Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul


Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 2 din 3]

26Avortul - o problema delicata - Pagina 2 Empty Re: Avortul - o problema delicata Vin Aug 01, 2008 4:16 pm


        Seinfeld
Seinfeld

 Varsta Varsta : 42
Sex Sex : masculin
Localizare Localizare : Moreni
Popularitate Popularitate : 0
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 5995
Animalutul meu Animalutul meu : Pestisor PutereP 0
InteligentaI 0
ViataV 1
Numarul mesajelor : 292
Respectarea regulilor : Avortul - o problema delicata - Pagina 2 Rank11-24afb

Fraise a scris:

Sunt pro avortului atunci cand copilul are malformatii!

Pentru binele tau sau pentru "binele" lui ? hmmm

http://www.zambesc.com/


27Avortul - o problema delicata - Pagina 2 Empty Re: Avortul - o problema delicata Vin Aug 01, 2008 9:32 pm


        Fraise
Fraise

 Varsta Varsta : 43
Sex Sex : feminin
Localizare Localizare : Thessaloniki, Greece
Popularitate Popularitate : 3
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 6097
Animalutul meu Animalutul meu : Pestisor Nume PetBotticelli
PutereP 0
InteligentaI 0
ViataV 1
Numarul mesajelor : 443
Respectarea regulilor : Avortul - o problema delicata - Pagina 2 Rank11-24afb

Pentru amandoi.

http://artbijoux.ablog.ro https://www.facebook.com/mihaela.dima http://alla81.hi5.com


28Avortul - o problema delicata - Pagina 2 Empty Re: Avortul - o problema delicata Vin Aug 01, 2008 9:34 pm


        Seinfeld
Seinfeld

 Varsta Varsta : 42
Sex Sex : masculin
Localizare Localizare : Moreni
Popularitate Popularitate : 0
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 5995
Animalutul meu Animalutul meu : Pestisor PutereP 0
InteligentaI 0
ViataV 1
Numarul mesajelor : 292
Respectarea regulilor : Avortul - o problema delicata - Pagina 2 Rank11-24afb

Pai poate asa e mai bine si pentru persoanele care sa fac avort in liceu, sau la oricare alta varsta. Poate de aia aleg sa faca avort, deoarece "e mai bine pentru amandoi". tongue

http://www.zambesc.com/


29Avortul - o problema delicata - Pagina 2 Empty Re: Avortul - o problema delicata Dum Aug 03, 2008 8:52 pm


        Roxy
Roxy

 Varsta Varsta : 33
Sex Sex : feminin
Localizare Localizare : London
Popularitate Popularitate : 0
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 5911
Numarul mesajelor : 68
Respectarea regulilor : Avortul - o problema delicata - Pagina 2 Rank11-24afb

Mi se pare atat de frustrant egoismul din unii oameni care spun cu atata usurinta ca ar avorta,doar pentru a le fi lor mai bine si e si mai frustrant faptul ca unii spun ca oricum nu e dovedit ca exista Dumnezeu asa ca poti sa faci ce vrei.In orice caz,exista Dumnezeu sau nu,e inuman sa faci asta.

Pur si simplu iei o viata.E ca si cum ai merge la un om care iti da peste cap viata si il impusti in cap.Ceea ce este mult mai uman decat avortul,pentru ca am citit si eu si am vazut "Strigatul Mut" si m-am ingrozit de ce am aflat.Sunt chestii care demonstreaza,ca o fiinta are viata chiar inainte de a se naste si are simturi.

Eu admir fetele care au pastrat copiii si admir si mai mult baiatul care isi asuma responsabilitatea.Stiu si cazuri,cazuri in care nici unu dintre ei nu s-au nenorocit sau si-au distrus viata,ba chiar sunt fericiti,fata si-a continuat scoala si e la facultatea de drept.Nimic nu s-a schimbat.Doar faptul ca o alta fiinta nevinovata ocupa putin timp in viata lor.

Si vorba lui Garaa.Unele femei sterile,pentru a avea un copil,iar pentru altele e o nenorocire.Daca nu il vrei,mai bine il dai cuiva care chiar si-l doreste si ii oferi copilului sansa la viata,la o viata buna.

Inchei prin a spune,ca o fata/femeie desteapta nu ramane insarcinata pentru ca ea chiar stie sa se protejeze.Si sa fim seriosi,ca accidente in ziua de azi rar se mai intampla.Si daca se rupe prezervativul,exista pilula de a doua zi,care e destul de sigura,daca e luata cum trebuie.In majoritatea cazurilor,fata accepta sa faca sex fara prezervativ pentru ca baiatul baga niste chestii cum ca "nu-ti fa griji nu termin in tine" si prin asta au impresia ca nu e nici o problema.Apoi el nu-si asuma nici o responsabilitate,ca el doar nu a avut nici o vina(ei niciodata nu au nici o vina,ca doar copilul l-a facut fata singura).Si asa raman fete naive insarcinate.

Cat despre violuri.Aici exista mai multe chestii.Daca persoana scapa imediat dupa ce a fost violata poate sa ia pilula de a doua zi,daca e desteapta.Daca e tinuta prizionera sau ceva si nu scapa atunci intradevar nu a avut nici o vina,ci vina este a porcului care a violat-o.Si totusi un copil rezultat dintr-un viol e tot o fiinta nevinovata cu dreptul de a trai.



30Avortul - o problema delicata - Pagina 2 Empty Re: Avortul - o problema delicata Mar Aug 05, 2008 1:10 am


        iris 26
Anonymous
Vizitator
 

  • Fetelor, sincer nu va doresc niciuneia sa ajungetzi sa vedetzi cum decurge o astfel de operatzie, mai ales dak fatul are mai mult de zece saptamani. Nu sunt de acord cu avortul in nici unul dintre cazurile pe care le-ati enumerat. Din nefericire in ziua de azi cand lucrurile ar putea fi atat de simple sunt cu mult mai grave. Nu comparam noi ceea ce se intampla in perioada comunismului shi motivele pe care le-ar fi putut avea o femeie atunci sa fak un quretaj, cu ceea ce se intampla acum. Acum motivele pentru care in fiecare zi sute de femei aleg sa ishi omoare copilul sunt in general "indiferentza, incostientza, nepasarea shi lipsa de scrupule", shi macar de ar fi numai atat, saptamanal se gaseshte cate o dobitoaca sa nasca cine stie pe unde, sa ishi arunce copilul la vreo gubela, sa il indese in vre-un wc... Sunt mult mai multe cazuri decat cele mediatizate.
    Dak mergetzi asha din curiozitate prin cateva clinici particulare o sa vedetzi o gramada de pushtoaice care deja considera k fac ceva normal. De ce? Pentru k deshi exista atatea metode de contraceptie, programe de ajutor pentru mame singure, educatie sexuala in scoli, noi preferam ignorantza. Consider k o sarcina trebuie intrerupta doar in cazurile in care ne afecteaza sanatatea, din punct de vedere fizic sau psihic (in cazul violurilor),sau in cazul in care copilul are vre-o malformatzie ceva sau exista riscul sa aiba probleme dupa nashtere.
    Multe considera k in primele saptamani nu are nimic dak intrerupem o sarcina, copilul nu e format, e doar o bucata de carne.Nu prea e asha pentru k shi bucata aia de carne "traieshte", prin intermediul nostru e adevarat dar, oare nu e tot asha pana la termen? Dak noi il "simtzim" decat din luna a IV-a, asta nu inseamna k dezvoltarea lui nu e influentzata de starea noastra de spirit, el ne simte pe noi. Simte dak e dorit sau nu.
    Copiii sunt cel mai frumos, cel mai curat shi cel mai bun lucru din viatza cuiva,sau cel putzin asha ar trebui sa fie. Nu trebuie sa depunem nici un efort pentru a evita o "sarcina nedorita".
    Nu suntem Dumnezeu sa luam sau sa dam viatza dupa bunul plac.



31Avortul - o problema delicata - Pagina 2 Empty Re: Avortul - o problema delicata Mar Aug 19, 2008 8:43 pm


        Mariko21
Mariko21

 Varsta Varsta : 36
Sex Sex : feminin
Localizare Localizare : Bucuresti
Popularitate Popularitate : 40
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 9182
Animalutul meu Animalutul meu : Pasaroi frustrat Nume PetSmotocel
PutereP 0
InteligentaI 2
ViataV 1
Numarul mesajelor : 6239
Respectarea regulilor : Avortul - o problema delicata - Pagina 2 Rank11-24afb

Uhm... Imi este greu si aiurea sa fac public acest post din blog-ul meu. Stiu ca blog-ul oricum este public, dar nu am vorbit despre el pe forum in afara de topic-ul dedicat adreselor, asa ca accesul vostru la mintea mea e oarecum redus.

Totusi, am mentionat acest post la Educatia Sexuala in Romania, deci consider oarecum necesara postarea lui. Va rog sa nu incepeti cu "cum poti sa faci asa ceva public?".

Mariko21 a scris:E cam tarziu… Ce facem?

Trebuia sa fiu pe stop de pe 9 August. Dar mi-a intarziat. Mi-a mai intarziat si in alte dati, dar a fost ok. Eram la fel de crispata ca acum, dar de data aceasta am un motiv sa fiu crispata, chiar daca ne-am protejat… Nu dau detalii in aceasta privinta insa…

Am ajuns sa visez la clipa in care ma voi pata de sange, sper sa ma trezesc maine si sa gasesc asternutul pictat in rosu…

Trebuie sa astept pana luni pentru a putea face un test de sarcina, adica pentru a fi sigura ca iese rezultatul cat mai corect. Pana atunci nu stiu ce sa mai fac. Am mers si la biserica sa ma rog sa nu fiu insarcinata. Nu pot sa am un copil, as avorta si nu vreau sa traiesc toata viata simtindu-ma o ucigasa. Acum ceva timp ma gandeam ca daca e sa raman insarcinata decat sa avortez ma sinucid. Asa, nu as trai cu constiinta patata si oricum as ajunge in iad, ca as fi omorat copilul… Dar din pacate a inceput sa imi placa prea mult viata pentru a renunta la ea.

De avortat vreau sa avortez pana in 8 saptamani, daca este cazul. Pentru ca e mai putin riscant mai devreme si nu ar trebui sa vad un puzzle de carne pe o tavita. M-am interesat si de clinica, de pret. Nu stiu insa daca va fi cazul sa fiu internata sau nu. In niciun caz nu vreau sa vorbesc cu ai mei despre aceasta problema. Este problema mea si a iubitului meu si noi o vom rezolva. Daca e sa fiu internata pot face sa coincida perioada cu cea in care plecam la munte… Si oricum ar fi bine dupa aceea sa stau cu el asa ca daca nu trebuie sa ma interneze poate plecam oricum la munte in ziua respectiva sau a 2a zi…

Desi mi-am planuit totul mi-e frica. Mi-e groaza de posibilitatea de a fi insarcinata. Nu ar trebui sa pateasca asa ceva primul meu copil. Nu asa mi-am imaginat ca ar pati… Un copil trebuie sa apara din dragoste, intr-un mediu adecvat, in care sa ii poti oferi anumite conditii (nu doar strictul necesar, ceva mai mult), iar parintii trebuie sa fie pregatiti sa devina parinti.

Ne-om iubi noi, dar nici unul dintre noi nu este pregatit sa avem un copil impreuna, cu atat mai putin sa il crestem. Avem facultati de terminat, avem de gasit locuri de munca in care sa ne afirmam si sa dobandim un anumit statut profesional si material (ok, in cazul meu cel putin). Si oricum, nici nu e garantat ca noi am avea un viitor impreuna. Nu ar fi corect sa ne legam unul de altul printr-un copil. Chiar daca am avea conditiile nu ar fi corect ca intr-o relatie doar copilul sa ii uneasca pe cei doi.

Nu pot avea un copil pana la vreo 25 de ani. O sa fiu egoista si o sa spun adevarul: nu e planificat inainte de 25 de ani! Nu intra inainte de 25 de ani in visul meu din copilarie! Nu poate fi in viata mea…

Acum, nu stiu de ce nu am fost mai atenta atunci… Nu stiu de ce a 2a zi nu am luat pilula de urgenta… Am impresia ca mi-a sugerat, dar oricum, in oraselul de munte in care eram nu cred ca aveau asa ceva. In fond, acolo nici nu au auzit de sosuri de spaghetti la borcan… Nici macar de paste Barilla…

Oricum, e tarziu deja… Si o sa mai scriu pe aici cand aflu ce e de facut…

De venit mi-a venit cu 6 zile intarziere. 6 zile in care iubitul meu m-a surprins fiind extrem de grijuliu, informandu-se alaturi de mine de motive de intarziere in afara unui eventual bebe si chestii de genul. Si chiar a fost alaturi de mine, desi chiar nu ma asteptam. A insemnat enorm, pentru ca intrasem intr-o oarecare depresie, nu mai mancam mult, dormeam cat puteam si cand ma trezeam dimineata ramaneam in pat pana adormeam iar si tot asa pana pe la pranz...

Intrebarea mea e nu ce ar trebui sa se faca in general, ci ce ati face voi pusi intr-o astfel de situatie. SI daca ati trecut, ce ati simtit, cum a fost relatia, chestii d'astea.

http://www.zoozez.com Http://mariko21.wordpress.com https://www.facebook.com/profile.php?id=100000868572973 http://mariko21.hi5.com


32Avortul - o problema delicata - Pagina 2 Empty Re: Avortul - o problema delicata Mar Aug 19, 2008 11:43 pm


        Fraise
Fraise

 Varsta Varsta : 43
Sex Sex : feminin
Localizare Localizare : Thessaloniki, Greece
Popularitate Popularitate : 3
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 6097
Animalutul meu Animalutul meu : Pestisor Nume PetBotticelli
PutereP 0
InteligentaI 0
ViataV 1
Numarul mesajelor : 443
Respectarea regulilor : Avortul - o problema delicata - Pagina 2 Rank11-24afb

Depresia si stresul iti pot provoca starile de sarcina : greturi, foame chiar daca ai mancat acum 20 de minute, ametelei, dureri de san etc ... am trecut prin asta, imi intarziase menstruatia cam 14 zile si mi-am facut 2 teste de sarcina iesind negativ, dar cand am vazut prima pata de sange mi-am revenit la normal, in acest timp am intrebat un medic ginecolog si mi-a spus ca atunci cand te gandesti mai mult la "si daca am ramas, ce ma fac?" , "cum le spun alor mei vestea" etc ... atunci ai starile de a fi insarcinata, dar de fapt nu esti. Am trecut de 3 ori prin asa stari, chiar si acum cateva zile ca imi intarziase ciclul cu 7 zile, dar m-am linistit fake . Chestia e ca prietenului nu i-am spus prin ce am trecut, dar nu-i tarziu sa-l informez ... si singura m-am descurcat, am intrebat pe un site al medicilor care iti dau dupa cateva zile si raspunsul la intrebarea care te framanta, si cu testele de sarcina care nu prea au cum sa greseasca ... Asa ca stai linistita.

http://artbijoux.ablog.ro https://www.facebook.com/mihaela.dima http://alla81.hi5.com


33Avortul - o problema delicata - Pagina 2 Empty Re: Avortul - o problema delicata Joi Aug 21, 2008 10:40 am


        crazy
crazy

 Varsta Varsta : 35
Sex Sex : masculin
Localizare Localizare : ---
Popularitate Popularitate : 2
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 6421
Animalutul meu Animalutul meu : Pisica dementa Nume PetKrull, Warrior King
PutereP 1
InteligentaI 2
ViataV 0
Numarul mesajelor : 926
Respectarea regulilor : Avortul - o problema delicata - Pagina 2 Rank11-24afb

Roxy a scris:Stiu si cazuri,cazuri in care nici unu dintre ei nu s-au nenorocit sau si-au distrus viata,ba chiar sunt fericiti,fata si-a continuat scoala si e la facultatea de drept.Nimic nu s-a schimbat.Doar faptul ca o alta fiinta nevinovata ocupa putin timp in viata lor.

vai da ce roz e viata nu? ce cazuri erau alea? cazurile in kre parintii erau ingerasi si erau plini de bani? sau aveau baby sitter dala full time... aka nu au crescut ei copilu dekt dupa ce au trecut anii cu trezitul in toiul noptii.
si eu stiu cazuri in kre parintii au dato afara din casa pe fata. si alte cazuri in kre ea nu a avut unde sa se duca ca nici tatal copilului nu o primea.
nu ai cum sa iti continui studiile dak ai un copil... poate dupa ce face vreo 2 ani... adik... hai sa zicem k ai miraculos timp sa ai grija de el ziua... dar noaptea? cand vrei sa inveti pt un examen sau pur si simplu sa dormi... poc incepe sa planga... nu ai timp! nu exista "nimic nu s-a schimbat" in cazul copiilor nedoriti.
dar da, avortul este o procedura nasoala cu complicatii fizice si psihice si sper k nimeni (mai ales izbi) no sa trebuiasca sa treaca prin asa ceva vreodata. dar nu ii suport p aia kre baga k scuza ca Dumnezeu nu e de acord cu asta. a venit El si a zis ceva despre asta? ce, sa nu ucizi ? si dak fata e prea tanara si pot aparea complicatii la nastere ce pot duce la moartea ei ? huh? tot Dumnezeu a aranjato pasta? nu prea cred. nu zic k El nu exista. sigur e acolo sus, facand diverse, dar nu cred k se preocupa cu chestii de genu. El nea dat libertatea sa alegem. putem sa alegem sa intrerupem o sarcina. inca o data zic, nu mi se pare total ok avortul, dar dak nu il faci, si u go through with the birth, sper k nu e din cauza lui Dumnezeu, ci pt k asta vrei tu. ca nu o sa vina El sa aiba grija de copilas dupaia.
anyway ar mai fi multe de zis dar imi e prea somn



34Avortul - o problema delicata - Pagina 2 Empty Re: Avortul - o problema delicata Joi Aug 21, 2008 11:18 am


        Kaliope
Kaliope

 Varsta Varsta : 32
Sex Sex : feminin
Localizare Localizare : Cluj
Popularitate Popularitate : 3
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 6042
Numarul mesajelor : 736
Respectarea regulilor : Avortul - o problema delicata - Pagina 2 Rank11-24afb

Off:intr-un fel ai dreptate,crazy,ptr ca sunt ff putine sansele ca o fata ce ramane insarcinata si sa-si continue studiile si sa beneficieze de ajutorul iubitului.

M'deci,traim intr-o perioada in care informatiile despre contraceptie,sex&alea alea se gasesc ff usor,incepand cu a cauta pe net,in reviste sau prin altii cu experienta.Nu poti spune ca nu te-ai informat,ca fata,despre toate astea inainte de a-ti incepe viata sexuala,ptr ca ar suna ff penibil si fara sens.Mai mult,in caz ca partenerul tau nu doreste sa foloseasca prezervativul,trebuie sa ii aduci la cunostiinta ca nu iti doresti o "surpriza" peste noapte.Sa nu mai vorbesc si de bolile pe care le poti contacta doar prin simpla inconstienta a unei clipe de placere( cel mai des in cazul one-night-sand-urilor).Cu toate astea,preferam sa fim imaturi,prin urmare trebuie sa ne si asumam raspundere ptr faptele nostre.Nush cat la suta s-a gandit pers respectiva daca e pacat sau nu sa faci avort,in timp ce era intr-o partida se sex "magnifica",deoarece asta demonstreaza ca nici nu ii pasa!In concluzie,daca ai fost in stare sa nu-ti pese atunci,n-ar trebui sa iti pese acum ca(,) te-ai trezit insarcinata si nu esti suficient de mare ptr a creste/intretine copilul.

Intradevar,ca nu e usor sa "elimini" aceea parte din tine,care urmeaza sa dea nastre unei vieti,dar trebuie sa te gandesti si la viata ta,care este numai una.Nu are sens sa te nenorocesti doar ptr ca ai facut sex neprotejat si habar n-ai avut de pilula de a-2a zi,atat timp cat esti constienta ca nu te v-a afecta indeajuns ca sa nu poti face acest pas si sa il depasesti fara sechele.

In cazul violurilor este cam 100% indicat,ptr ca nu ai de unde stii ce fel de boli avea acesta sau alte chestii mai ciudate,prin urmare asta-i viata.

In ceea ce priveste contraceptia,daca intradevar se intampla si te-ai protejat,v-a ramane la decizia ta daca il pastrezi sau nu,insa depinde si la ce varsta se intampla.Un sfat bun ar fi,ca ambii parteneri sa folseasca contraceptie,astfel a-ti avea mai multa siguranat si v-ati putea bucura de o viata sexuala normala& lispita de griji

(P.S:Desi sunt virgina,pacheul meu de informatii nu sta prost )

http://www.xtreme-style.forumhit.ro


35Avortul - o problema delicata - Pagina 2 Empty Re: Avortul - o problema delicata Dum Aug 31, 2008 1:32 pm


        Fraise
Fraise

 Varsta Varsta : 43
Sex Sex : feminin
Localizare Localizare : Thessaloniki, Greece
Popularitate Popularitate : 3
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 6097
Animalutul meu Animalutul meu : Pestisor Nume PetBotticelli
PutereP 0
InteligentaI 0
ViataV 1
Numarul mesajelor : 443
Respectarea regulilor : Avortul - o problema delicata - Pagina 2 Rank11-24afb

Poate ca aici spune doar o parte despre asta :

http://artbijoux.ablog.ro https://www.facebook.com/mihaela.dima http://alla81.hi5.com


36Avortul - o problema delicata - Pagina 2 Empty Re: Avortul - o problema delicata Lun Sept 01, 2008 6:38 pm


        wild_fox
wild_fox

 Varsta Varsta : 35
Sex Sex : feminin
Localizare Localizare : nicaieri
Popularitate Popularitate : 0
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 6014
Numarul mesajelor : 444
Respectarea regulilor : Avortul - o problema delicata - Pagina 2 Rank11-24afb

Roxy...sincer imi place cum gandesti...totusi nu in totalitate....acu nu incep sa zic "mai trebuie sa cresti sa intelegi"...dar cand cresti o sa iti schimbi multe din parerile pe care le ai acu....nu ai zis nik gresit dar poate privesti prea simplutz chestia cu pastratul.

eu nu as renunta la el doamne fereste.....dar nu e asa de usor...sau poate ca e.....depinte de cercul de persoane din jurul "mamei"....am o prietena care a nascut la 16 ani....dar a fost sustinuta si de mama si de sora si de iubitul ei care cand a auzit a fost in culmea fericirii....si nu era el tatl biologic si stia asta wink

acum....pt cele care zic "ha...as alege avortul" ... nu mai aruncati vorbe in vant....va intreb ceva....voi ati vazut vreodata?...nu la TV sau pe youtube un avort....in realitate...ati vazut?....ati avut o prietena care a facut si ati mers cu ea?ati auzit cum tipa si cum se zbatea....stiti prin ce trece o astfel de fata/femeie?....daca nu va rog frumos chiar....nu va mai exprimati asa de ushor....daca ati fi vazut asa ecva numai cand intrati in spitale va trece un fior....si imaginile si sunetele nu o sa va mai iasa din cap ... daca ati auzi pe langa fatul ca nu ati face asta niciodata chiar ati pune iubitul sa isi puna 2-3 prezervative wink ... asa ca...priviti problema pe toate partile ^_^



37Avortul - o problema delicata - Pagina 2 Empty Re: Avortul - o problema delicata Sam Noi 08, 2008 3:47 pm


        Bloo_Q-Kazoo
Bloo_Q-Kazoo

 Varsta Varsta : 30
Sex Sex : feminin
Localizare Localizare : Constanta
Popularitate Popularitate : 3
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 5878
Numarul mesajelor : 41
Respectarea regulilor : Avortul - o problema delicata - Pagina 2 Rank11-24afb

well, avortul nu este o metoda contraceptiva, este o metoda ''sadica'' [pot spune] de expulzare a embrionului, respectiv fatului [in cazuri mai delicate] in care atat bebele cat si mama sunt in fata mortii.Adica exista riscul de a muri.Acum va spun ca, revenind de aici, daca ai avorta:
-ai muri!
-iti va ramane sechele!
-nu mai poti face copii niciodata.
-etc.
Daca as fi in aceasta situatie [nu voi fi, va asigur big smile], cred ca nu as avorta nici daca m-ar omora mama.Fiindca eu as avea de suferit in aceasta privinta deic nu voi face acest pas asa usor, fara sa ma gandesc.Iar probabil daca tipu respectiv nu ar accepta un bebe, m-as descurca si singura, fiindca nu ma voi baza pe ajutorul unei persoane care nu vrea sa-si asume aceasta responsabilitate.Avand in vedere circumstantele, vom pune problema astfel:
Daca nimeni nu te-ar ajuta?
Pei aici e alta problema, dar pot spune avortului : NU!
parerea mea.nu am trecut prin asta.



38Avortul - o problema delicata - Pagina 2 Empty Re: Avortul - o problema delicata Mier Dec 31, 2008 4:34 am


        Ichigo-kun
Ichigo-kun

 Varsta Varsta : 40
Sex Sex : masculin
Localizare Localizare : Iasi
Popularitate Popularitate : 4
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 6339
Animalutul meu Animalutul meu : Caine descreierat PutereP 1
InteligentaI 2
ViataV 1
Numarul mesajelor : 942
Respectarea regulilor : Avortul - o problema delicata - Pagina 2 Rank11-24afb

Ma surprinde usurinta cu , care generatia noua vede in avort o rezolvare magica a cruntei lor idiotenii prostii si in general lipsa de orice fel de maturitate .

Eh si ce daca am ramas insarcinata fa avort .....!

Doamneeee ca multi prosti ai mai lasat pe lume. Bai fetelor aia ce aruncati voi afara este o fiinta umana in dezvoltare legata de voi la propriu.

Aveti idee cat de mari sunt sansele sa crapati cand faceti un avort daca apar complicatii. Aveti idee cat de mari sunt sansele sa nu mai puteti face copii chiar si dupa primul avort. Precum si multe alte complicatii care pot aparea.

Vreti sa va fut**** atat de mult ?? Legativa dracu trompele si ati incheiat povestea . Va mai atarnati si ploaca e gat pe care sa mai treceti eventualele boli cu transmitere sexuala si gata suntei bune de dus la gara la produs.

Auzi mah nau nici 18 ani si deja se gandesc la vorturi si alte deastea. Hai mai date incolo. Bai ori eu am ajuns prea ramolit ori (de)generatia asta e fracked up total. Bai la vasrta voastra avorturile si copii ar trebui sa fie ultimul lucru la care sa va ganditi !

ganditiva si voi dracu la scoala ca de asta ajungeti a 12-a bata de proaste iar in facultate mergeti in toaleta cu seminaristii si profii sa va ascoateti creditele.

Nu vorbesc de cineva anume vorbesc in general despre aceasta.......generatie.

auzi mature la 13 -14 anisori ptr a incepe viatza sexuala......moama ce palme ti-as trage de no sati mai trebuiasca tie sex nici cand te vei marita.

Bai fetelor asa ca fapt divers prima data cand eu am facuto a fost cu o fata maia MARE decat mine ca varsta (desi parea mai mica decat mine ca varsta dar astea sunt alte detalii) . Si asta a fost alegerea mea!

Va mananca atat de mult luativa dracu un facaletz un vibrator folositiva degentele gasiti voi ceva la dispozitie ca doar sunteti "mature " nui asa??


Vai de mama noastra ca mult o sa mai avem de platit la cotizatiile sociale ptr astfel de rebuturi de femei........

Macar de ati face avort pe banii vostri ati primi tratamanet pe banii vostri dar ma ardeti si pe mine la buzunar cu toate tampeniile voastre ca la varta voastra multe dintre voi habar nu aveti cum sa gatiti bine dar un blow job demn de o profesionista sunt ferm convins ca stiti sa faceti daca nu chiar mai bine.



39Avortul - o problema delicata - Pagina 2 Empty Re: Avortul - o problema delicata Mier Dec 31, 2008 11:35 am


        Mariko21
Mariko21

 Varsta Varsta : 36
Sex Sex : feminin
Localizare Localizare : Bucuresti
Popularitate Popularitate : 40
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 9182
Animalutul meu Animalutul meu : Pasaroi frustrat Nume PetSmotocel
PutereP 0
InteligentaI 2
ViataV 1
Numarul mesajelor : 6239
Respectarea regulilor : Avortul - o problema delicata - Pagina 2 Rank11-24afb

Ichigo-kun a scris:la varta voastra multe dintre voi habar nu aveti cum sa gatiti bine dar un blow job demn de o profesionista sunt ferm convin

Acuma fara suparare, dar eu nici la varsta mea nush sa gatesc bine (desi God knows I try). Referitor la partea a 2a, nu fac bjo de profesionista, dar reusesc sa imi ating relativ usor scopul (nu e vina mea ca el e iepurasul Duracell --.-- )

Revenind la subiect mi se pare absurd sa iti incepi viata sexuala in timp ce esti in scoala generala. Nici intr-a 9a. Poate a 10a totusi, ca deh, ai 16 ani si in America, de exemplu, esti considerat destul de matur sa conduci (dar asta nu inseamna ca nu vei face accidente).

Si desi la o varsta frageda poate sunteti informati, corpul in sine nu stiu cat de apt este pentru sex. Da, generatiile noi va dezvoltati mai repede, fetelor le vine si ciclul mai devreme. Dar emotional nu sunteti dezvoltati. Sunteti incapabili sa iubiti cu adevarat la o varsta atat de frageda. Cel mult va place de cineva ca arata bine sau ca e cel / cea mai cool din scoala...

Si hai sa ne gandim altfel. Sa zicem ca tu, copilul de 12-13-14 anisori, ti-ai inceput deja viata sexuala. Si esti o persoana care vorbeste deschis despre asta. Si, intr-o buna zi, iti vei dori o familie, iti vei dori copii. Si vei dori sa le vorbesti deschis si lor despre sex, pentru a fi informati. La ce varsta le vei spune ca ai facut-o prima data? Hai, daca esti tip mai merge. Dar daca esti tipa, cat de sigura poti fi ca in sufletelul lor nu te vor dispretui pentru usurinta cu care te-ai daruit? Cat de mult ti-ai dori sa iti semene copilul in aceste alegeri?

Nu e vorba doar despre avort, ca pe multe le-am vazut ca nu ar face avort. Si asta indiferent de varsta lor. Desi daca tot incepeti de mici, aflati ca poate corpul nu e capabil sa pastreze sarcina si s-ar putea sa ajungeti la avort pentru ca nu aveti alta solutie, copilul neputand sa se nasca normal.

http://www.zoozez.com Http://mariko21.wordpress.com https://www.facebook.com/profile.php?id=100000868572973 http://mariko21.hi5.com


40Avortul - o problema delicata - Pagina 2 Empty Avortul-o problema delicata Sam Ian 03, 2009 2:59 pm


        miky
Anonymous
Vizitator
 
fake
de aor cu voi....adika am facut.o cu partenerul si fara in alea 10 zile de dupa STOP stit voi....e adevarat e mai placut si bla-bla da v.ati gandit ca poate dak ati vedea amn2 un avort nu neaaprat pe viu si la tv ati renunta la ideea asta va spun eu.....deci in primul rand eu ramn mai greu insarcinata pt k am fost racita la ovare..na e destul de greu sa ramai....in fine sa va spun faza cu avortul:
la cateva zile (vreo2 parca) dupa ce am pus.o noi fara un amic de.al nostru a venit la noi si eu mai curioasa din fire m.am uitat prin inregistralile lui....am gasit un avort filmat....la vreo 8-9 saptamani de sarcina l.am vazut amn2 si va spun ca ne.au trecut fiorii....... scared deci de atunci nu numai k am facut.o numai cu prezervatvul dar ne.am luat mai multe metode de protectie respectiv foitele cu spermicid....si astfel ajung la inca o metroda de contracepti destul de folosit si destul de sigura :foitele cu spermicid sant niste foite subtirim pe care cu 30 min inainte de actul sexual le faci ca pe niste bobite mici si le introduci in vagin...
ma acu fiecare face ce vrea dar eu va dau asa un sftat...fetelor dak vreti neaaparat sa vedeti cum e fara....luati ma fetelor pilula de a 2 zi....adika eu stiu k si asta e tot un fel de avort da...sincer....e mai sanatos da si mai sanatos e prezervativul....ce draq parca mai nou e si la astea o fitza...pana la urma prezervativ sa fie....sau si gelurile alea cre ze folosesc pe penis sunt si lubrifiante au si spermicid nu mai riscati ma fetelor.....parerea mea... flirty big smile



41Avortul - o problema delicata - Pagina 2 Empty Re: Avortul - o problema delicata Mar Feb 17, 2009 12:51 am


        irma.29
irma.29

 Varsta Varsta : 33
Sex Sex : feminin
Localizare Localizare : Ploiesti
Popularitate Popularitate : 0
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 5698
Numarul mesajelor : 16
Respectarea regulilor : Avortul - o problema delicata - Pagina 2 Rank11-24afb

Ma eu sunt de acord dar nici nu sunt de acord, nu sunt de acord daca el ramane langa ea si au si unde sa-l creasca ,nu am nimic in portiva dar daca nu au unde dreaqu sa creasca copilul ala ,iar aici sunt de acord cu avortu, daca el a vrut o relatie de o noapte si a zis ca nu merge, cu o bucata de latex intre ei ,nu este adevarat frate , bagati latexul si luati jocul de unde ati ramas , asa ca frate daca nu vreti latexul suportati cunostintele.



42Avortul - o problema delicata - Pagina 2 Empty Re: Avortul - o problema delicata Vin Feb 20, 2009 11:38 pm


        Caramel
Caramel

 Varsta Varsta : 35
Sex Sex : masculin
Localizare Localizare : Botosani
Popularitate Popularitate : 7
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 6077
Numarul mesajelor : 364
Respectarea regulilor : Avortul - o problema delicata - Pagina 2 Rank11-24afb

Cautand o reclama publicitara pe youtube, am dat din intamplare peste acest profil ... sad ...

ATENTIE! IMAGINI SOCANTE !


https://www.youtube.com/v/p396wYoQEBE&hl=en&fs=1

Mariko21 spune: am lasat doar link, se vedea o imagine aiurea.

http://help.forumgratuit.ro


43Avortul - o problema delicata - Pagina 2 Empty Re: Avortul - o problema delicata Sam Feb 21, 2009 12:43 am


        JustAGirl
JustAGirl

 Varsta Varsta : 31
Sex Sex : feminin
Localizare Localizare : Salaj
Popularitate Popularitate : 5
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 6512
Numarul mesajelor : 711
Respectarea regulilor : Avortul - o problema delicata - Pagina 2 Rank11-24afb

mie avortul mi se pare ce mai mare prostie
sunt de acord cu avortul, dar numai in cazul unor boli care pun in pericol viata mamei si a copilului si care se pot afla inainte de nastere
avortul pentru ca o copila de 13 sau 14 ani nu are grija(cunosc cazuri) nu mi se pare un motiv de avort
un copil nu naste si plateste greselile unor parinti iresponsabili
fiecare trebuie sa isi asume responsabilitatile pentru ce face



44Avortul - o problema delicata - Pagina 2 Empty Re: Avortul - o problema delicata Sam Feb 21, 2009 7:17 pm


        erena21
erena21
x
 Varsta Varsta : 38
Sex Sex : feminin
Localizare Localizare : Sacele
Popularitate Popularitate : 14
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 6957
Animalutul meu Animalutul meu : Pestisor PutereP 0
InteligentaI 0
ViataV 1
Numarul mesajelor : 933
Respectarea regulilor : Avortul - o problema delicata - Pagina 2 Rank11-24afb

Vad ca foarte multi dintre voi blameaza avortul.dar de ce nu inteleg? In primul rand fiecare are dreptul de a face ce doreste cu corpul lui. al doilea rand ai voie sa faci avort.

Iar acum adevarat problema este inca lipsa educatiei sexuale.Aveti habar cate pustoaice de 13-14 ani nu au habar de BTS sau de protectie. Sunt destule fete ,la sate inca ,care fac experimente incercand sa isi descopere sexualitatea,sa se descopere pe ele,insa nu stiu consecintele.Ele fac doar ce aud,negandiind ce urmari vor fi.Normal ca o copila de 13-14 ani nu va putea sa creasca un bebel,ea la randu-l ei este inca un copil.
Eu nu le pot blama pe cele care fac avort sunt mi si mii de situatii,nu am fost in locul acelei fete.Nu stiu ce viata a avut.In principiu eu nu pot judeca pe nimeni orice ar fi facut. Pot doar sa incerc sa fiu alaturi de cineva care trece prin asa ceva,pentru ca este dureros sufleteste sa faci un avort.



45Avortul - o problema delicata - Pagina 2 Empty Re: Avortul - o problema delicata Dum Feb 22, 2009 2:21 pm


        ~IDontLoveYou^o_O~
~IDontLoveYou^o_O~

 Varsta Varsta : 29
Sex Sex : feminin
Localizare Localizare : Constanta
Popularitate Popularitate : 0
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 5956
Numarul mesajelor : 395
Respectarea regulilor : Avortul - o problema delicata - Pagina 2 Rank11-24afb

Daca a ramas gravida de proasta ar trebui sa suporte sarcina. :] ma refer in cazul fetelor de varsta mea sau cel putin aproximativ,sau chiar mai mari,care habar n-au ce vor sa faca cu viata lor si pe ce lume traiesc si isi incep viata sexuala rolleyes (yeah,sunt destule cazuri rolleyes ). I mean,doh,informeaza'te,fa ceva,orice,inainte sa te apuci si de chestii d'astea,k timp mai e destul :]
(btw,vorbesc la general k n-am de ce fapt concret sa ma leg in momentul asta big smile )

Cand vine vorba de celalalt caz,in care tipa s-a protejat sau cel putin asa credea,era destul de constienta de ceea ce face si de temeri/reactii adverse fake)/alte chestii + maturitate dpdv sexual... si se intampla sa ramana gravida pt k a omis ceva...e alta parte hmmm?

Nu as fi impotriva avortului atunci cand chiar ai nevoie. Nu stiu ce sa zic hmmm



46Avortul - o problema delicata - Pagina 2 Empty Re: Avortul - o problema delicata Dum Feb 22, 2009 2:35 pm


        erena21
erena21
x
 Varsta Varsta : 38
Sex Sex : feminin
Localizare Localizare : Sacele
Popularitate Popularitate : 14
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 6957
Animalutul meu Animalutul meu : Pestisor PutereP 0
InteligentaI 0
ViataV 1
Numarul mesajelor : 933
Respectarea regulilor : Avortul - o problema delicata - Pagina 2 Rank11-24afb

Hm nu crezi ca tocmai asta este problema,lipsa de informare,si nu e vina lor,ci a adultilor care cred ca fetele lor sunt niste copile la varsta asta si nu le pregatesc si informeaza asupra acestui subiect.Sunt mii si mii de parinti carora le este jena sa vb despre problema sexului cu copii lor.Atunci cum putem da vine pe niste copiii inca daca parintii,ADULTII in principiu nu au maturitatea de a vb despre asta.Mi se pare absurd sa le ceri celorlati sa fie atenti daca tu nu dai exemplu.Sa nu uitam copii iau exemplu parintiilor.As incepe acum cu multe exemple asupra asta insa deja as devia de la subiect .



47Avortul - o problema delicata - Pagina 2 Empty Re: Avortul - o problema delicata Dum Feb 22, 2009 2:51 pm


        ~IDontLoveYou^o_O~
~IDontLoveYou^o_O~

 Varsta Varsta : 29
Sex Sex : feminin
Localizare Localizare : Constanta
Popularitate Popularitate : 0
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 5956
Numarul mesajelor : 395
Respectarea regulilor : Avortul - o problema delicata - Pagina 2 Rank11-24afb

Da,dar daca n-ai habar...de ce te bagi?
Si cum poti invinovati pana la sange un parinte pentru prostia sau lipsa de GANDIRE a fiicei sale? Sunt vinovati si parintii...dar mie inca mi se par fetele in cauza principalele vinovate.



48Avortul - o problema delicata - Pagina 2 Empty Re: Avortul - o problema delicata Dum Feb 22, 2009 2:56 pm


        JustAGirl
JustAGirl

 Varsta Varsta : 31
Sex Sex : feminin
Localizare Localizare : Salaj
Popularitate Popularitate : 5
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 6512
Numarul mesajelor : 711
Respectarea regulilor : Avortul - o problema delicata - Pagina 2 Rank11-24afb

eu cred ca uneori intradevar e vina parintilor,dar nu intotdeauna
cunosc doua surori care au facut avort si parintii lor erau despartiti.in acest caz la prima dau vina pe parinti,dar la a doua nu.putea invata din greselile surorii ei care a avut inainte doua avorturi



49Avortul - o problema delicata - Pagina 2 Empty Re: Avortul - o problema delicata Dum Feb 22, 2009 3:10 pm


        erena21
erena21
x
 Varsta Varsta : 38
Sex Sex : feminin
Localizare Localizare : Sacele
Popularitate Popularitate : 14
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 6957
Animalutul meu Animalutul meu : Pestisor PutereP 0
InteligentaI 0
ViataV 1
Numarul mesajelor : 933
Respectarea regulilor : Avortul - o problema delicata - Pagina 2 Rank11-24afb

~IDontLoveYou^o_O~ a scris:Da,dar daca n-ai habar...de ce te bagi?
Si cum poti invinovati pana la sange un parinte pentru prostia sau lipsa de GANDIRE a fiicei sale? Sunt vinovati si parintii...dar mie inca mi se par fetele in cauza principalele vinovate.

Asa si tu cum poti da vina pe o copila? Eu in principiu consider parintii vinovati,mediul din care fac parte,nu poti cere unei fetite,caci asta este sa aiba discernamant.Pana la 18 ani ele raspund in fata parintilor si sunt obligati sa respecte,dar si parintii au datoria de a se implica in viata copiilor lor,sa vb cu ei sa ii invete.Si ar fi multe.



50Avortul - o problema delicata - Pagina 2 Empty Re: Avortul - o problema delicata Dum Feb 22, 2009 3:25 pm


        ~IDontLoveYou^o_O~
~IDontLoveYou^o_O~

 Varsta Varsta : 29
Sex Sex : feminin
Localizare Localizare : Constanta
Popularitate Popularitate : 0
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 5956
Numarul mesajelor : 395
Respectarea regulilor : Avortul - o problema delicata - Pagina 2 Rank11-24afb

Acum imi dau seama ca replica mea putea lua o intorsatura fff ciudata.
Ma refer la *Da,dar daca n-ai habar...de ce te bagi?*. Ca sa explic,era in legatura cu copilele care n-au habar. Obisnuiesc sa vb la persoana a 2a ca *in general*. Se putea intelege ca si cum m-as fi referit la tine,erena,si asta in niciun caz. fake

Asa,in legatura cu parintii... dupa cum am mai spus,e si vina lor,insa nu principala. Nu mi se pare. Da...e vina lor pentru ca nu se implica,nu-i invata,atat timp cat e logic ca ei sa stie mult mai multe decat fiica lor de 15 ani maxim. Insa... acum sunt atatea variante in care poti afla de chestiile astea chiar si fara sa vrei. Nu cred ca mai e cineva care sa n-aiba macar idee despre asta. Dak stii ce/cum se face,cum naiba sa nu stii si alte parti ale problemei? Din nou,dau vina pe fete.




        Continut sponsorizat

 




Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 2 din 3]

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul






Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Creati un forum gratuit | ©phpBB | Forum gratuit de suport | Semnaleaza un abuz | Discutii recente