutereP 0
InteligentaI 2
ViataV 1
Numarul mesajelor : 464
Respectarea regulilor : Moartea Rank5-4-24b84

Haha. Imi dai warn pentru ca nu stii ce inseamna "cuvantul"?! This is so kewl, here: Moartea FACEPALM

http://count-grishnackh.mybrute.com


21Moartea Empty Re: Moartea Vin Aug 21, 2009 9:02 pm


        zorro
zorro

 Varsta Varsta : 30
Sex Sex : masculin
Localizare Localizare : pe scaun
Popularitate Popularitate : 0
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 5630
Numarul mesajelor : 44
Respectarea regulilor : Moartea Rank5-4-24b84

Buburuza a scris:
Caderea lui Lucifer


[b]
Crearea lui Lucifer


Genesa 1:1-2 - La inceput Biblia ne spune ca Dumnezeu a creat cerurile si pamantul. Intai a fost creata dimensiunea universului cu locurile lui spirituale ceresti (cerurile cerurilor si nu cerul pamantului) si apoi a fost creat si pamantul. Se vorbeste mult despre crearea ingerilor, in traditia ebraica se arata ca in a doua zi ar fi fost creati ingerii si prin urmare si Lucifer. Nu ni se spune exact in Biblie cand au fost creati ingerii, dar e posibil ca ei sa fi fost creati inainte de facerea pamantului. Acest lucru se poate intelege din Iov 38:4-7, se vorbeste de temeliile pamantului dupa care ingerii scot strigate de bucurie. Ingerii sunt desemnati ca ajutoare ale lui Dumnezeu pentru intretinerea creatiei Sale.
Corect, dar incomplet. fake

Buburuza a scris:
Ezechiel 28:15 - Despre Lucifer se arata ca a fost si el creat tot de Dumnezeu, pentru ca nu exista un alt creator in univers decat Dumnezeu. Se pare ca inainte de caderea sa Lucifer ar fi fost si el un arhanghel, probabil egal sau poate chiar superior lui Mihail.
Permite-mi sa te contrazic. Exista si alti creatori in univers. Adica unul singur: Lucifer. Si nu, lucifer nu a fost un Arhanghel. Au existat doar doi Arhangheli: Mihail si Messiah, care ulterior s-a unit cu dumnezu si a format Treimea (refuz s-o numesc Sfanta).

Buburuza a scris:
Ezechiel 28:12 - Domnul l-a creat desavarsit in frumusete, si spune despre el ca ajunsese la cea mai inalta treapta a desavarsirii si era plin de intelepciune. Deci Lucifer a fost perseverent, nu a ramas pe loc agnat. El nu a stagnat in cresterea sa. Iata o calitate interesanta.
Da, Lucifer este peste Dumnezeu ca intelect. Nu si ca putere.

Buburuza a scris:
Ezechiel 28:13 - El statea in Eden (bucurie, desfatare), gradina lui Dumnezeu si era acoperit cu tot felul de pietre scumpe... Astfel ni se indica statura la care Lucifer ajunsese perseverand. Timpanele si alautele se aflau in slujba lui, deci el mai avea si rolul de a se ocupa cu compunerea de cantarilor si melodiilor de inchinare care erau cantate in cinstea Domnului inaintea tronului lui Dumnezeu in adunarea ingerilor. Aceasta inseamna ca el se afla undeva in vecinatatea tronului lui Dumnezeu. Dar faptul acesta ca el statea in apropierea tronului lui Dumnezeu nu implica si participarea lui la sfaturile secrete ale lui Dumnezeu in cadrul Trinitatii. La acest sfat al trinitatii nu mai participa nimeni in afara de Trinitatea lui Dumnezeu.
Eden se afla pe Pamant, ori Lucifer nu a fost niciodata pe pamant inainte de episodul cu Adam si Eva (dupa care s-a intors in Iad). Lucifer nu era acoperit cu nicio piatra. "Aceasta inseamna ca el se afla undeva in vecinatatea tronului lui Dumnezeu" OMG! Nu ma pot opri din ras!!! Crezi ca Dumnezeu e un nene cu barba care sta pe un tron rosu? OMFG!!! rofl

Buburuza a scris:
Ezechiel 28:14 - " Erai un heruvim ocrotitor ", heruvimii ocrotitori sunt acele fiinte care stau de paza langa tronul sau scaunul de Domnie al lui Dumnezeu. Serafimii aveau pozitia lor deasupra tronului si cantau : Sfant, Sfant, Sfant, este Domnul Ostirilor. Pozitia heruvimilor era undeva mai jos la picioarele tronului lui Dumnezeu, iar alaturi de ei traditia ebraica mai mentioneza anumite fiinte care se numesc ophanimi,
Heruvimii stau pe langa tron? Ah, ei sunt niste feciori cu parul blond sau cum? fake) Doamne, nu stiu ce idei aveti voi despre ingeri, Dumnezeu, demoni sau Satan dar sunt foarte "fairy-tale-like".

Buburuza a scris:
Isaia 14:13 -Dupa descrierea lui Lucifer de mai inainte, el a ajuns la cea mai inalta treapta a desavarsirii, adica mai sus de aceasta treapta nu mai exista alta, ajunsese la ultimul nivel de desavarsire existent. El umbla printre cele mai alese comori ale lui Dumnezeu, dar desi a juns aici el nu a stiut sa se opreasca aici, si atunci in el a aparut vanitatea si mandria. Si atunci a inceput sa isi doreasca ceva ce nu va putea sa aiba niciodata. El a dorit sa fie ca Dumnezeu, probabil simtindu-se cumva frustrat deoarece cuiva asa mare ca el si desavarsit nu i se permite sa intre in sfatul Trinitati lui Dumnezeu, acolo unde nu avea acces nimeni. El sa mandrit vrand sa ii i-a locul lui Dumnezeu si in el a aparut pentru prima data in universul spiritual al lui Dumnezeu nelegiuirea prin mandrie acompaniata cu vanitate.
Nu, Lucifer nu era la cea mai inalta treapta. Nici macar Dumnezeu nu e. "...comori ale lui Dumnezeu" Da' ce? Era pirat? Ba voi va credeti in basme de fratii Grimm? "El a dorit sa fie ca Dumnezeu" rofl Ba, el a fost alungat din Rai tocmai pentru ca nu a vrut sa fie ca Dumnezeu. S-a impotrivit planului lui de a instaura ordinea si armonia in Univers. Daca ar fi vrut sa fie ca Dumnezeu si ar fi facut tot taraboiul din frustrare, crezi ca i s-ar mai fi alaturat vreun inger? Nu, nimeni nu ar vrea sa ajute pe cineva atat de penibil.

Buburuza a scris:
Caderea Lui Lucifer



Provevrbe 16:18 - Cuvantul intelepciunii ne spune ca inaitea pieirii merge mandria, si trufia inaintea caderii. Iar vanitatea inseamna dorinta de afirmare a ta insuti nimeni nu e mai bun ca tine, nimeni nu poate face ce faci tu, numai tu esti cel care meriti totul, tu esti singurul sfant de pe planeta si nimeni niciodata nu va fi asa bun ca tine, pentru ca tu esti singurul, adica o vedere foarte deplasata si egocentrista.
Satan nu e nicidecum egocentrist, egoist sau orice alt "epitet" de genul. Satan reprezinta nesupunerea. Frate, Satan nu e om. Acestea sunt calitati apartinand exclusiv oamenilor.

Buburuza a scris:
Iov 15:25-27 - Astfel urmarit de acest gand si avand aproape toate lucrurile la dipozitia sa Lucifer concepe un plan diabolic pentru a-L detrona pe Dumnezeu. In acest plan de la inaltimea spirituala la care se afla el momeste si atrage alaturi de el prin inselaciune si pe alti ingeri care dupa cum vedem in Biblie ocupau unele functii inalte ( 1 Pet.2:4 ), este foarte probabil ca la fel ca in scena Absalom contra lui David si Lucifer sa fi promis anumite lucruri acestor ingeri daca el ar fi ajuns dumnezeu, in schimbul alaturarii lor si a ajutorului lor in acesta actiune deosebit de vicleana de detronare.
"Plan diabolic"? Ai idee de unde vine cuvantul "diabolus"? Nu? Asa credeam si eu. Prin "inselaciune"? Da' ce? Crezi ca ingerii sunt la fel de prosti ca oamenii? rofl Cica le-a promis lucruri rofl Masini, case si femei. fake) Ingerii aveau tot ce isi doreau, mai putin liberul arbitru. Satan le-a oferit acest lucru fara ca sa ajunga Stapan al Universului. Cei care au ales sa-l slujeasca pe Lucifer au facut-o de buna voie.

Buburuza a scris:
Odata conceput acest plan Biblia ne arata ca Lucifer l-a atacat pe Dumnezeu cu toata puterea si cu toata viclenia de care el putea sa dispuna in acel timp, banuind ca i-L i-a pe Dumnezeu prin surprindere. Dar Dumnezeu care cunoaste toate lucrurile pentru ca El le-a creat se putea sa nu cunoasca si acest lucru ?. Bineinteles ca il cunostea. Este posibil ca aceasta lupta sa fi inceput chiar in sala tronului, deoarece el era heruvim si deci avea acces acolo si de acolo banuia ca iL poate surprinde pe Dumnezeu cumva fara aparare.
L-a atacat cu viclenia? Cum naiba? rofl Btw "il" si "ia" se scriu impreunat. In sala tronului? OMG are si castel acum rofl) Razboiul Serafic n-a fost nicidecum o bataie cu lasere intre Satan si Dumnezeu (fiecare cu partea lui de ingeri) purtata intr-o incapere materiala. Ce teorii, frate... Ce mod de a interpreta Biblia rofl

Buburuza a scris:
Isaia 14:12,15 - Dar acest atac teribil de viclean planuit de Lucifer pentru a-L detrona pe Dumnezeu nu reuseste. Si oricum nu ar fi reusit. Astfel Lucifer a planuit si executat primul atentat din univers care il avea ca tinta tocmai pe Cel ce a creat acest univers, pe Dumnezeu. Biblia nu ne descopere prea multe in privinta aceasta, dar e usor de inteles ca de acest atentat pus la cale de Lucifer, Dumnezeu stia deja si nu l-a putut lua prin surprindere. De asemeni se poate intelege usor ca nu a putut sa il atinga sau sa Il raneasca pe Dumnezeu.
Cum poate un atac sa fie viclean? Are personalitate? Cam abuzezi de adjectivul asta. "Primul atentat" OMG Lucifer a fost primul Bin Laden rofl Sa-l atinga pe Dumnezeu? Ma, sa-ti intre bine in cap, Dumnezeu nu e un mosulica tangibil, ok?

Buburuza a scris:
Desi planul lui Lucifer a esuat, totusi se pare ca in aceasta confruntare a existat o dezvaluire deosebita de forte, ceea ce noi numim razboi. Lucifer nu reuseste si acum planul sau ascuns este descoperit oficial. In consecinta el este alungat din cerurile lui Dumnezeu si aruncat pe pamant adica undeva in inaltimile pamantului. Numele lui de " Lucifer" este schimbat in Satan adica - adversarul - si din arhanghel de lumina si de la cea mai mare desavarsire el ajunge a fi acum, intuneric.
Dezvaluirea a fost razboi sau cum? Mama ce exprimare. "Planul e descoperit oficial" Da, a confirmat CNN-ul fake) Nu a fost aruncat pe Pamant. Pe Pamant s-a dus el de bunavoie, desi lui Dumnezeu nu prea i-a convenit lucrul acesta. (Si-a cam bagat coada in creatia lui a.k.a. omul.) Lucifer si-a luat singur titlul de Satan. Si nu, e lumina si in Iad sa stii. Si-au platit facturile la curent fake). Si din Arhanghel a devenit Arhdemon, nu-i greu sa ghicesti de ce.

Ma opresc aici pentru ca am si alte treburi mai importante. Stau bine cu argumentarea, nu va faceti griji, nu m-am oprit din pana de idei.

PS: Nu incerc sa imi impun religia. Satan a oferit liberul arbitru pentru ca fiecare sa decida pentru el. Si nu sunt anti-crestinism, nu neaparat, dar m-a amuzat modul in care a fost interpretata Biblia in exemplul de mai sus.

Pace.

http://emoculture.forumz.ro


22Moartea Empty Re: Moartea Lun Aug 24, 2009 1:12 pm


        Buburuza
Buburuza

 Varsta Varsta : 30
Sex Sex : feminin
Localizare Localizare : Craiova
Popularitate Popularitate : 2
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 6609
Nume PetSorinel Copilul de A
Numarul mesajelor : 422
Respectarea regulilor : Moartea Rank8-2-24b8f

OFF:zorro draga,sa sti ca nu sunt chiar cuvintele mele.(am dat si eu copy/paste).

Moartea FACEPALM,multumesc ca v-am plictisit si ca v-am data dureri de cap! big smile



ca sa fiu on:moartea,moartea....aha!stiu ca pe national geographic au dat un documentar despre moarte.cica atunci cand mori treci printr-un tunel,care are la capat o lumina orbitoare.acel tunel duce la Rai,asta pentru cei nepacatosi.si nu stiu unde s-a spus ca Diavolul ar avea fata unei aratari formata din parti din alte animale.asta este penibila.nu o cred.



23Moartea Empty Re: Moartea Vin Ian 14, 2011 5:11 pm


        Charlotte
Charlotte

 Varsta Varsta : 28
Sex Sex : feminin
Localizare Localizare : dorna candrenilor
Popularitate Popularitate : 2
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 5712
Animalutul meu Animalutul meu : Panda Nume PetRiki
PutereP 0
InteligentaI 0
ViataV 1
Numarul mesajelor : 292
Respectarea regulilor : Moartea Rank5-4-24b84

rofl fara suparare dar mam amuzat pe cinste pe baza a ce a scris zorro ,eu una nu stiu ce sa cred ,avem nevoie de dovezi pt a putea sustine aceste teorii, nu?




        Continut sponsorizat

 




Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]



Subiecte similare


Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumgratuit.ro | ©phpBB | Forum gratuit de suport | Semnaleaza un abuz | Discutii recente