Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]

1Campanie: Stop Fumatul ! Empty Campanie: Stop Fumatul ! Dum Sept 07, 2008 7:14 pm


        Caramel
Caramel

 Varsta Varsta : 35
Sex Sex : masculin
Localizare Localizare : Botosani
Popularitate Popularitate : 7
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 6076
Numarul mesajelor : 364
Respectarea regulilor : Campanie: Stop Fumatul ! Rank11-24afb

Campanie initiata de: Orasul Amon-Ra
... cu sprijinul: Forum Gratuit
... si sustinut de: ZooZ, TeleM

Cei care doresc sa ne sustina, o pot face prin publicarea banner-ului nostru in pagina lor de forum/site/blog

Campanie: Stop Fumatul ! Stopfumatul

Cod:
[img]http://i259.photobucket.com/albums/hh310/_7udor_/stopfumatul.gif[/img]



De ce trebuie sa renuntam la fumat ?
Cunostintele actuale permit sa se prevada ca o treime din cancerele existente ar putea fi evitate: printre factorii etiologici identificati ai cancerului si care stau intru-total in posibilitatea omului sa fie inlaturati, in mod indiscutabil, cel mai important este tutunul.
S-a constatat ca, dintr-o suta de decese prin cancer, 30 la suta au factor etiologic tutunul.
Filtrul redice riscul de cancer pulmonar, dar acesta ramane de 5 ori mai mare decat pentru nefumatori. Specialitatile de tigati cu continut slab de gudron si niotina reduce riscul cu 20% pentru barbati si 40% pentru femei.
Iata riscul tabagismului si avantajele renuntarii la fumat:

Diminuarea sperantei de viata
Riscul este proportional cu cantitatea de tutun fumata. O persoana de 25 ani, care fumeaza 2 pachete de tigari pe zi, se poate astepta sa traiasca cu 8,3 ani ,mai putin decat o persoana de aceiasi varsta, care nu fumeaza.Pentru cei care renunta la fumat, riscul se micsoreaza dupa 10 pana la 15 ani si devine analog cu al persoanelor care nu au fumat niciodata.

Cancerul plananului
Tigarile sunt o cauza majora, atat la barbati cat si la femei. De regula riscurile fumatorilor sunt de 10 ori mai mare decat cele ale nefumatorilorDupa 10-15 ani, pentru cei care au fumat, riscurile se micsoreaza si devin analog cu cele ale unei persoane care nu a fumat niciodata

Cancerul laringeal
Riscul pentru fumator este de 2.9 ori pana la 17,7 ori mai mare decat pentru nefumatoriDiminuarea progresiva a riscului, care devine normal dupa 10 ani de la renuntarea la fumat

Cancerul gurii
De la 3 pana la 10 ori mai frecvent decat la nefumatori. Alcoolul poate actiona sinergic, intensificand efectul tutunuluiReducerea sau eliminarea bauturilor alcoolice si a fumatului duce la diminuarea riscului in primii ani. Riscul atinge acelasi nivel ca pentru nefumatori in 10-15 ani

Cancerul esofagului
Riscul de cancer mortal creste de la 2 la 9 ori. Alcoolul exercita un efect sinergicRiscul fiind proportional cu doza, redicerea sau eliminarea tutunului si a bauturilor alcoolice diminueaza riscul

Cancerul vezicii urinare
Riscul este de la 7 pana la 10 ori mai crescut pentru fumatori. Fumatul exercita un efect sinergic cu anumite riscuri profesionale.Riscul se micsoreaza progresiv si atinge nivelul nefumatorului in 7 ani.

Cardiopatie pancreasului
Tabagismul este o cauza majoraRoscul se micsoreaza bruscintr-un a; dupa 10 ani, riscul este acelasi ca pentru cel care nu a fumat niciodata

Bronsita si emfizem
Fumatorii au de 4 pana la 25 de ori mai mare riscul de deces; exista leziuni pulmonare chiar la tinerii fumatoriTusea cu expectoratii dispare in cateva saptamani. Functia pulmonara se poate ameliora; deteriorarea este incetinita

Mortinatalitatea si starea subponderala la nastere
Mai multi opii nascuti morti, cu stare subponderala la nastere, cand mama fumeazaDaca femeia gravida inceteaza sa fumeze inainte de luna a IV-a a sarcinei, riscurile pentru fat sunt eliminate

Ulcer peptic
Fumatorii contracteaza mai usor un ulcer si au mai multe riscuri de a muri; tratamentul este mai dificil la fumatoriVechii fumatori au inca ulcer, dar, lasandu-se de fumat, ei se vindeca mai repede si mai complet decat fumatorii

AJUTA-TE PE TINE SI PE PRIETENII TAI !



Ultima editare efectuata de catre ezlidor in Vin Sept 12, 2008 12:19 am, editata de 1 ori

http://help.forumgratuit.ro


2Campanie: Stop Fumatul ! Empty Re: Campanie: Stop Fumatul ! Dum Sept 07, 2008 7:20 pm


        Melissa-girl
Melissa-girl

 Varsta Varsta : 34
Sex Sex : feminin
Localizare Localizare : Chisinau
Popularitate Popularitate : 0
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 5911
Numarul mesajelor : 138
Respectarea regulilor : Campanie: Stop Fumatul ! Rank11-24afb

Sustin campania!


Dar nu am forum, site, blog sad



3Campanie: Stop Fumatul ! Empty Re: Campanie: Stop Fumatul ! Dum Sept 07, 2008 9:08 pm


        Ice
Ice

 Varsta Varsta : 34
Sex Sex : masculin
Localizare Localizare : Pitesti
Popularitate Popularitate : 1
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 5941
Animalutul meu Animalutul meu : Pestisor PutereP 0
InteligentaI 0
ViataV 1
Numarul mesajelor : 1325
Respectarea regulilor : Campanie: Stop Fumatul ! Rank11-24afb


Acesta este un filmulet pe care ezlidor l-a postat pe forumul Orasul.
Uitati-va cu mare atentie la el si observati cum tutunul va va distruge sanatatea.

http://www.zoozez.com


4Campanie: Stop Fumatul ! Empty Re: Campanie: Stop Fumatul ! Lun Sept 08, 2008 9:01 am


        innocent~smile
innocent~smile

 Varsta Varsta : 29
Sex Sex : feminin
Localizare Localizare : Turda
Popularitate Popularitate : 2
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 5942
Numarul mesajelor : 682
Respectarea regulilor : Campanie: Stop Fumatul ! Rank11-24afb

mda...am vazut pe un website cu mai multe statistici ca o tigara scurteaza viata unui om cu 7 minute,si daca fumezi zilnic un pachet de tigari timp de un an se scurteaza viata cu aproximativ o luna....
Eu sunt impotriva fumatului!!!Voi pune bannerul pe forumul meu,dar pot pune si ceea ce a scris ezlidor daca scriu sursa?

http://girls.forumz.ro


5Campanie: Stop Fumatul ! Empty Re: Campanie: Stop Fumatul ! Mier Sept 10, 2008 10:28 pm


        Caramel
Caramel

 Varsta Varsta : 35
Sex Sex : masculin
Localizare Localizare : Botosani
Popularitate Popularitate : 7
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 6076
Numarul mesajelor : 364
Respectarea regulilor : Campanie: Stop Fumatul ! Rank11-24afb

Fumul de tigara dauneaza bebelusilor


Un stil de viata sanatos al viitorilor parinti se va reflecta si asupra sanatatii copilului. Una dintre cele mai bune metode pentru a avea o sarcina sanatoasa este renuntarea la fumat. Nu doar femeile, dar si barbatii trebuie sa se ingrijeasca inainte de a deveni parinti.

Fumatul in timpul sarcinii poate cauza efecte nedorite precum: nastere prematura, greutate scazuta a copilului si alte complicatii. Cu toate acestea, multi dintre cei care planuiesc sa aiba un copil nu realizeaza cum renuntarea la fumat inaintea sarcinii poate imbunatati fertilitatea si poate afecta pozitiv sanatatea viitorului copil.

Studii realizate de Societatea Americana pentru Medicina Reproductiva indica faptul ca fumatorii au o mai mare tendinta de infertilitate si perioade mai lungi de conceptie decat nefumatorii. Un alt studiu, realizat recent pe un esantion de 900 de copii, demonstreaza ca acei copii ai caror mame au fumat in timpul sarcinii au un risc mai mare de a dezvolta astm bronsic decat copiii ale caror mame nu au fumat. In schimb, copiii ale caror mame au renuntat la fumat inainte de sarcina sunt expusi aceluiasi grad scazut de risc ca si copiii nefumatorilor. Daca bunica unui copil a fumat in timpul sarcinii, riscul acestuia de a contracta astm este aproape dublu fata de cel la care este expus un copil a carui bunica nu a fumat – chiar daca mama este nefumatoare.

http://help.forumgratuit.ro


6Campanie: Stop Fumatul ! Empty Re: Campanie: Stop Fumatul ! Vin Sept 12, 2008 12:20 am


        Caramel
Caramel

 Varsta Varsta : 35
Sex Sex : masculin
Localizare Localizare : Botosani
Popularitate Popularitate : 7
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 6076
Numarul mesajelor : 364
Respectarea regulilor : Campanie: Stop Fumatul ! Rank11-24afb

Incepand cu data de 11.09.2008 Campania Stop Fumatul este sustinuta si de catre televiziunea TeleM
Urmeaza ca pana duminica sa ne schimbam bannerul, incluzandu-i si pe ei in interior ... incepand de ziua de luni, va aparea si pe pagina lor de web-site

http://help.forumgratuit.ro


7Campanie: Stop Fumatul ! Empty Re: Campanie: Stop Fumatul ! Sam Sept 13, 2008 9:43 pm


        RyuuseiRocket
RyuuseiRocket

 Varsta Varsta : 30
Sex Sex : feminin
Localizare Localizare : Timisoara
Popularitate Popularitate : 0
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 5944
Numarul mesajelor : 434
Respectarea regulilor : Campanie: Stop Fumatul ! Rank11-24afb

Am pus imaginea si pe forumul meu.

Sper sa fie de ajutor.

http://izmimi.blogspot.com/


8Campanie: Stop Fumatul ! Empty Re: Campanie: Stop Fumatul ! Sam Sept 13, 2008 10:35 pm


        Caramel
Caramel

 Varsta Varsta : 35
Sex Sex : masculin
Localizare Localizare : Botosani
Popularitate Popularitate : 7
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 6076
Numarul mesajelor : 364
Respectarea regulilor : Campanie: Stop Fumatul ! Rank11-24afb

Noile bannere ale campaniei:

Campanie: Stop Fumatul ! SPUNESTOPFUMATUL

Campanie: Stop Fumatul ! Stopfumatul2

PS: RyuuseiRocket multumim pentru sustinere ...



Ultima editare efectuata de catre ezlidor in Dum Sept 14, 2008 10:30 am, editata de 1 ori (Motiv : .)

http://help.forumgratuit.ro


9Campanie: Stop Fumatul ! Empty Re: Campanie: Stop Fumatul ! Dum Sept 14, 2008 8:37 am


        Asmodina
Asmodina

 Varsta Varsta : 31
Sex Sex : feminin
Localizare Localizare : Hunedoara
Popularitate Popularitate : 0
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 6107
Numarul mesajelor : 1619
Respectarea regulilor : Campanie: Stop Fumatul ! Rank11-24afb

Ezlidor eu te sustin. Va sustin pe toti, dar de fumat tot nu pot sa ma las big smile

http://alexa-hd.hi5.com


10Campanie: Stop Fumatul ! Empty Re: Campanie: Stop Fumatul ! Dum Sept 14, 2008 10:29 am


        Caramel
Caramel

 Varsta Varsta : 35
Sex Sex : masculin
Localizare Localizare : Botosani
Popularitate Popularitate : 7
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 6076
Numarul mesajelor : 364
Respectarea regulilor : Campanie: Stop Fumatul ! Rank11-24afb

*** Asmodina: speram ca pana la sfarsitul lunii sa avem un site informtiv ... daca doresti sa te lasi, o sa gasesti acolo mai multe metode ;)

Multumim pentru sustinere big smile

http://help.forumgratuit.ro


11Campanie: Stop Fumatul ! Empty Re: Campanie: Stop Fumatul ! Dum Sept 14, 2008 11:37 am


        erena21
erena21
x
 Varsta Varsta : 38
Sex Sex : feminin
Localizare Localizare : Sacele
Popularitate Popularitate : 14
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 6956
Animalutul meu Animalutul meu : Pestisor PutereP 0
InteligentaI 0
ViataV 1
Numarul mesajelor : 933
Respectarea regulilor : Campanie: Stop Fumatul ! Rank11-24afb

pai e o idee buna....da a dracului ca eu inca nu am reusit sa ma las de fumat...nu de aia da cand is nervoasa asa ma calmez eu....



12Campanie: Stop Fumatul ! Empty Re: Campanie: Stop Fumatul ! Dum Sept 14, 2008 6:40 pm


        Caramel
Caramel

 Varsta Varsta : 35
Sex Sex : masculin
Localizare Localizare : Botosani
Popularitate Popularitate : 7
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 6076
Numarul mesajelor : 364
Respectarea regulilor : Campanie: Stop Fumatul ! Rank11-24afb

Acum poti sustine campania si pe: http://stopfumatul.forumgratuit.ro/

http://help.forumgratuit.ro


13Campanie: Stop Fumatul ! Empty Re: Campanie: Stop Fumatul ! Mier Oct 29, 2008 11:42 pm


        time lord
time lord
x
 Varsta Varsta : 39
Sex Sex : masculin
Localizare Localizare : Si eu as vrea sa stiu
Popularitate Popularitate : 1
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 6359
Animalutul meu Animalutul meu : Pisica dementa Nume PetMadlax
PutereP 2
InteligentaI 2
ViataV 2
Numarul mesajelor : 380
Respectarea regulilor : Campanie: Stop Fumatul ! Rank11-24afb

aici ma opun nu de alta dar sunt fumator lol lol si nu prea intentionez sa ma las prea curand.
dar ii sfatuiesc pe ei care ii bate asa un gand sa se apuce sa le treaca aceste ganduri ca nu se merita nu doar financiar dar si pe cei din jur si cel mai important pt sanatate.

si daca mai incepeti campani din astea o sa ne suparam si va musc pe toti lol lol



14Campanie: Stop Fumatul ! Empty Re: Campanie: Stop Fumatul ! Dum Dec 07, 2008 4:29 pm


        TouchTheSky
TouchTheSky

 Varsta Varsta : 29
Sex Sex : feminin
Localizare Localizare : Turda
Popularitate Popularitate : 0
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 5926
Numarul mesajelor : 96
Respectarea regulilor : Campanie: Stop Fumatul ! Rank11-24afb

Am pus imaginea pe forumul meu..Sper sa ajute..

http://world-of-girls.forumz.ro


15Campanie: Stop Fumatul ! Empty Re: Campanie: Stop Fumatul ! Lun Mar 23, 2009 2:00 pm


        Lenne
Lenne

 Varsta Varsta : 36
Sex Sex : feminin
Localizare Localizare : Bucuresti
Popularitate Popularitate : 3
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 6410
Numarul mesajelor : 908
Respectarea regulilor : Campanie: Stop Fumatul ! Rank11-24afb

cei care avem ani de fumat...si nu ne putem lasa, le spunem celor "mici" sa nu se apuce...si ei nu ne asculta....nu o sa poi face un om sa se lase de fumat doar prin poze....sau,. de fapt, in nici un fel...
exemplu sunt pozele dupa pachetele de tigari si ca acum se scumpesc, si mai mult de 3 sferturi au zis : prefer sa nu mananc si sa fumez....asa ca faceti si voi socoteala

http://www.calypsonyx.blogspot.com


16Campanie: Stop Fumatul ! Empty Re: Campanie: Stop Fumatul ! Mier Mai 06, 2009 8:15 am


        ~Kami~
~Kami~

 Varsta Varsta : 27
Sex Sex : feminin
Localizare Localizare : Constanta
Popularitate Popularitate : 5
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 6564
Numarul mesajelor : 818
Respectarea regulilor : Campanie: Stop Fumatul ! Rank11-24afb

Da stiti, fumatul slabeste! no words

http://hinata-uchiha.hi5.com


17Campanie: Stop Fumatul ! Empty Re: Campanie: Stop Fumatul ! Vin Mai 08, 2009 4:51 pm


        erena21
erena21
x
 Varsta Varsta : 38
Sex Sex : feminin
Localizare Localizare : Sacele
Popularitate Popularitate : 14
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 6956
Animalutul meu Animalutul meu : Pestisor PutereP 0
InteligentaI 0
ViataV 1
Numarul mesajelor : 933
Respectarea regulilor : Campanie: Stop Fumatul ! Rank11-24afb

Nu as vrea sa te supar dar stii e o minciuna fumatul nu slabeste.iti taie din pofta de mancare,la anumite persoane.Insa eu de exemplu nu pot fuma daca nu am mancat.Si daca mai si fumezi pe stomacul gol,riscul de a face un ulcer devine din ce in ce mai mare.Nu pot zice ca sunt anti tutun,pentru ca sunt fumatoare dar am incerat sa ma las si nu am putut....anm incercat sa manac ,sa mestec bomboane dar degeaba.



18Campanie: Stop Fumatul ! Empty Re: Campanie: Stop Fumatul ! Lun Mai 18, 2009 11:44 pm


        time lord
time lord
x
 Varsta Varsta : 39
Sex Sex : masculin
Localizare Localizare : Si eu as vrea sa stiu
Popularitate Popularitate : 1
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 6359
Animalutul meu Animalutul meu : Pisica dementa Nume PetMadlax
PutereP 2
InteligentaI 2
ViataV 2
Numarul mesajelor : 380
Respectarea regulilor : Campanie: Stop Fumatul ! Rank11-24afb

ok deci voi tot nu incetati cu asta va trebui sa scot artileria grea toata lumea ban(stai nu pot sa fac asta ca ma strange de gat mariko)
daca fumatul slabeste cum se face de eu am apropae 90 kg ? lol



19Campanie: Stop Fumatul ! Empty Re: Campanie: Stop Fumatul ! Lun Iun 08, 2009 3:51 am


        Deadlyrage
Deadlyrage

 Varsta Varsta : 29
Sex Sex : feminin
Localizare Localizare : Where the wild girlz smoke
Popularitate Popularitate : 1
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 6972
Animalutul meu Animalutul meu : Pasarica ciufulita Nume PetSens
PutereP 0
InteligentaI 2
ViataV 1
Numarul mesajelor : 464
Respectarea regulilor : Campanie: Stop Fumatul ! Rank5-4-24b84

time lord a scris:
daca fumatul slabeste cum se face de eu am apropae 90 kg ? lol
Pe langa tigarile alea mai bagi si cateva shaorme? tongue

At least, campania e ... interesanta dar inutila. Also nu inteleg de ce m-ar interesa pe mine fumatu' lui x-ulescu si y-escu... Prea mult timp liber pe maini presupun.

P.S: Non-smokers die every day. fake

http://count-grishnackh.mybrute.com


20Campanie: Stop Fumatul ! Empty Re: Campanie: Stop Fumatul ! Dum Ian 30, 2011 4:39 pm


        Charlotte
Charlotte

 Varsta Varsta : 28
Sex Sex : feminin
Localizare Localizare : dorna candrenilor
Popularitate Popularitate : 2
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 5711
Animalutul meu Animalutul meu : Panda Nume PetRiki
PutereP 0
InteligentaI 0
ViataV 1
Numarul mesajelor : 292
Respectarea regulilor : Campanie: Stop Fumatul ! Rank5-4-24b84

eu nu stiu ce vad oameni la tigari ,au un gust groaznic, si campania e buna dar nici eu nu cred ca ar ajuta pe cineva sa se lase de fumat.



21Campanie: Stop Fumatul ! Empty Re: Campanie: Stop Fumatul ! Dum Ian 30, 2011 5:12 pm


        MaybeGirl
MaybeGirl
x
 Varsta Varsta : 36
Sex Sex : feminin
Localizare Localizare : Logroño
Popularitate Popularitate : 1
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 5778
Animalutul meu Animalutul meu : Caine descreierat Nume Petzizika
PutereP 0
InteligentaI 0
ViataV 0
Numarul mesajelor : 111
Respectarea regulilor : Campanie: Stop Fumatul ! Rank11-24afb

Acum vreo 2 , 3 ani, s-a impus in Spania legea de a separa fumatorii de nefumatori, si unele baruri nu aveau voie sa lase oameni sa fumeze ca erau prea mici ca marime(barurile, zic)
Anu asta,s-a smecherit, nu mai avem voie sa fumam in nici un bar, in fata scolilor, spitale, statii de autobuz, parcuri, etc. Si barurile si-au facut terase, cu un fel de calorifere, si dau paturici, sa nu fie frig fumatorilor, etc.
Sunt fumatoare, dar mi se pare grozava ideea. Si de aseara sunt si mai sigura de asta. Am fost sa mananc in oras, si mi s-a parut genial sa pot manca intr-un loc unde chiar mananc, fara sa inhalez atata fum. Si cei care vor, pot iesi, fumeaza, si intra iar.
Asta am citit-o si anu trecut, intr-o carte a unui autor italian. Si povestea tipul cum se duceau in grupuri la restaurant si ieseau pe rand sa fumeze. Barbatii, apoi femeile, sau invers, si alea erau momentele de a vb "ca intre fete". Dar mi se pare idiotica o faza.
La terase, unde teoretic, un nefumator nu ar sta, mai ales pe vremea asta, nu sunt accesibile toate terasele...ci cele inconjurate doar de 2 pereti de plexiglas. Daca sunt 3, nu mai ai voie sa fumezi. Frate, e frig, e normal sa fie mai multi pereti, sa se mentina caldura mai mult. Asta nu am inteles-o
Dar cu restu sunt de acord, ma repet, fiind fumatoare

http://www.quizasquiero.blogspot.com https://www.facebook.com/maybegirl


22Campanie: Stop Fumatul ! Empty Re: Campanie: Stop Fumatul ! Dum Ian 30, 2011 5:24 pm


        Charlotte
Charlotte

 Varsta Varsta : 28
Sex Sex : feminin
Localizare Localizare : dorna candrenilor
Popularitate Popularitate : 2
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 5711
Animalutul meu Animalutul meu : Panda Nume PetRiki
PutereP 0
InteligentaI 0
ViataV 1
Numarul mesajelor : 292
Respectarea regulilor : Campanie: Stop Fumatul ! Rank5-4-24b84

uite asta ar avea efect ,bravo Spania! cheer




        Continut sponsorizat

 




Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]




Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumgratuit.ro | ©phpBB | Forum gratuit de suport | Semnaleaza un abuz | Discutii recente