Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]

1Literatura romaneasca Empty Literatura romaneasca Mar Ian 27, 2009 1:48 am


        Molly
Molly
x
 Varsta Varsta : 33
Sex Sex : feminin
Localizare Localizare : Focsani
Popularitate Popularitate : 8
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 8384
Animalutul meu Animalutul meu : Pasarica pitzipoanca Nume PetPoșețica
PutereP 0
InteligentaI 2
ViataV 1
Numarul mesajelor : 1437
Respectarea regulilor : Literatura romaneasca Rank11-24afb

Stiu ca in mare parte, cei care au citit literatura romaneasca a fost cea impusa de la scoala. Probabil insa ca unii au fost impresionati de literatura romana, atrasi de subiectele atacate de scriitori.
Asa ca...ce parere aveti de literatura romaneasca? Pe cine preferati dintre scriitori contemporani si cei clasici din literatura romana?

https://www.facebook.com/?ref=logo#!/Molilu


2Literatura romaneasca Empty Re: Literatura romaneasca Joi Ian 29, 2009 2:05 pm


        yoriruko
yoriruko

 Varsta Varsta : 34
Sex Sex : feminin
Localizare Localizare : Slobozia
Popularitate Popularitate : 0
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 5738
Numarul mesajelor : 9
Respectarea regulilor : Literatura romaneasca Rank11-24afb

Nu prea citesc literatura ro.Din ce am citit de la scoala Maitreyi de Mircea Eliade mi-a placut catusi de pootin,, in rest,,, scared toate au fosc cam urate si greu de inteles,,,



3Literatura romaneasca Empty Re: Literatura romaneasca Joi Ian 29, 2009 6:46 pm


        Vanilutzza
Vanilutzza

 Varsta Varsta : 33
Sex Sex : feminin
Localizare Localizare : Bucuresti
Popularitate Popularitate : 1
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 5715
Numarul mesajelor : 72
Respectarea regulilor : Literatura romaneasca Rank11-24afb

Sincer,pentru mine cititul e un hobby..Sunt mai multe carti dragute in literatura romaneasca..Personal,imi place la nebunie Geniu Pustiu de Eminescu..E superba..In schimb urasc La Medeleni..omg



4Literatura romaneasca Empty Re: Literatura romaneasca Joi Ian 29, 2009 7:32 pm


        Molly
Molly
x
 Varsta Varsta : 33
Sex Sex : feminin
Localizare Localizare : Focsani
Popularitate Popularitate : 8
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 8384
Animalutul meu Animalutul meu : Pasarica pitzipoanca Nume PetPoșețica
PutereP 0
InteligentaI 2
ViataV 1
Numarul mesajelor : 1437
Respectarea regulilor : Literatura romaneasca Rank11-24afb

La mine e tocmai invers...ador Medelenii in timp ce pt Eminescu am o mare repulsie...nu il reneg, nu ii neg talentul...dar nu imi place absolut deloc
Prefer mai mult literatura clasica decat cea contemporana...nu ma omor dupa Cartarescu, desi Rem chiar mi-a placut mult.
Dintre scriitori romani care mi-au atras atentia mentionez pe: Liviu Rebreanu (Padurea spanzuratilo mi s-a parut superba), Ioan Slavici, Costache Negruzzi, Marin Preda, Eliade (pur si simplu il ador, Huliganii fiind cartea mea de capatai).

Poetii romani imi plac enorm. Sunt o fana declarata a lui Minulescu si al lui Nichita.

https://www.facebook.com/?ref=logo#!/Molilu


5Literatura romaneasca Empty Re: Literatura romaneasca Joi Feb 12, 2009 9:40 pm


        Ayame
Ayame

 Varsta Varsta : 29
Sex Sex : feminin
Localizare Localizare : Galati
Popularitate Popularitate : 0
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 5789
Numarul mesajelor : 245
Respectarea regulilor : Literatura romaneasca Rank11-24afb

mie imi place la nebunie Eminescu pt. ca mi se pare un scriitor foarte bun, cu un talent adevarat love u si Cartarescu... imi place pt. ca scrie despre lucruri din sec. XXI (desi asta nu inseamna ca nu-mi plac autorii vechi...), in rest nu ma omor dupa nimeni... citesc mai mult carti scrise de autori straini...



6Literatura romaneasca Empty Re: Literatura romaneasca Joi Feb 12, 2009 11:10 pm


        JustAGirl
JustAGirl

 Varsta Varsta : 31
Sex Sex : feminin
Localizare Localizare : Salaj
Popularitate Popularitate : 5
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 6511
Numarul mesajelor : 711
Respectarea regulilor : Literatura romaneasca Rank11-24afb

mie din literatura romana cel mai mult imi place Eminescu, imi place mult poezie.am citit poezii in multe limbi dar nu mi-au placut ca alea in romana.am mai citit carti, dar nu am ramas impresionata de nici una, in rest nu prea am avut timp sa citesc literatura romana pt ca am venit in spania
am citit carti din literatura spaniola si acum citesc una in engleza, nici una adaptata.e un pic greu pt ca se foloseste limbajul vechi, dar e ok, inteleg cam tot



7Literatura romaneasca Empty Re: Literatura romaneasca Lun Mar 23, 2009 1:15 pm


        Lenne
Lenne

 Varsta Varsta : 36
Sex Sex : feminin
Localizare Localizare : Bucuresti
Popularitate Popularitate : 3
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 6410
Numarul mesajelor : 908
Respectarea regulilor : Literatura romaneasca Rank11-24afb

Literatura romaneasca....nu clasica, spre marea mea uimire am gasit ceva ce mi-a atras atentia.
E literatura romaneasca , e contemporana si e scrisa de un pusti.O si recomand:
Afara nu e nici un anotimp de Salex Iatma

http://www.calypsonyx.blogspot.com


8Literatura romaneasca Empty Re: Literatura romaneasca Lun Iun 08, 2009 9:18 pm


        Deadlyrage
Deadlyrage

 Varsta Varsta : 29
Sex Sex : feminin
Localizare Localizare : Where the wild girlz smoke
Popularitate Popularitate : 1
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 6972
Animalutul meu Animalutul meu : Pasarica ciufulita Nume PetSens
PutereP 0
InteligentaI 2
ViataV 1
Numarul mesajelor : 464
Respectarea regulilor : Literatura romaneasca Rank5-4-24b84

Literatura romaneasca? Nu ma dau in vant.
Sigurul, pe care-l ador e Eminovici. Ar mai fii de respectat si Eliade pentru cateva carti absolut geniale (printre care si istoria religiilor ofc) . Si, sictiritul meu preferat: Bacovia.
Ar mai fii cativa... de numarat pe dejte... Restu's cam de raahat, also am o repulsie innascuta pentru Mihail Sadoveanu

Edit: Fack, l-am uitat pe Emil Cioran... sa-mi fie rusine!



Ultima editare efectuata de catre Deadlyrage in Mar Iun 09, 2009 12:42 am, editata de 1 ori

http://count-grishnackh.mybrute.com


9Literatura romaneasca Empty Re: Literatura romaneasca Lun Iun 08, 2009 9:37 pm


        Molly
Molly
x
 Varsta Varsta : 33
Sex Sex : feminin
Localizare Localizare : Focsani
Popularitate Popularitate : 8
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 8384
Animalutul meu Animalutul meu : Pasarica pitzipoanca Nume PetPoșețica
PutereP 0
InteligentaI 2
ViataV 1
Numarul mesajelor : 1437
Respectarea regulilor : Literatura romaneasca Rank11-24afb

pe langa literatura clasica romaneasca, mai e si literatura moderna...tot respectul pentru Cartarescu, desi nu ma dau in vant dupa literatura lui dupa cum a mai spus...insa a stiut sa se apropie de mentalitatea romanului de azi, sa ii utilizeze limbajul si voila! a ajuns sa fie tradus in numeroase limbi.
in rest, alti scriitori care sa fie mediatizati sau cunoscuti mai sunt al'de Patapievici si altii gen el, care iti sunt bagati pe gat fie ca vrei fie ca nu pe la emisiuni cretine
bine-nteles, pe piata au inceput sa se remarce si vedetele romanesti, care habar n-au ce dumnezeu cauta in domeniul cartilor...probabil Mihaela Radulescu o fi avand ce zice interesant (nu comentez, n-am citit)...dar Andresan ce draq cauta sa scrie carti? (n-am citit, n-am de gand)
Citand o prietena, HelloStupid despre cartea deosebita a Laurei Andresan: "In loc sa transmita pe cale orala , ca miorita, s-a gandit ca n-ar fi
rau sa scrie toate relatiile ei secsuale intr-o carte care probabil e
scrisa pe hartie igienica, include muuuulte poze, si care peste vreo 5
ani o sa mai aiba vreo 2-3 volume, pentru ca are atata experienta de
impartasit." (citat luat de pe blogul ei)
mai mult ca sigur, in umbra exista numerosi scriitori care ar putea scoate adevarate capodopere in literatura romaneasca...dar mai avem de asteptat 50 de ani dupa moartea lor pentru a vedea lumina faimei...
literatura romana, per total, este interesanta, dar are si ea destule balarii, la fel ca toate

https://www.facebook.com/?ref=logo#!/Molilu


10Literatura romaneasca Empty Re: Literatura romaneasca Vin Iul 31, 2009 1:23 pm


        Buburuza
Buburuza

 Varsta Varsta : 30
Sex Sex : feminin
Localizare Localizare : Craiova
Popularitate Popularitate : 2
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 6608
Nume PetSorinel Copilul de A
Numarul mesajelor : 422
Respectarea regulilor : Literatura romaneasca Rank8-2-24b8f

Ion Luca Caragiale si Tudor Arghezi sunt preferatii mei



11Literatura romaneasca Empty Re: Literatura romaneasca Vin Sept 04, 2009 8:38 am


        Universum Noir
Universum Noir

 Varsta Varsta : 26
Sex Sex : feminin
Localizare Localizare : Bistrița - Năsăud
Popularitate Popularitate : 0
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 5696
Numarul mesajelor : 16
Respectarea regulilor : Literatura romaneasca Rank11-24afb

Pe mine literatura românească mă impresionează foarte mult, și am deja și un idol : Cella Serghi, o scriitoare profesionistă, româncă bineînțeles, care prin romanele sale m-a influențat foarte mult în scrierile mele, mai ales romanul intitulat Pânză de păianjen, care a fost minunat. Eu una nu am nimic cu literatura românească, am fost învățată de mică să-l ador pe Ion Creangă din proprie inițiativă, și acum mai citesc Ivan Turbinca, Capra cu trei iezi sau altele, dintr-un volum minunat de povestiri de Ion Creangă.
Cu literatura din alte țări iarăși nu am nimic de zis, dar prefer literatura românească, căci mi se pare mi ușor de înțeles și nu e tradusă greșit de nimeni, doar editată de autor și plasată în paginile unei cărți. Nu mă deranjează cu nimic să citesc literatură românească, atât timp cât nu ne facem de rușine și cât putem fi mândri de autorii noștri preferați.




        Continut sponsorizat

 




Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]




Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumgratuit.ro | ©phpBB | Forum gratuit de suport | Semnaleaza un abuz | Discutii recente