Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]

1Violenta Domestica Empty Violenta Domestica Joi Iul 10, 2008 7:55 pm


        erena21
erena21
x
 Varsta Varsta : 38
Sex Sex : feminin
Localizare Localizare : Sacele
Popularitate Popularitate : 14
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 6957
Animalutul meu Animalutul meu : Pestisor PutereP 0
InteligentaI 0
ViataV 1
Numarul mesajelor : 933
Respectarea regulilor : Violenta Domestica Rank11-24afb

Violenta Domestica



Violenta domestica sau mai bine zis violenta in familie. Am deschis acest subiect in speranta ca voi putea trage cateva semnale de alrma legat de aceasta tema. Cati dintre voi v-ati aflat in aceasta situatie sau cunoasteti persoane care se afla in situatia asta?

Un sfat le pot da celor care cunosct astfel de persoane: fiti langa ei, sustineti-i si cu o vorba ca le prinde bine, nu ii judecati ca fac parte dintr-o familie dezorganizata si dati-le o mana de ajutor daca puteti.

As dorii ca un numar cat mai mare de useri sa participe la acest subiect, sa vina cu idei in legatura cu aceasta tema, poate vom reusii si noi sa dam o mana de ajutor.

Ce pot zice ca in principal am deschis tema in speranta voi ajuta persoane care trec printre astfel de momente si as dori sa stie ca nu sunt singuri, si ca daca exista printre forumisti astfel de persoane noi suntem o comunitate si suntem langa ei, ii vom ajuta cum vom putea.

Imi este foarte greu sa zic insa stiu ce inseamna violenta domestica, am trecut, am trait astfel de momente, si a fost greu pentru mine sa depasesc problema, sa reusesc sa imi vad cat de cat de viata mea sa trec mai departe sa inteleg. Persoanele care traiesc intr-o familie dezorganizata se simt vinovate, cred ca e vina lor a ceea ce se intampla, accepta situatia asa, nu lupta din cauza fricii ce a pus stapanire pe ele, copii isi neglijeaza scoala, o abandoneaza, recurg la bautura si drogurii, fug de acasa... Se simt inutili, intra in depresii ajung la sinuciderii, rata cea mai mare de depresii apar in familile dezorganizate, in special la copiii si la sotiile maltratate.

Violenta domestica, nu inseamna numai bataia inseamna si tensiunile psihice prin care trec... De multe ori amenintarile, batjocorirea inseamna mai rau ca o bataie. Deci, va rog, haideti sa incercam sa ajutam lumea cu astfel de probleme, sa facem ceva, sa demonstram ca ne pasa de cel de langa noi.

As dori sa venitii cu sugestii. VA MULTUMESC



2Violenta Domestica Empty Re: Violenta Domestica Joi Iul 10, 2008 10:33 pm


        Seinfeld
Seinfeld

 Varsta Varsta : 42
Sex Sex : masculin
Localizare Localizare : Moreni
Popularitate Popularitate : 0
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 5995
Animalutul meu Animalutul meu : Pestisor PutereP 0
InteligentaI 0
ViataV 1
Numarul mesajelor : 292
Respectarea regulilor : Violenta Domestica Rank11-24afb

Sugestii pentru ce? idk

Ca o idee: Spuneti nu alcoolului!. El e de vina, in multe cazuri, pentru violenta domestica.

http://www.zambesc.com/


3Violenta Domestica Empty Re: Violenta Domestica Vin Iul 11, 2008 5:40 am


        Je me souviens
Je me souviens

 Varsta Varsta : 30
Sex Sex : feminin
Localizare Localizare : ---
Popularitate Popularitate : 0
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 6015
Numarul mesajelor : 41
Respectarea regulilor : Violenta Domestica Rank11-24afb

^ sugestii in legatura cum sa ii ajuti pe oameni sa depaseasca situatia... cred, eu asta am inteles lol

on: nu cunosc persoane dar eu cred ca o problema ar fi faptul ca desi parintii isi bat copilul, copilul nu vorbeste cu nimeni si indura bataia[daca are cu cine sa vorbeasca sigh ]



4Violenta Domestica Empty Re: Violenta Domestica Vin Iul 11, 2008 10:20 am


        guliuta
guliuta

 Varsta Varsta : 46
Sex Sex : feminin
Localizare Localizare : bucuresti
Popularitate Popularitate : 0
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 5918
Numarul mesajelor : 5
Respectarea regulilor : Violenta Domestica Rank11-24afb

Sugestii........raul trebuie rupt de la radacina
Se trage o gura mare de aer si se zice STOP...adica:
1) iti faci frumusel bagajul si pleci daca esti victima
2) sau devi calaul dusmanului, agresorului
Pt. ambele trebuie PUTERE...dar oricum o dai costurile unui abandon sint mult mai mari decit orice zbatere spre liniste si implinire



5Violenta Domestica Empty Re: Violenta Domestica Sam Iul 12, 2008 7:36 pm


        erena21
erena21
x
 Varsta Varsta : 38
Sex Sex : feminin
Localizare Localizare : Sacele
Popularitate Popularitate : 14
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 6957
Animalutul meu Animalutul meu : Pestisor PutereP 0
InteligentaI 0
ViataV 1
Numarul mesajelor : 933
Respectarea regulilor : Violenta Domestica Rank11-24afb

pai da reducerea alcoolului ar fi un lucru bun , pentru ca cele mai multe abuzuri,violente in familie se petrec din cauza alcoolului...insa mai sunt si alte cauza...de exemplu: exista,scuzati expresia,parintii tampiti care isi obliga copii sa invete....adica ii bat daca iau o nota mica,ei stau sub teroarea ca nu au voie sa greseasca, nu le sunt recunoscute meritele atunci cand ar trebui si astfel copii sunt maltratatii, ce se poate face de exemplu in astfel de cazuri? pentru ca parintii nu beau dar isi bat copii pentru niste note... am cunoscut astfel de cazuri,aveam colege de clasa.Aici ce se poate face?



6Violenta Domestica Empty Re: Violenta Domestica Sam Iul 12, 2008 7:42 pm


        Seinfeld
Seinfeld

 Varsta Varsta : 42
Sex Sex : masculin
Localizare Localizare : Moreni
Popularitate Popularitate : 0
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 5995
Animalutul meu Animalutul meu : Pestisor PutereP 0
InteligentaI 0
ViataV 1
Numarul mesajelor : 292
Respectarea regulilor : Violenta Domestica Rank11-24afb

Pai aici e simplu, trebuie sa invete copii respectivi si asa scapa de bataie. big smile

http://www.zambesc.com/


7Violenta Domestica Empty Re: Violenta Domestica Sam Iul 12, 2008 8:04 pm


        erena21
erena21
x
 Varsta Varsta : 38
Sex Sex : feminin
Localizare Localizare : Sacele
Popularitate Popularitate : 14
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 6957
Animalutul meu Animalutul meu : Pestisor PutereP 0
InteligentaI 0
ViataV 1
Numarul mesajelor : 933
Respectarea regulilor : Violenta Domestica Rank11-24afb

ma lasii...sa stai sub teroare,.parintii nefiind multumiti niciodata,sa nu a viata sociala,ti-ar place o astfel de viata....de ce sa se teama ...de ce sa nu se duca acasa linistiti fara teama ca daca au luat o nota mica vor manca bataie....crede-ma afecteaza...si nu numai atunci dar si pe viitor si pe plan emotional.



8Violenta Domestica Empty Re: Violenta Domestica Sam Iul 12, 2008 8:17 pm


        Seinfeld
Seinfeld

 Varsta Varsta : 42
Sex Sex : masculin
Localizare Localizare : Moreni
Popularitate Popularitate : 0
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 5995
Animalutul meu Animalutul meu : Pestisor PutereP 0
InteligentaI 0
ViataV 1
Numarul mesajelor : 292
Respectarea regulilor : Violenta Domestica Rank11-24afb

Da stiu, glumeam si eu. Din pacate nu cred ca sunt prea multe de facut.
Decat, atunci cand vomavea copii, sa ii tratam cum se cuvine.

http://www.zambesc.com/


9Violenta Domestica Empty Re: Violenta Domestica Sam Aug 02, 2008 1:13 am


        Classic.Fe3lings
Classic.Fe3lings

 Varsta Varsta : 28
Sex Sex : feminin
Localizare Localizare : ---
Popularitate Popularitate : 8
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 6643
Animalutul meu Animalutul meu : Pestisor Nume PetFishy
PutereP 0
InteligentaI 0
ViataV 1
Numarul mesajelor : 5335
Respectarea regulilor : Violenta Domestica Rank11-24afb

vad atatea cazuri la televizor despre violenta domestica si imi fac cruce si ii multumesc lui dumnezeu ca pe mine ma fereste de violenta in familie...as vrea sa am puterea sa ii ajut pe bietii copii care sunt supusi la asa ceva,dar e cu neputinta sad

http://www.ally-just-me.piczo.com


10Violenta Domestica Empty Re: Violenta Domestica Joi Sept 11, 2008 9:46 pm


        innocent~smile
innocent~smile

 Varsta Varsta : 29
Sex Sex : feminin
Localizare Localizare : Turda
Popularitate Popularitate : 2
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 5943
Numarul mesajelor : 682
Respectarea regulilor : Violenta Domestica Rank11-24afb

Violenta-mod de educatie
well...la mine la scoala este o fata care cred ca face parte din categoria asta..adica daca nu ia note mari,nu isi face curatenie luna si bec ,nu spala vasele ori mai stiu eu ce o bate taicasau de numa'...nush...cum ati spus si voi ,cred ca alcool-ul e de vina...ori mentalitati invechite pe care poate nici strabunica nu le aplica in educarea copiilor,desi de multe ori cand am ochazia sa mai vorbesc cu cate un adult-parinte spune-"Tu esti cuminte,pe al meu trebuie sa il mai bat din cand in cand ca sa se potoleasca"...nu cred ca bataia rezolva ceva...copilul ori ramane traumatizat,ii e teama sa isi faca prieteni,ori ia modelul parintilor si devine o persoana violenta...

Violenta din gelozie
Vad o gramada de cazuri in care femei ajung batute la spital,dupa ce sotul/iubitul le bate din gelozie(dupa cateva paharele sau ...din lipsa de neuroni)...Pei mai omule,daca vrei ca nevastata' sa iti fie fidela,poarta-te si tu frumos cu ea,nu veni toata ziulica cu scandal ca un balaur mereu cu replica : Unde ai umblat azi?

Goana dupa bani
Mai ales in familile de rromi (corturari) intalnesti copii care sunt siliti sa cerseasca ori sa munceasca in timp ce mami si tati stau in cort si se hoalba unu la altu'...si daca nu aduci destui bani,las' ca iti da bine tati o curea la spate,ca sa te inveti minte,cum sa nu isi ia el pachetul obisnuit de tigari si sa ramana fara tuica?Pai asta e treaba?

Sau sunt cazuri cand unul din soti isi acuza partenerul de viata ca nu munceste indeajuns,ca depinde de banii castigati de el si de aici se ajunge la bataie...


Astea sunt cazurile la care sunt "martora"...si mi se par tragice no words ...cand ma gandesc la asta ma simt foarte norocoasa...

http://girls.forumz.ro


11Violenta Domestica Empty Re: Violenta Domestica Vin Sept 12, 2008 11:06 am


        pHeNoMeNoN
pHeNoMeNoN

 Varsta Varsta : 31
Sex Sex : feminin
Localizare Localizare : Constanta
Popularitate Popularitate : 0
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 5883
Numarul mesajelor : 69
Respectarea regulilor : Violenta Domestica Rank11-24afb

Problema este de fapt ca parintii,la nervi,nu se mai gandesc cum sa isi educe altfel copilul si incep cu violenta fizica.In timp apar probleme ca alcoolul sau parintii isi pierd rabdarea mult prea usor si tot asa,pana cand copilul devine cel mai expus problemelor din familie.
Parintii se gandesc ca daca isi bat copilul,acesta va sti de frica si nu va mai repeta greselile.In mare parte e asa,dar de fapt ei tot ce fac este sa isi lase copilul sa traiasca in frica si acesta sa nu stie prea bine cand sa faca un pas anume pentru ca nu stie daca ii face rau sau nu.
Eu cand am fost mica am fost in anumite probleme de genul asta...tatal meu era o persoana care se enerva extrem de usor.Nu vorbesc despre o palma-doua sau cum spun majoritatea ori o bataie la nu stiu cat timp pe care o primesc majoritatea copiilor.Vorbesc despre ceva care m-a afectat mult si nici astazi nu uit anumite lucruri.Toate acestea m-au facut ca in viata uneori sa imi fie foarte greu sa pot avea curajul sa iau anumite decizii.Tatal meu de mult timp nu mai este asa,iar cand zic ca eram mica ma refer la o varsta de 5-6 ani,nu va ganditi la prea mult.
Un copil nu va uita niciodata cand ii faci ceva,chiar daca parintilor li se pare ca este mic si ca atunci cand va creste va fi educat si nu va mai tine el minte toate astea.



12Violenta Domestica Empty Re: Violenta Domestica Sam Oct 11, 2008 5:11 pm


        erena21
erena21
x
 Varsta Varsta : 38
Sex Sex : feminin
Localizare Localizare : Sacele
Popularitate Popularitate : 14
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 6957
Animalutul meu Animalutul meu : Pestisor PutereP 0
InteligentaI 0
ViataV 1
Numarul mesajelor : 933
Respectarea regulilor : Violenta Domestica Rank11-24afb

pHeNoMeNoN a scris:PVorbesc despre ceva care m-a afectat mult si nici astazi nu uit anumite lucruri.Toate acestea m-au facut ca in viata uneori sa imi fie foarte greu sa pot avea curajul sa iau anumite decizii.Tatal meu de mult timp nu mai este asa,iar cand zic ca eram mica ma refer la o varsta de 5-6 ani,nu va ganditi la prea mult.
Un copil nu va uita niciodata cand ii faci ceva,chiar daca parintilor li se pare ca este mic si ca atunci cand va creste va fi educat si nu va mai tine el minte toate astea.
da se pare ca ata este parerea parintiilor.....ei nu au habar de multe ori ce este in capul copiilor mici faptul ca sunt lucruri care te marcheaza toata viata si niciodata nu vei trece peste,tot timpul te vei impiedica de acele amintiri neplacute...si stiu foarte bine ce inseamna sa ai astfel de amintiri ....de multe ori si eu imi doresc sa nu fi existat decat sa fii trecut prin asa ceva.



13Violenta Domestica Empty Re: Violenta Domestica Sam Oct 11, 2008 7:38 pm


        reddish
reddish

 Varsta Varsta : 29
Sex Sex : feminin
Localizare Localizare : Baia Mare
Popularitate Popularitate : 0
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 6089
Nume Peto.o
Numarul mesajelor : 195
Respectarea regulilor : Violenta Domestica Rank11-24afb

mda... violenta domestica afecteaza pe termen lung..
oricum, sunt convinsa ca majoritatea persoanelor ce aplica violenta in familie au fost la randul lor afectate de violenta domestica.. asta transformandu-i la randul lor in persoane agresive < deci si asta poate fi un motiv...
deci pur si simplu nu-i inteleg pe cei care-si bat copii dca nu iau note mari.. adica, eu daca ii zic la mami ca "am luat 3 la romana" ( chiar am luat o_o' ), cel mult mi-a interzis calculatorul trei luni, ca peste doua zile sa o conving ca este pedeapsa exagerata...



14Violenta Domestica Empty Re: Violenta Domestica Mar Mar 03, 2009 8:30 pm


        erena21
erena21
x
 Varsta Varsta : 38
Sex Sex : feminin
Localizare Localizare : Sacele
Popularitate Popularitate : 14
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 6957
Animalutul meu Animalutul meu : Pestisor PutereP 0
InteligentaI 0
ViataV 1
Numarul mesajelor : 933
Respectarea regulilor : Violenta Domestica Rank11-24afb

Uite vezi tu nu toti parinti sunt asa,insa nu cele mai multe violente in familie sunt din cauza ca elevi nu invata,e si asta un abuz puternic asupra copiilor.....insa asta o mai fac parintii care cer prea mult de la copii lor si ei nu constientizeaza ca poate le fac rau,ei ar trebuii sa ii motiveze cumva,sa ii ajute nu sa le fie frica la copii de ei.Insa ma refer la violenta psihologica ,care este cea mai frecventa,urmata de cea fizica care are loc de obicei in familiile dezorganizate.Aici este buba cea mai mare ,daca ati stii la cate chinuri sunt supusi astfel de copiii care trec prin asta,si cat de mult ii afecteaza si cum multi ajung sa fie mai rau decat parinti.



15Violenta Domestica Empty Re: Violenta Domestica Lun Apr 20, 2009 8:26 pm


        Fisticul_curajos
Fisticul_curajos

 Varsta Varsta : 28
Sex Sex : feminin
Localizare Localizare : Groapa de gunoi Campulung
Popularitate Popularitate : 0
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 5716
Numarul mesajelor : 26
Respectarea regulilor : Violenta Domestica Rank11-24afb

S-a intamplat asta la mine in familie.Nu pot da prea multe detalii,inca nu am trecut peste asta.
Tot ce pot sa spun e ca acele persoane care folosesc violenta[in general,dar si in familie] au o oarecare problema mintala.Asta e una din problemele de care ar trebui sa fugi.Daca ai in familie o astfel de problema,nu mai sta cu acea persoana.NU MERITA!



16Violenta Domestica Empty Re: Violenta Domestica Mar Apr 21, 2009 5:22 pm


        erena21
erena21
x
 Varsta Varsta : 38
Sex Sex : feminin
Localizare Localizare : Sacele
Popularitate Popularitate : 14
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 6957
Animalutul meu Animalutul meu : Pestisor PutereP 0
InteligentaI 0
ViataV 1
Numarul mesajelor : 933
Respectarea regulilor : Violenta Domestica Rank11-24afb

Dear fsiticul_curajos,
iti spun din proprie experienta ca atat timp cat nu iti vei elibera sufletul si nu vei povesti nu vei trece peste.Cunosc atat de bine o astfel de situatie,mult timp m-am considerat eu vinovata datorita certurilor si batailor din familie.Dupa multa terapie am inteles ca nu e asa.Am primit ajutor abia atunci cand am zis gata nu mai pot si vreau sa spun ce ma macina ca daca nu simt ca voi exploda.Din pacate/sau din fericire am ajuns cam tarziu,intr-un stadiu de depresie avansata,am avute multe de suferitun an si ceva am fost nevoita sa iau antidepresive si calmante,acum ma limitez numai la psihoterapie.Am invatat sa trec peste m-am eliberat si am acceptat situatia.




        Continut sponsorizat

 




Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]




Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
creeaza un forum | ©phpBB | Forum gratuit de suport | Semnaleaza un abuz | Discutii recente