Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]

1Pragul si viata de dupa Empty Pragul si viata de dupa Lun Iul 23, 2007 7:04 pm


        DeeDee
DeeDee

 Varsta Varsta : 35
Sex Sex : feminin
Localizare Localizare : Bucuresti
Popularitate Popularitate : 0
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 6295
Numarul mesajelor : 145
Respectarea regulilor : Pragul si viata de dupa Rank11-24afb

Ok, al doilea jurnal. Deeeeeeeci...DeeDee the hyper Pepsi addcted girl is back! Pragul si viata de dupa 4unwp7b
Pragul...ma refer aici la trecerea de la liceu la facultate tongue si am de gand sa descriu in detaliu cum va fi, deci voi posta aici data viitoare pe 26.
Pai...pe aceasta cale urez succes tuturor celor care dau admitere anul asta, sau orice alt fel de examene si...capul sus si cu curaj inainte!!!! big smile

Pragul si viata de dupa 6b9jkug



Ultima editare efectuata de catre in Lun Iul 30, 2007 10:02 pm, editata de 2 ori



2Pragul si viata de dupa Empty Re: Pragul si viata de dupa Mar Iul 24, 2007 8:23 pm


        DeeDee
DeeDee

 Varsta Varsta : 35
Sex Sex : feminin
Localizare Localizare : Bucuresti
Popularitate Popularitate : 0
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 6295
Numarul mesajelor : 145
Respectarea regulilor : Pragul si viata de dupa Rank11-24afb

Ok...2 days from disaster...

Astazi am intrat pe site-ul facultatii sa vad unde sunt repartizata, yay me, ma duc la sala lectura biblioteca I la etanjul 1. Si mi-am regasit fosti colegi din generala inscrisi printre care si fosta mea colega de banca, Carmen.
Revederea va fi...sa zicem, socanta. Si mai sunt cativa, dar ok. Bun. Biblioteca, din cate stiu, arat foarte binje. Sa nu ma las totusi furata de peisaj...cred ca va fi bine tongue. A, si mai exista o fiinta numita Barbulescu tot in acceasi sala. Ceea ce inseamna ca voi avea un mic soc can prosii corectori vor striga numele...sad asa....cred ca urmatorul post va fi de dupa. Si mai cred ca va fi destul de lung tongue acum fac economie la emoticoane pt. ca nu ma simt "in the mood". Am o stare de calm de dinaintea furtunii, ca sa ma exprim asa tongue.



3Pragul si viata de dupa Empty Re: Pragul si viata de dupa Vin Iul 27, 2007 9:29 pm


        DeeDee
DeeDee

 Varsta Varsta : 35
Sex Sex : feminin
Localizare Localizare : Bucuresti
Popularitate Popularitate : 0
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 6295
Numarul mesajelor : 145
Respectarea regulilor : Pragul si viata de dupa Rank11-24afb

Blaaaa...cum am promis, sa povestesc cum a fost la admitere si impresiile mele...asa...Pragul si viata de dupa 6f0aibq
Luni, marti si miercuri am facut o data toata materia de chimie si bio, citind si uitandu-ma pe scheme. M-am incadrat iun timp destul de ok cu tot ce mi-am planuit. :p

In seara de dinainte, profa de bio m-a sunat ca sa-mi reaminteasca sa ma cul cel tarziu la 10.30 tongue si sa-mi ureze succes. Chestie pe care am facut-o (well, sort of). Adica, eram in pat la 10.30. Si incerc sa dorm. Si ma rasucesc in pat. Si era cald. dau drumul la ventilator. Mi-l inchide mama. Deschid geamul. Se tranteste usa. Inchid usa. Se tranteste geamul. Se deschide usa (pisica mea Kitty sare pe clanta). Intra pisicile. Si din acel moment, au facut cea mai mare galagie posibila in camera mea. Si era cald. Si ma intorceam de pe o parte pe alta. Si incercam sa dorm. La 3 primesc mesaje de la sora-mea. Si totul a continuat asa pana dimineata. Stiam ca nu voi dormi, desi vroiam sa dorm, nu aveam emotii, frica, nimic. Stiam si acumvroiam doar sa vina mai repede ora 5.40. A venit, m-am sculat, dus rapid, scularea. Da, Doamne, sa ma pot concentra.

Mama mi-a dat sticla de apa de la congelator, inghetata toata. Plecam (mama a venit cu mine ca sa-mi ia telefonul in caz ca nu ni se da voie cu el, asa, ca la BAC). Plecam, eu in metrou casc. Mama - "ti-e somn?" eu- "nu".
Ajunsa in fata pe la 7jumate, constat ca se adunase deja multalume. O gasesc pe Catalina si vorbim putin, apoi se da drumul si intram. Eu trebuia sa merg la sala de lectura/biblioteca de laetajul 1. Unde erau cei cu A si B. Buuuuun. Ajung acolo, verific pe lista sa nu am probleme. Constat ca mai da si una dintre fostele mele colege din generala, Alice.

Intru. Mi se verifica buletinul si legitimatia, apoi imi spun sa-mi caut locul. (erau si legitimatii cu numele, si poza candidatului acolo) M-am gasit repede si m-am asezat. Vine si cealalta Barbuleasca (Sonia) si incepem sa vorbim. Celelalte fete de la masa noastra erau din Rp. Moldova, Giurgiu si Pitesti.

TBC, mi-e cam lene sa scriu acum:P



Ultima editare efectuata de catre in Lun Iul 30, 2007 10:03 pm, editata de 1 ori



4Pragul si viata de dupa Empty Re: Pragul si viata de dupa Dum Iul 29, 2007 12:22 pm


        DeeDee
DeeDee

 Varsta Varsta : 35
Sex Sex : feminin
Localizare Localizare : Bucuresti
Popularitate Popularitate : 0
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 6295
Numarul mesajelor : 145
Respectarea regulilor : Pragul si viata de dupa Rank11-24afb

Si voi pune continuarea dupa, nu cred ca intereseaza pe cineva pana la urma. tongue

Ok, vacanta. As in relax, take it easy, vegeteazaaaaaaaa.......big smile

Ieri am fost la Harry Potter cu Adi...eu, lafel de visatoare si de cu capul in nori ca intotdeauna, el a observat asta si l-a cam deranjat. Eu, in atmosfera pre-Potter. Ma rog, nush daca se intelege la ce ma refer.

Am ajuns acolo cu jumatate de oramai devreme:P si ne-am ales celocuri am vrut, eram primii. A mai venit un copilas langa noi dar si-a schimbat locul destul de repede.

Cum a fost Harry Potter? Extrem de...da, bravo script-witerului si regizorului! Este cea mai putin screwed-up ecranizare de pana acum! Felicitarile mele tongue chiar au reusit sa surprinda evenimentele esentiale si l-au facut si amuzant. Moartea lui Sirius nu a fost atat de inspaimantatoare cum ma asteptam si chiar am mai priceput putin caderea prin val. Iar actritele care lea-u jucat pe Luna Lovegood si Bellatrix Lestrange au fost cu adevarat superbe. S-a insistat mult pe drama lui Harry in momentul in care isi da seama ca cicatricea a devenit un adevarat blestem (desi in cartea a saptea chestia asta o sa-i foloseasca) si pe fapul ca e parasit de toti, inclusiv de Dumbledore...

Scena din Pensiv devine o scena pecare o vede Harry atunci cand se apara de Severus; altele sunt luate la repezeala...Sirius ii da poza cu vechiul Ordin in loc de Mad-Eye...si...exista oare in carte un anumit Nigel? daca nu...a fost o inventie buna tongue

Va recomand acest film, merita vazut...in special lupta din final dintre Death eaters si Ordinul Phoenix, e atat de bine realizata si de fascinanta, au facut un pas inainte fata de ceea ce era in carte...zboara vrajitorii de zici ca sunt spirite...si Aparitia lor nu e ca in carte...e parca si mai super...in ritmul asta, cred ca filmul 7 va merita toti banii fie si pentru lupta din final care se an unta grandioasa...eu acum o citesc....



5Pragul si viata de dupa Empty Re: Pragul si viata de dupa Dum Iul 29, 2007 1:18 pm


        Lenne
Lenne

 Varsta Varsta : 36
Sex Sex : feminin
Localizare Localizare : Bucuresti
Popularitate Popularitate : 3
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 6411
Numarul mesajelor : 908
Respectarea regulilor : Pragul si viata de dupa Rank11-24afb

nu mai da detalii din sfarsitul filmului tongue unii nu vor sa stie big smile
eu l-am vazut deja riiight

http://www.calypsonyx.blogspot.com


6Pragul si viata de dupa Empty Re: Pragul si viata de dupa Dum Iul 29, 2007 2:53 pm


        DeeDee
DeeDee

 Varsta Varsta : 35
Sex Sex : feminin
Localizare Localizare : Bucuresti
Popularitate Popularitate : 0
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 6295
Numarul mesajelor : 145
Respectarea regulilor : Pragul si viata de dupa Rank11-24afb

E ca un fel de review...si n-am zis chiar tot. Daca nu vor sa citeasca, se opresc ei si singuri tongue plus ca filmul ruleaza de mai multa vreme...daca erau fani de-aia infocati si cu frica de spoilere, il vedeau ei pana acum tongue deci cred ca asta e valabila doar pt Mariko so Crazy, poate



7Pragul si viata de dupa Empty Re: Pragul si viata de dupa Lun Iul 30, 2007 7:55 pm


        DeeDee
DeeDee

 Varsta Varsta : 35
Sex Sex : feminin
Localizare Localizare : Bucuresti
Popularitate Popularitate : 0
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 6295
Numarul mesajelor : 145
Respectarea regulilor : Pragul si viata de dupa Rank11-24afb

Cum se traieste o zi de luni

Ok...this day was oficially annoying...except for the last part...
Se incepe cu pisoiul negru care m-a zgariat pe mana trecand razant prin patul in care your trully incerca sa doarma. yahoo mad Se continua cu javra de sora-mea care ma abandoneaza in ultimul moment cand trebuia sa ma duc dupa diploma - si as fi putut sa-l rog pe Adi sa vina cu mine :crypucca: si...si ma duc eu prin soare frumusel la liceu ca sa imi ridic diploma, trec si pe la magazinul de animale de langa bunici sa iau anticonceptionale pot Kitty no words , apoi directia straight la metrou.

La semafor observ lume cunoscuta...as in Serban no words apoi Mirela (ce fel de coincidenta i-a adus aici acum?) erau in miscare, credeam ca o sa plece pana se pune verde din nou, ma gandeam sa strig dupa ei - dup-aia vad ca se opresc, venise Ela. Da, am recunoscut-o Mirule, dar o sa facem cunostinta din nou de cate ori vrei tongue

Serban avea expresia " must stay calm, they will go and leave us alone..." :lol!: mirela ma intreaba de ce nu l-am luat si pe Adi si ma izbeste asa o chestie...cat am zis eu ca dupa admitere am inceput sa-mi refolosesc creierul, acuma ciu ciu. big smile Mirule, esti plina de idei bune. Pacat ca n-ai cu cine tongue Je e prea ocupata sa se complice inutil. Ok. Imi zic sa nu-i inrautatesc starea lui Serban, plus ca vroiam sa ajung acasa repede pt. a ma intalni cu iubi al meu Pragul si viata de dupa 5x94ms2, asa ca o sterg la metrou.

Incredibly enough, am reusit sa stau jos no words Si drumul e lin. Mama ma suna...evident, numai atunci putea sa ma sune, cand eu nu o auzeam bine. na-ah-ah! Imi repeta instructiunile, etc. Ma duc la facultate si ma asez lacoada in spatele celor care depuneau cerere la cu taxa. Buuuuuuun. Stau putin, o vad pe profa de meditatii si ma duc la ea. Vb putin, pleaca, ma reintorc la coada. Evident, nu in locul de unde plecasem, ci la sfarsitul ei cry si dupa ce astept eu cam juma de ora, apar surorile Cusu cu mama lor, ea o ia inainte si afla ca ei nu primesc diplomele acum, ci va trebui ca cei de la buget sa le aduca pe 1 octombrie. no words Asteptasem si pierdusem 1 ora jumate DEGEABA. Zdrang! Repede acasa, sa mananc, sa ma pregatesc de intalnirea cu iubi pe care il asteptam la 1. Ghinion, ma grabesc degeaba. El ajunge la 2 si ceva pt ca nu-si terminase bagajele.

Totusi... :inukag: a fost bine ca ne-am vazut dupa cearta noastra de ieri. iar l-am provocat si m-am jucat cu el...am vrut sa fac fiecare sarut sa conteze. L-am cam obosit, m-am ascuns de el, am mers in directia opusa brusc, faceam tot felul de chestii de-astea copilaresti si ne tachinam reciproc..."Bravo, studentule, te voi decora cu cordonul spermatic" -vorba lui Ciomu. :lol!:

Dupa o vreme m-a condus acasa, nu mai eram in stare de nimic "pleostita", cum a spus el :-' Am fost apoi sa luam rontanele pt. pisici,and that was one embarrassing situation rolleyes mother put me through...

Finally, acum sunt acasa si scriu...looking back...putea fi mai bine, ziua asta a fost ca in legile lui Murphy...dar a avut o parte excelenta...
Pragul si viata de dupa 61ufpqg
tasnitorile...and the rain-kiss :'> ne-am udat bine si am vazut si un curcubeu...minunata partea aia..si apoi a mai venit un cuplu safaca ce faceam noi...vezi, mirule, nu esti singura copiata pe aici... rofl well, voi pune si poza aici tongue ...

https://2img.net/h/oi12.tinypic.com/4ra693k.jpg

TBC



Ultima editare efectuata de catre Mariko21 in Mier Apr 09, 2008 11:16 am, editata de 1 ori (Motiv : Mariko21: imaginea depasea 500x500 pixeli)



8Pragul si viata de dupa Empty Re: Pragul si viata de dupa Mar Aug 28, 2007 9:46 am


        DeeDee
DeeDee

 Varsta Varsta : 35
Sex Sex : feminin
Localizare Localizare : Bucuresti
Popularitate Popularitate : 0
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 6295
Numarul mesajelor : 145
Respectarea regulilor : Pragul si viata de dupa Rank11-24afb

Ok...
E adevarat ca nu am mai scris demult, dar am o scuza: Leneeeeee.... big smile

In aceasta perioada s-au intamplat mai multe decat ar fi trebuit in dragoste si prea putinla capitolul distractie. Iubitelul invata iar eu m-am reapucat de lectiile de japoneza, ma rog, sper sa termin si katakana pana incepe anul universitar, sigh nu mai sper la kanji.
Am fost la mare si am indurat ghinioane mai ceva ca in legile lui Murphy, nu are rost sa va povestesc, because nu vreau sa produc febra musculara in dreptul muschilor abdominali (stiti la ce ma refer).

Vremea a fost ploiasa dar mi-am luat tzeapa cu codul portocaliu (furtuna pe undeva? Nuuuuuuuuu...ce javre...o ploicica acolo si cica la ei cod portocaliu...poate cod peach sau roz pal :naruhuh: )

Am reusit sa trec printr-o cearta, prin lipsa de comunicare, am inteles unele lucruri in legatura cu relatia...damn, wish I was still naive, pentru ca se pare ca sunt chestii de finete si un baiat ar ramane perplex...am I actually turning into a...girl? Deeeeeci, Adi e un baiat bun si il looooooooove chiar daca va trebui sa gasesc singura solutii la problemele care apar :cakepucca: , probleme gasite de mine (I'm thinking and it hurts). De asemenea, am descoperit ca oricat de sincera vrei sa fii cu un baiat, nu ii poti spune chiar tot. Am incercat chestia asta cu sinceritatea si aproape ca am distrus experienta. Incercam sa fiu prietena si iubita in acelasi timp, credeam ca o sa mearga, ca aceasta este singura cale de a iubi cum trebuie. (scrisesem despre asta pe dark inainte sa fie inchis). Acum ajung la parerea Akashei de acolo...

Deci, sunt idealista. Ma preocupa partea sentimentala. Si e cam... :inukag:

In alta ordine de idei, in ultile 4-5 zile am invatat sa lucrez in Macromedia Flash Player, si I proudly present: The Luna Lovegood Dress-up Game.
:naruclap: http://krm3dayana.deviantart.com/art/Dress-up-Luna-Lovegood-63412978 :narukiss:
Sper sa va jucati si voi cand aveti timp :jumpy:



9Pragul si viata de dupa Empty Re: Pragul si viata de dupa Joi Aug 30, 2007 2:33 pm


        DeeDee
DeeDee

 Varsta Varsta : 35
Sex Sex : feminin
Localizare Localizare : Bucuresti
Popularitate Popularitate : 0
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 6295
Numarul mesajelor : 145
Respectarea regulilor : Pragul si viata de dupa Rank11-24afb

Ok...Ok...
Un mic eseu: follow the herd.

Ti se poate intampla intr-o zi insorita sa iesi cu dragostea vietii tale la o plimbare...sa va aud pe toti...pliiiiiiiim-baaareeeeeeee(cum face cutul ala dragut cu vocealui Buzdugan la TV) ...nu orice fel de plimbare...una care presupune si un pic de apa, ca doar e vara, nu? Fie ca e vorba de tasnitori (asa cum am pomenit intr-unul dintre posturile mele anterioare), fie ca e vorba de o plimbare cu barca pe lac. Frumos pana aici, nu? Soare, apa, chipul luminat al celuide langa tine...paradise. Si se intampla ceva atunci cand intri intr-o legatura mai mult sau mai putin pasnica cu apa de langa tine. ( rofl )

Anyway, la tasnitori am intrat intr-un mood romantic (favorizat si de proaspatul curcubeu pe care m-am chinuit sa-l fotografiez la intensitate maxima a culorilor fara sa-mi ud mobilul) si am decis sa ne lasam udati de stropii de apa manati de vant. A fost super, iar putin mai traziu am observat ca o alta pereche se uita la noi, apoi, cand am plecat, au decis sa ne imite...sa ne suparam? Naaaaaaaaaaah...a fost chiar amuzant. Am plecat razand de acolo.

In Cismigiu, in barca, Adi a avut ideea sama bage sub fantana arteziana din mijlocul lacului, ca sa ma ude. Si luasem una dintre hidrobicicletele cu pedale si carma...sa vedeti ce dragut a fost cand ne luptam pe controlul "vehicolului" 8-> pana la urma, el s-a udat cel mai mult. Si pe la repriza a treia, am observat un alt cuplu care facea acelasi lucru, numai ca acolo, tipa, desi a luptat si pt. carma, a fost ea bine udata. Sa ne suparam? Naaaaaaaaah...e distractiv, nu?

Te simti ca un trensetter...
Oare ar mai fi existat trendsetteri daca s-ar fi ofticat ca ii imita lumea? Sau prezentari de moda, daca modelele ar fi ofensate sa vada hainele purtate de ele pe trupurile altor persoane? Ce amuzant. Nu cred ca am putea progresa asa. Fiecare om este o carte. O intelepciune. O experienta. E complex. Daca putem folosi ceea ce e bun si invata de la el, ar trebui sa se supere? Eu nu cred.

Cred ca singurii oameni care au dreptul sa se supere este cei care nu au fost copiati niciodata, pentru ca asta inseamna ca viata lor nu face doi bani pentru cei din jur. Punct.

V-a placut intelepciunea lui Pepsi? flirty Daca da, dati review. :narukiss:



10Pragul si viata de dupa Empty Re: Pragul si viata de dupa Joi Aug 30, 2007 2:39 pm


        Mariko21
Mariko21

 Varsta Varsta : 36
Sex Sex : feminin
Localizare Localizare : Bucuresti
Popularitate Popularitate : 40
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 9182
Animalutul meu Animalutul meu : Pasaroi frustrat Nume PetSmotocel
PutereP 0
InteligentaI 2
ViataV 1
Numarul mesajelor : 6239
Respectarea regulilor : Pragul si viata de dupa Rank11-24afb

DeeDee a scris:In Cismigiu, in barca, Adi a avut ideea sama bage sub fantana arteziana din mijlocul lacului, ca sa ma ude. Si luasem una dintre hidrobicicletele cu pedale si carma...sa vedeti ce dragut a fost cand ne luptam pe controlul "vehicolului" 8-> pana la urma, el s-a udat cel mai mult. Si pe la repriza a treia, am observat un alt cuplu care facea acelasi lucru, numai ca acolo, tipa, desi a luptat si pt. carma, a fost ea bine udata.

lol... asta face toata lumea knd s da cu barca in cismigiu riiight

si totusi: un trendsetter este original?

http://www.zoozez.com Http://mariko21.wordpress.com https://www.facebook.com/profile.php?id=100000868572973 http://mariko21.hi5.com


11Pragul si viata de dupa Empty Re: Pragul si viata de dupa Joi Aug 30, 2007 2:42 pm


        DeeDee
DeeDee

 Varsta Varsta : 35
Sex Sex : feminin
Localizare Localizare : Bucuresti
Popularitate Popularitate : 0
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 6295
Numarul mesajelor : 145
Respectarea regulilor : Pragul si viata de dupa Rank11-24afb

Pai da, numai ca ori o fac din prima, ori nu o fac, nu stau sa te priveasca 5 minute si apoi le vine brusc ideea, nu? Erau putin barci pe lac in acele momente, si numai 3 cupluri,cu noi inclusiv, iar cel de-al treilea erau pasnici...tongue numai tipul ala a vrut sa faca pe macho man cand a vazut calui adi nu i-a reusit faza...da daca eram eu in barca aia...cu siguranta el ar fi iesit fleasca.

Ti-au placut concluziile la care am ajuns dupa 10 secunde de reflectie?

Edit: Un trendestter poate sa fie sau nu original. Trebuie doar sa aiba puterea sa impuna ceva, ca Regina din "Mean Girls" sau sora mea mai mica. Atata timp can cineva slab are o idee originala, aceasta nu va fi luata in seama. Oricum, eu pana acum nu am reusit sa fiu copiata decat la lucrari de control in generala si de cand sunt cu Adi, la intalniri. Asa, tu esti mai norocoasa.



Ultima editare efectuata de catre in Joi Aug 30, 2007 2:50 pm, editata de 1 ori



12Pragul si viata de dupa Empty Re: Pragul si viata de dupa Joi Aug 30, 2007 2:50 pm


        Mariko21
Mariko21

 Varsta Varsta : 36
Sex Sex : feminin
Localizare Localizare : Bucuresti
Popularitate Popularitate : 40
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 9182
Animalutul meu Animalutul meu : Pasaroi frustrat Nume PetSmotocel
PutereP 0
InteligentaI 2
ViataV 1
Numarul mesajelor : 6239
Respectarea regulilor : Pragul si viata de dupa Rank11-24afb

I like this: Fiecare om este o carte. O intelepciune. O experienta.

si tot nu mi-ai raspuns la intrebare tongue

http://www.zoozez.com Http://mariko21.wordpress.com https://www.facebook.com/profile.php?id=100000868572973 http://mariko21.hi5.com


13Pragul si viata de dupa Empty Re: Pragul si viata de dupa Joi Aug 30, 2007 3:13 pm


        DeeDee
DeeDee

 Varsta Varsta : 35
Sex Sex : feminin
Localizare Localizare : Bucuresti
Popularitate Popularitate : 0
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 6295
Numarul mesajelor : 145
Respectarea regulilor : Pragul si viata de dupa Rank11-24afb

Daca nu ai rabdare! i-am dat edit mai sus. Un raspuns cat de rational pot sa scot acum.



14Pragul si viata de dupa Empty Re: Pragul si viata de dupa Mier Oct 17, 2007 5:33 pm


        DeeDee
DeeDee

 Varsta Varsta : 35
Sex Sex : feminin
Localizare Localizare : Bucuresti
Popularitate Popularitate : 0
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 6295
Numarul mesajelor : 145
Respectarea regulilor : Pragul si viata de dupa Rank11-24afb

https://2img.net/h/oi20.tinypic.com/bfm36f.jpg

Buuun....
Pana acum am comentat "Pragul", un prag ruginit si batut in cap de cate generatii de viitori medicinisti s-au lovit de el tongue si acum e randul "Vietii De Dupa"...

Am ajuns la medicina. Am trecut de clasa a 12-a cea stresanta, pe care as lua-o de la capat dupa numai 2 cursuri de biochimie scared
Toata lumea (ma rog, au fost si unii mai diplomati pe care ii apreciez) a inceput sa ma bata la cap cu cat de greu e, ce mult e de invatat, etc. Nu cred insa ca un student la medicina din anul III ar mai face asemenea remarci...daca ai trecut cu brio de Anatomie, esti tare! :> "Primii 6 ani sunt mai grei, pana treci in anul III" :-'

Anul universitar la medicina a inceput o saptamana mai tarziu pt ca se sarbatoresc 150 de ani de invatamant medical romanasc, UMF Carol Davila fiind cea mai veche facultate de medicina din Romania.

Sa va mai povestesc de nebunia din primele zile cu carti, permis de biblioteca si stat la coada 3 ore pt un afurisit de formular de inscriere pe care de fapt il puteam preda sefei de serie sa se ocupe ea?Nu va mai spun de asta acum.

In schimb, acum ca am scapat de chestiile de organizare, va voi povesti despre schimbari. Trezirea la realitate vine in momentul in care pasesc pre amfiteatrul 1, unde fac majoritatea cursurilor. Anatomie, al doilea curs, aldoilea lp. Sunt norocoasa- ampicatinseriile d-lui doctor ispas. Sunt in grupa cu Doriana si majoritatea gastii d la meditatii de la anato. E mai mult decat ok...nu este totusi de la 0, nu? riiight Domnul profesor ispas, seful catedrei, a tinut sa faca 2 cursuri introductive, unul pt toate seriile, celalalt doar pt noi, III si IV in care a pus accent pe istoria medicinei...anatomia a inceput de la pictori...si pe impresiile dumnealui ca profesor si ca medic. Am observat ca baietilor li s-a adresat "domnule doctor" cand i-a rugat sa inchida usa (cu fete nu a vorbit pana acum) ceea ce m-a impresionat in mod placut. Este un profesor care vorbeste cu pasiune despre materia sa si despre medicina in general.

Doctorii sunt un caz aparte. Trebuie sa te implici in vindecarea pacientului intr-un anumit grad, nici sa fii nepasator,nici sa nufii prea implicattotusi. Anatomia se invata pe cadavre...sa nu va lasati niciodata operati de chirurgi care auinvatat meserie la ecranul calculatorului sau din carti.

Prima data cand m-amsimtit cu adevarat speciala dupa discursul de deschidere a fost lp-ul la anatomie...un simplu gest...cand mi-am incheiat halatul. Si m-am asezat la masa destinata grupei 23, grupa mea, si...aminceput sa studiem vertebrele flirty interesant pana acum? tongue

Ne-audus si la cadavre,erau vreo 2 ramase din anul anterior, disecate samd. Ele isi pierd identitatea si devin material didactic, ne-a spus ispas. De asemena, a maispus ca de cand a inceput facultatea, nici un student nu a renuntat pe motiv ca trebuia sa lucreze pe cadavre. Poate pentru ca cel pe care il taiem va fi mereu altcineva,va fi un batran, oricum,nu noi...noi suntem tineri, zei invincibili. 8->

Biofizica,am descoperit cu surpriza ca o sa-mi placa la nebunie. A, si la sport am ales voleiu; drool de-abia astept ziua de vineri 8->
Genetica...cursurile o sa-mi dea fracturi de mana dreapta, daca ma intelegeti:P lp-urile in generalsunt mult mai ok decat cursurile:P

Iar acum, amo dilema: to be or not to be in SSMB?tongue oh well,mai am o zi ca sa ma gandesc:P balul nostru e pe 1 noiembriei, la club Kristal...biletele se distribuie sapt viitoare...am colocviu de oase inainte...cred ca va fi ok. Dar vreau si la Animefeeeeeeeest! cry O sa am timp de toate?

Semneaza, Dr. DeeDee (Doctor in transcendenta)



Ultima editare efectuata de catre Mariko21 in Mier Apr 09, 2008 11:16 am, editata de 1 ori (Motiv : Mariko21: imaginea depasea 500x500 pixeli)



15Pragul si viata de dupa Empty Re: Pragul si viata de dupa Mier Apr 09, 2008 11:17 am


        Mariko21
Mariko21

 Varsta Varsta : 36
Sex Sex : feminin
Localizare Localizare : Bucuresti
Popularitate Popularitate : 40
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 9182
Animalutul meu Animalutul meu : Pasaroi frustrat Nume PetSmotocel
PutereP 0
InteligentaI 2
ViataV 1
Numarul mesajelor : 6239
Respectarea regulilor : Pragul si viata de dupa Rank11-24afb

Ti-am reeditat titlul jurnalului, pentru ca doresc ca titlurile sa aiba un look uniform. Sry for the inconvenienece.

http://www.zoozez.com Http://mariko21.wordpress.com https://www.facebook.com/profile.php?id=100000868572973 http://mariko21.hi5.com



        Continut sponsorizat

 




Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]




Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumgratuit.ro | ©phpBB | Forum gratuit de suport | Semnaleaza un abuz | Discutii recente