Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul


Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 2 din 3]
Crezi in Dumnezeu?
Crezi in Dumnezeu? - Pagina 2 Vote_lcap53%Crezi in Dumnezeu? - Pagina 2 Vote_rcap 53% [ 19 ]
Crezi in Dumnezeu? - Pagina 2 Vote_lcap28%Crezi in Dumnezeu? - Pagina 2 Vote_rcap 28% [ 10 ]
Crezi in Dumnezeu? - Pagina 2 Vote_lcap19%Crezi in Dumnezeu? - Pagina 2 Vote_rcap 19% [ 7 ]
Total voturi : 36


26Crezi in Dumnezeu? - Pagina 2 Empty Re: Crezi in Dumnezeu? Dum Iul 05, 2009 9:33 pm


        erena21
erena21
x
 Varsta Varsta : 38
Sex Sex : feminin
Localizare Localizare : Sacele
Popularitate Popularitate : 14
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 6957
Animalutul meu Animalutul meu : Pestisor PutereP 0
InteligentaI 0
ViataV 1
Numarul mesajelor : 933
Respectarea regulilor : Crezi in Dumnezeu? - Pagina 2 Rank11-24afb

enmaai541 a scris:eu nu cred in Dumnezeu , in rai sau in iad , sunt de parere ca lumea pierde timpul ducanduse la biserica si incercand sa fie cat mai buni , avem o singura viata de ce sa nu ne bucuram de ea ? Oricum daca Dumnezeu ar exista cred ca e cam narcisist , adica lumea e obligata sa credea in el , sa il iubesca si chestii dinastea si daca nu faci asa arzi in infern si chestii din astea .. a si mai era si chestia aia ca daca nu te duci 3 saptamani la biserica o sa ajungi in iad , apai asa toata lumea ar ajunge in iad , cine se mai duce la biserica in fiecare duminica? Oricum sunt de parere ca sunt o persoana mai buna decat multi care cred in Dumnezeu

Eu nu cred ca mersul la biserica inseamna credinta in d-zeu sau lipsa credintei....insa daca cineva anume vede in asta un lucru bun si se simte bine facand asta nu ii poti spune ca e o prostioe daca lui ii e bine cu asta. da si mie mi se pare o prostie mersul la biserica din diverse motive insa daca sunt oameni care merg sincer ii admir ca cred in biserica.Eu una nu cred in ea...cred in D-zeu...eu cred ca biserica face mai mult rau decat bine dar asta e doar un punct d vedere



27Crezi in Dumnezeu? - Pagina 2 Empty Re: Crezi in Dumnezeu? Mier Aug 19, 2009 8:23 pm


        zorro
zorro

 Varsta Varsta : 30
Sex Sex : masculin
Localizare Localizare : pe scaun
Popularitate Popularitate : 0
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 5630
Numarul mesajelor : 44
Respectarea regulilor : Crezi in Dumnezeu? - Pagina 2 Rank5-4-24b84

Nu pot sa raspund la sondaj. Nu inca. Definiti mai bine, va rog, credinta in Dumnezeu pentru ca nu inteleg la ce va referiti. Sunt doua chestii diferite:
1. Sa crezi in existenta lui, dar sa te declari agnostic sau satanist.
sau
2. Sa nu crezi in existenta lui, devenind automat ateu.

http://emoculture.forumz.ro


28Crezi in Dumnezeu? - Pagina 2 Empty Re: Crezi in Dumnezeu? Joi Iun 03, 2010 10:19 am


        diavolitza
diavolitza

 Varsta Varsta : 28
Sex Sex : feminin
Localizare Localizare : bucuresti
Popularitate Popularitate : 2
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 6323
Animalutul meu Animalutul meu : Pasaroi frustrat Nume PetYnuyasha
PutereP 0
InteligentaI 2
ViataV 0
Numarul mesajelor : 295
Respectarea regulilor : Crezi in Dumnezeu? - Pagina 2 Rank11-6-24b75

daaa...cred in Dumnezeu
Ruki,chiar daca nu crezi macar scrie cu litera mare

Si Biblie...se scrie tot cu litera mare



29Crezi in Dumnezeu? - Pagina 2 Empty Re: Crezi in Dumnezeu? Joi Iun 03, 2010 11:52 am


        Deadlyrage
Deadlyrage

 Varsta Varsta : 29
Sex Sex : feminin
Localizare Localizare : Where the wild girlz smoke
Popularitate Popularitate : 1
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 6973
Animalutul meu Animalutul meu : Pasarica ciufulita Nume PetSens
PutereP 0
InteligentaI 2
ViataV 1
Numarul mesajelor : 464
Respectarea regulilor : Crezi in Dumnezeu? - Pagina 2 Rank5-4-24b84

diavolitza a scris:daaa...cred in Dumnezeu
Ruki,chiar daca nu crezi macar scrie cu litera mare

Si Biblie...se scrie tot cu litera mare
Nu vad legatura...si ideea.

... si totusi

"Teologia n-a mai pastrat pentru Dumnezeu decât respectul majusculei" , heh?

http://count-grishnackh.mybrute.com


30Crezi in Dumnezeu? - Pagina 2 Empty Re: Crezi in Dumnezeu? Joi Iun 03, 2010 5:18 pm


        Syryus
Syryus

 Varsta Varsta : 35
Sex Sex : masculin
Localizare Localizare : Iasi/Falticeni
Popularitate Popularitate : 0
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 5297
Animalutul meu Animalutul meu : Pestisor Nume PetAlumencio
PutereP 0
InteligentaI 0
ViataV 1
Numarul mesajelor : 17
Respectarea regulilor : Crezi in Dumnezeu? - Pagina 2 Rank11-24afb

E destul de ciudat sa vorbiti de rau Biserica fara sa o cunoasteti. Mai ales ca nu sunteti de alta religie. Daca gasesti alta cale care crezi ca e buna, ai dreptul sa spui ca Biserica e rea, dar daca tu crezi in Dumnezeul bisericii, nu poti sa stai in afara ei si sa zici ca nu e buna.
Daca priviti Biserica din exterior, cred si eu ca e usor sa o respingeti. Mai greu e sa va straduiti sa faceti parte din ea. Si asta nu o faceti doar mergand la biserica duminica, ci cautand sa aflati calea spre mantuire pe care a lasat-o Iisus. E usor sa critici pe altii pentru cum traiesc, greu e sa traiesti tu asa cum trebuie, ca pentru faptele noastre raspundem.
Si in primul rand ca sa crezi in Dumnezeu, trebuie sa Il simti. Daca nu vrei sa faci asta, poti sa stai mult si bine si sa comentezi ca nimic nu e bun...



31Crezi in Dumnezeu? - Pagina 2 Empty Re: Crezi in Dumnezeu? Joi Iun 03, 2010 7:18 pm


        Madlax
Madlax
x
 Varsta Varsta : 35
Sex Sex : masculin
Localizare Localizare : Out of range
Popularitate Popularitate : 5
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 6685
Animalutul meu Animalutul meu : Pisica dementa Nume Pettime_lord
PutereP 5
InteligentaI 5
ViataV 5
Numarul mesajelor : 1003
Respectarea regulilor : Crezi in Dumnezeu? - Pagina 2 Rank11-24afb

la vazut cineva ? ( nu )

http://www.dutefornetti.ro


32Crezi in Dumnezeu? - Pagina 2 Empty Re: Crezi in Dumnezeu? Joi Iun 03, 2010 8:35 pm


        Syryus
Syryus

 Varsta Varsta : 35
Sex Sex : masculin
Localizare Localizare : Iasi/Falticeni
Popularitate Popularitate : 0
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 5297
Animalutul meu Animalutul meu : Pestisor Nume PetAlumencio
PutereP 0
InteligentaI 0
ViataV 1
Numarul mesajelor : 17
Respectarea regulilor : Crezi in Dumnezeu? - Pagina 2 Rank11-24afb

Madlax a scris:la vazut cineva ? ( nu )

L-a
O logica ireprosabila...
A vazut cineva vantul? Presiunea atmonsferica? SIDA? Din cate stiu eu nu, si totusi exista.
Tot urmand logica asta, orbii nu ar trebui sa creada ca exista realitate fizica, pentru ca nu vad nimic.



33Crezi in Dumnezeu? - Pagina 2 Empty Re: Crezi in Dumnezeu? Joi Iun 03, 2010 8:53 pm


        Madlax
Madlax
x
 Varsta Varsta : 35
Sex Sex : masculin
Localizare Localizare : Out of range
Popularitate Popularitate : 5
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 6685
Animalutul meu Animalutul meu : Pisica dementa Nume Pettime_lord
PutereP 5
InteligentaI 5
ViataV 5
Numarul mesajelor : 1003
Respectarea regulilor : Crezi in Dumnezeu? - Pagina 2 Rank11-24afb

alt destept ce sa zic....pink boy cu atitudinea asta nu stiu cum iti faci tu prieteni....

- vantul il poti simti nu tre sa'l vezi se manifesta intr'un fel ( ca si restul enumerate se pot descopoerii intr'un fel ca exista) fata de zeul vostru....



Ultima editare efectuata de catre Madlax in Joi Iun 03, 2010 9:03 pm, editata de 2 ori

http://www.dutefornetti.ro


34Crezi in Dumnezeu? - Pagina 2 Empty Re: Crezi in Dumnezeu? Joi Iun 03, 2010 9:01 pm


        diavolitza
diavolitza

 Varsta Varsta : 28
Sex Sex : feminin
Localizare Localizare : bucuresti
Popularitate Popularitate : 2
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 6323
Animalutul meu Animalutul meu : Pasaroi frustrat Nume PetYnuyasha
PutereP 0
InteligentaI 2
ViataV 0
Numarul mesajelor : 295
Respectarea regulilor : Crezi in Dumnezeu? - Pagina 2 Rank11-6-24b75

Madlax cam are dreptate
nu cred ca o sa iti faci prea multi prieteni..

si vantul se mainfesta intr-un fel...de asemenea si SIDA.
nu spun ca sunt de acord cu ea...poate ca eu cred in Dumnezeu,dar in acest moment a avut maire drptate..
nu vreau sa fiu rea dar..esti cam rece



35Crezi in Dumnezeu? - Pagina 2 Empty Re: Crezi in Dumnezeu? Joi Iun 03, 2010 9:09 pm


        Syryus
Syryus

 Varsta Varsta : 35
Sex Sex : masculin
Localizare Localizare : Iasi/Falticeni
Popularitate Popularitate : 0
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 5297
Animalutul meu Animalutul meu : Pestisor Nume PetAlumencio
PutereP 0
InteligentaI 0
ViataV 1
Numarul mesajelor : 17
Respectarea regulilor : Crezi in Dumnezeu? - Pagina 2 Rank11-24afb

Madlax a scris:alt destept ce sa zic....pink boy cu atitudinea asta nu stiu cum iti faci tu prieteni....

- vantul il poti simti nu tre sa'l vezi se manifesta intr'un fel fata de zeul vostru....

Nu mai fa atac la persoana, esti moderator totusi daca nu ma insel.

Si Dumnezeu poate fi simtit..daca tu nu L-ai simtit nu inseamna ca nu exista. Nici eu nu am simtit un curent de 300 volti, asta nu inseamna ca nu exista. Si nu e zeu. Zeii sunt in general manifestari ale superstitiei umane modelate dupa comportamentul nostru. Dumnezeul crestinilor e o fiinta aflata intr-un plan superior de existenta. Te sfatuiesc sa te informezi inainte sa faci afirmatii nefondate...



36Crezi in Dumnezeu? - Pagina 2 Empty Re: Crezi in Dumnezeu? Joi Iun 03, 2010 9:14 pm


        Mariko21
Mariko21

 Varsta Varsta : 36
Sex Sex : feminin
Localizare Localizare : Bucuresti
Popularitate Popularitate : 40
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 9182
Animalutul meu Animalutul meu : Pasaroi frustrat Nume PetSmotocel
PutereP 0
InteligentaI 2
ViataV 1
Numarul mesajelor : 6239
Respectarea regulilor : Crezi in Dumnezeu? - Pagina 2 Rank11-24afb

Madlax, nu trebuie sa incurajezi astfel de discutii...

Toti avem opinii diferite cand vine vorba de acest subiect, putem incerca macar sa le acceptam ca atare.

In fond, si ideea de a simti... cu totii simtim diverse chestii in mod diferit, de la ceva ce nu este palpabil, ca dragostea, pana la ceva fizic, ca tastele pe care le apasati (unii apasam mai putin, altii tastam apasat... fiecare simte altfel tastatura, de ex).

http://www.zoozez.com Http://mariko21.wordpress.com https://www.facebook.com/profile.php?id=100000868572973 http://mariko21.hi5.com


37Crezi in Dumnezeu? - Pagina 2 Empty Re: Crezi in Dumnezeu? Joi Iun 03, 2010 10:44 pm


        Sawyer
Sawyer

 Varsta Varsta : 33
Sex Sex : masculin
Localizare Localizare : Outside the
Popularitate Popularitate : 7
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 7169
Animalutul meu Animalutul meu : Pestisor Nume PetKanye West
PutereP 0
InteligentaI 0
ViataV 1
Numarul mesajelor : 628
Respectarea regulilor : Crezi in Dumnezeu? - Pagina 2 Rank11-24afb

Syryus, Tu l-ai simțit pe Dumnezeu? fake



38Crezi in Dumnezeu? - Pagina 2 Empty Re: Crezi in Dumnezeu? Joi Iun 03, 2010 11:14 pm


        Syryus
Syryus

 Varsta Varsta : 35
Sex Sex : masculin
Localizare Localizare : Iasi/Falticeni
Popularitate Popularitate : 0
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 5297
Animalutul meu Animalutul meu : Pestisor Nume PetAlumencio
PutereP 0
InteligentaI 0
ViataV 1
Numarul mesajelor : 17
Respectarea regulilor : Crezi in Dumnezeu? - Pagina 2 Rank11-24afb

Sawyer a scris:Syryus, Tu l-ai simțit pe Dumnezeu? fake

Ti-as raspunde, dar facem off topic. Tot ce am scris pana acum a fost spre a demonstra ca nu poti argumenta faptul ca negi existenta a ceva doar pe neputinta ta de a-l percepe. E o copilarie si n-are nicio legatura cu argumentatia logica...



39Crezi in Dumnezeu? - Pagina 2 Empty Re: Crezi in Dumnezeu? Vin Iun 04, 2010 1:45 am


        Deadlyrage
Deadlyrage

 Varsta Varsta : 29
Sex Sex : feminin
Localizare Localizare : Where the wild girlz smoke
Popularitate Popularitate : 1
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 6973
Animalutul meu Animalutul meu : Pasarica ciufulita Nume PetSens
PutereP 0
InteligentaI 2
ViataV 1
Numarul mesajelor : 464
Respectarea regulilor : Crezi in Dumnezeu? - Pagina 2 Rank5-4-24b84

Dupa stiinta mea nu e offtopic atata timp cand vorbim despre credinta in D-zeu, cu argumente si toate cele, nu vad vorbindu-se despre mere padurete.

Zeii sunt in general manifestari ale superstitiei umane modelate dupa comportamentul nostru. Dumnezeul crestinilor e o fiinta aflata intr-un plan superior de existenta.
Foarte corect, dar Dumnezeul crestinilor este tot un zeu, asa-i? Care este diferenta, cu exceptia faptului ca tu crezi in el? Be logical.

Ti-as raspunde, dar facem off topic. Tot ce am scris pana acum a fost spre a demonstra ca nu poti argumenta faptul ca negi existenta a ceva doar pe neputinta ta de a-l percepe. E o copilarie si n-are nicio legatura cu argumentatia logica...
Felicitari, dar, aici Madlax pare-mi-se ca a cerut o dovada care sa demonstreze existenta lui nu inexistenta (Like I said, din moment ce crestinitatea se tot da cu fundul de pamant de existenta lui D-zeu , ea ar trebui sa aduca dovezi concrete pentru a distruge incertitudinea, altfel, e normal ca ea sa apara.).
Si desigur ca nu se poate dovedi inexista, dar anumite lucuri nici macar nu trebuie dovedite, din motive evidente. Dovedeste-mi ca nu exista Alba ca Zapada si cei 7 pitici (random shit) tongue

http://count-grishnackh.mybrute.com


40Crezi in Dumnezeu? - Pagina 2 Empty Re: Crezi in Dumnezeu? Vin Iun 04, 2010 10:00 am


        Syryus
Syryus

 Varsta Varsta : 35
Sex Sex : masculin
Localizare Localizare : Iasi/Falticeni
Popularitate Popularitate : 0
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 5297
Animalutul meu Animalutul meu : Pestisor Nume PetAlumencio
PutereP 0
InteligentaI 0
ViataV 1
Numarul mesajelor : 17
Respectarea regulilor : Crezi in Dumnezeu? - Pagina 2 Rank11-24afb

Defineste Alba ca Zapada. Personajul poate sa fie real, fara bullshiturile magice din poveste.

Foarte corect, dar Dumnezeul crestinilor este tot un zeu, asa-i? Care este diferenta, cu exceptia faptului ca tu crezi in el? Be logical.
Dumnezeul crestinilor nu e supus capriciilor firii umane cum sunt atatia zei. Chiar si in Vechiul Testament, cand s-a lasat perceput cat mai uman cu putinta pentru neptinta iudeilor de a-l percepe cu adevarat, tot era o Divinitate aflata, macar in plan moral, mult deasupra zeilor.
Superioritatea Lui e dovedita prin insusi faptul ca noi nu ii putem intelege in totalitate existenta.

Felicitari, dar, aici Madlax pare-mi-se ca a cerut o dovada care sa demonstreze existenta lui nu inexistenta
Dupa cum am zis, nu m-am apucat de comentat existenta lui Dumnezeu, ci argumentele tampite. Daca nu il simti pe Dumnezeu, eu nu pot decat sa ma rog sa o faci. Asta e si atitudinea Bisericii fata de atei: rugaciunea.



41Crezi in Dumnezeu? - Pagina 2 Empty Re: Crezi in Dumnezeu? Vin Iun 04, 2010 3:46 pm


        Rain
Rain

 Varsta Varsta : 30
Sex Sex : feminin
Localizare Localizare : Galati
Popularitate Popularitate : 0
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 5760
Animalutul meu Animalutul meu : Pestisor Nume PetRumpelstiltskin
PutereP 0
InteligentaI 0
ViataV 1
Numarul mesajelor : 223
Respectarea regulilor : Crezi in Dumnezeu? - Pagina 2 Rank5-4-24b84

Nu, nu cred!Explicatii...sunt o multime..dar nu vreau sa le insir fake

http://stupidity-causes-cancer.blogspot.com/ https://www.facebook.com/editaccount.php?ads#!/profile.php?id=100001056861241 http://zambestesprecer.hi5.com


42Crezi in Dumnezeu? - Pagina 2 Empty Re: Crezi in Dumnezeu? Vin Iun 04, 2010 6:39 pm


        Sawyer
Sawyer

 Varsta Varsta : 33
Sex Sex : masculin
Localizare Localizare : Outside the
Popularitate Popularitate : 7
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 7169
Animalutul meu Animalutul meu : Pestisor Nume PetKanye West
PutereP 0
InteligentaI 0
ViataV 1
Numarul mesajelor : 628
Respectarea regulilor : Crezi in Dumnezeu? - Pagina 2 Rank11-24afb

Syryus, lămurește-mă, tu susții că creștinismul e superior tuturor religiilor sau doar existența divinității?

Prima mea întrebare era oarecum (evident) retorică, răspunsul fiind clar nu.

La subiect, da, am credință(puțină ce-i drept) dar nu în religie.
edit:
Asta e si atitudinea Bisericii fata de atei: rugaciunea.
Hah!



43Crezi in Dumnezeu? - Pagina 2 Empty Re: Crezi in Dumnezeu? Vin Iun 04, 2010 7:05 pm


        Deadlyrage
Deadlyrage

 Varsta Varsta : 29
Sex Sex : feminin
Localizare Localizare : Where the wild girlz smoke
Popularitate Popularitate : 1
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 6973
Animalutul meu Animalutul meu : Pasarica ciufulita Nume PetSens
PutereP 0
InteligentaI 2
ViataV 1
Numarul mesajelor : 464
Respectarea regulilor : Crezi in Dumnezeu? - Pagina 2 Rank5-4-24b84

Dovedeste-mi ca nu exista Alba ca Zapada si cei 7 pitici (random shit)
Defineste Alba ca Zapada. Personajul poate sa fie real, fara bullshiturile magice din poveste.
Nu ai prins ideea, nu se poate dovedi ca Alba ca Zapada nu e maritata cu Mos Craciun si ca nu traieste in Atlanta, tine doar de, legile evidentului. La fel e si cu Dumnezeul tau, plus multele date biblice care se contrazic cu cele stiintifice.


Asta e si atitudinea Bisericii fata de atei: rugaciunea.
Atitudinea asta a BISERICII ma cam calca pe nervi, cum se gasesc ei asa, sa comenteze despre toti si toate . Daca sunt atei lasa-i in pace, fiecare religie trebuie sa isi judece (doar) adeptii.

Cat despre Dumnezeul vostru si ceilalti , nu ai inteles ce am vrut sa insinuez... D-zeu vostru, fiind tot un zeu, este tot cum i-ai judecat tu pe ceilalti, intr-un mod rational. Nu e nicio diferenta cu exceptia faptului ca tu crezi in el--> subiectism.

http://count-grishnackh.mybrute.com


44Crezi in Dumnezeu? - Pagina 2 Empty Re: Crezi in Dumnezeu? Vin Iun 04, 2010 11:15 pm


        Syryus
Syryus

 Varsta Varsta : 35
Sex Sex : masculin
Localizare Localizare : Iasi/Falticeni
Popularitate Popularitate : 0
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 5297
Animalutul meu Animalutul meu : Pestisor Nume PetAlumencio
PutereP 0
InteligentaI 0
ViataV 1
Numarul mesajelor : 17
Respectarea regulilor : Crezi in Dumnezeu? - Pagina 2 Rank11-24afb

Sawyer, nope, tot nu ma provoci destul de bine. Ignore.

Nu ai prins ideea, nu se poate dovedi ca Alba ca Zapada nu e maritata cu Mos Craciun si ca nu traieste in Atlanta, tine doar de, legile evidentului. La fel e si cu Dumnezeul tau, plus multele date biblice care se contrazic cu cele stiintifice.
Atata timp cat nu ai o definitie clara pentru Alba ca Zapada si Mos Craciun in minte, legile evidentului sunt pur si simplu imposibilitatea ta de a ajunge in mod rational la o concluzie. Stiinta e facuta pe baza gandirii oamenilor, sorry, prin definitie Dumnezeu e superior fiintei umane.

D-zeu vostru, fiind tot un zeu, este tot cum i-ai judecat tu pe ceilalti, intr-un mod rational.
Dimpotriva, nu poate fi judecat deloc in mod rational, de asta ti-am spus ca trebuie sa il simti. Ratiunea n-o sa te ajute sa Il intelegi. Intelege tu atemporalitatea...n-ai cum pentru ca nu stii ce e, esti supus timpului. Intelege harul...n-ai cum pentru ca nu l-ai simtit. Etc, etc. De asta exista si o cantare "Nu se pricepe toata limba a te lauda dupa vrednicie, ci se intuneca si mintea cea mai presus de lume..."



45Crezi in Dumnezeu? - Pagina 2 Empty Re: Crezi in Dumnezeu? Dum Iun 06, 2010 10:16 pm


        xyzmary2001
xyzmary2001

 Varsta Varsta : 43
Sex Sex : feminin
Localizare Localizare : Not Your Business. At all.
Popularitate Popularitate : 0
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 5234
Animalutul meu Animalutul meu : Pestisor Nume PetFishy
PutereP 0
InteligentaI 0
ViataV 1
Numarul mesajelor : 4
Respectarea regulilor : Crezi in Dumnezeu? - Pagina 2 Rank11-24afb

Depinde ce anume se intelege prin Dumnezeu, Daca prin asta se intelege o forta motrice si spirituala superioara, da. Daca asta presupune sa cred si toate legendele biblice sau de alta natura, acolo chiar avem o problema. Consider religiile un mijloc perfect de manipulare spirituala, iar faptul ca de-a lungul timpului au existat n+1 religii si toti adeptii au crezut cu aceasi ardoare ca numai inchinandu-se la (insert icoane, statuete de bronz, picturi rupestre etc) pot ajunge in (insert *rai, cer, campiile eterne ale vanatorii, etc) nu face decat sa ma convinga cat de persistenta e fiinta umana in a cauta ceva care sa o salveze de moarte.



46Crezi in Dumnezeu? - Pagina 2 Empty Re: Crezi in Dumnezeu? Mar Iun 08, 2010 10:22 pm


        Kegan
Kegan

 Varsta Varsta : 39
Sex Sex : masculin
Localizare Localizare : România
Popularitate Popularitate : 0
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 5240
Animalutul meu Animalutul meu : Pestisor Nume PetFishy
PutereP 0
InteligentaI 0
ViataV 1
Numarul mesajelor : 6
Respectarea regulilor : Crezi in Dumnezeu? - Pagina 2 Rank11-24afb

xyzmary2001 a scris:Depinde ce anume se intelege prin Dumnezeu
Cu asta sunt si eu de acord. Sunt unii care spun Dumnezeu si unui obiect. Nu voi fi de acord cu asta niciodata, indiferent de cat de mult as tine la respectivul lucru. In alta ordine de idei, sa crezi in Dumnezeu ca intr-o putere suprema este bine. Personal, cred ca exista cineva cu mult mai puternic decat orice exista pe Pamant. Acela este Dumnezeu.

http://www.accessgratuit.com/ http://timpramas.blogspot.com/ http://twitter.com/AccessGratuit


47Crezi in Dumnezeu? - Pagina 2 Empty Re: Crezi in Dumnezeu? Mar Iun 15, 2010 12:30 am


        crazy
crazy

 Varsta Varsta : 35
Sex Sex : masculin
Localizare Localizare : ---
Popularitate Popularitate : 2
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 6421
Animalutul meu Animalutul meu : Pisica dementa Nume PetKrull, Warrior King
PutereP 1
InteligentaI 2
ViataV 0
Numarul mesajelor : 926
Respectarea regulilor : Crezi in Dumnezeu? - Pagina 2 Rank11-24afb

Imi pare tare rau sa vad atatia copii care sustin ca nu cred in Dumnezeu doar pt ca au vazut nush ce documentar sau au citit nush ce carte. Sa va fie rusine. Este o chestie tipica pentru cei tineri. Si imi este mie rusine ca spun asa ceva. (partea cu tineretu din ziua de azi) Dar asa este. Cum sa va lasati influentati de ce spune un prezentator la tv sau ce a scris cineva? Daca intr-adevar respectivu ti-a deschis ochii si ai avut o revelatie pe loc ca nu exista Dumnezeu, atunci bine, poti sa te declari ateu sau sa iti schimbi religia. Daca ai trecut prin cine stie ce drama emotionala ce te-a facut sa crezi ca Dumnezeu nu exista, atunci iar poti sa te declari ateu. Daca ai incercat tot posibiliul sa simti prezenta unei fiinte divine si te-ai ales doar cu niste promisiuni si vorbe goale, atunci din nou poti sa te declari ateu. Dar daca tu doar zici ca Dumnezeu nu exista pentru ca nu L-a vazut nimeni sau mai stiu eu ce comentariu dasta cool, atunci ... puteti sa trageti concluzia singuri.

Eu sunt de parere ca exista un Dumnezeu, nu neaparat cel descris din crestinism. Una la mana, este dovedit stiintific ca foarte foarte multe elemente din crestinism sunt preluate din alte religii mai vechi. Ba chiar crestinismul are foarte putine lucruri originale. Faptele ce au atras atatia oameni au fost miracolele lui Iisus si promisiunile legate de viata de apoi. Vedeti voi, pana atunci, majoritatea religiilor nu promitea decat un loc oribil dupa moarte. Putine religii aveau locuri mai grozave pentru cei care au slujit zeii mai bine (gen vikingii cu valhala sau grecii cu Eden). In al 2lea rand, Biblia este scrisa de niste oameni. Acei oameni au fost influentati de vremurile in care traiau. Acele evanghelii din care a fost scris Noul Testament au fost selectate de un consiliu format tot din oameni. Oameni ce au ales doar ceea ce vroiau sa auda, sau ce vroiau sa raspandeasca in lume. Doar pentru ca se spune ca Iisus a fost Dumnezeu asta nu inseamna ca nu a avut si el o viata. Ba chiar exista unele teorii cum ca a avut si el o familie (vezi codul lui da vinci si ce mai exista asemanator)

Cat despre dovada existentei unui Dumnezeu... sunt destule lucruri pe care stiinta nu le poate dovedi inca. Acum totul depinde de noi. Daca nu intelegem pe deplin creatia(de exemplu), cum am ajuns noi pe Pamant, avem 2 optiuni:
1. Spunem "clar este ceva ce inca nu am descoperit, dar cu siguranta vom afla in curand, nu avem de ce sa incredintam acest fapt unei fiinte supreme".
2. Putem sa recunoastem ca totui exista o forta ce nu o putem intelege pe deplin si datorita careia se intampla o gramada de chestii ce nu ne pot duce cu gandul decat la Dumnezeu.

Inca ceva de spus, dupa parerea mea, conceptul de Dumnezeu se apropie mai mult de cartea/filmul "The secret" - Dumnezeu este una cu Universul. Este mult prea mult de vorbit despre acesta tema asa ca voi trece direct la concluzie.
Pentru unii, Dumnezeu nu exista. Dar atunci pentru ce mai traiesti ? Doar ca sa zici ca ai facut ceva? Poate nu exista o viata de apoi asa cum este descrisa in Biblie, dar cum sa zici ca cei care se straduiesc sa duca o viata lipsita de pacat sunt niste fraieri ? Poate ca asta inseamna credinta - sa incerci sa cladesti o lume mai buna, sa iti traiesti viata dupa niste principii, avand grija sa nu iti scape nici o clipa din acest pretios dar dat de Univers. Pentru ca, daca stam sa vb putin din pdv stiintific, sansele ca noi sa existam sunt undeva pe la 1 din cateva miliarde. Daca ati stii mai multe despre Univers ca structura, ma refer la stele si galaxii, ati stii la ce ma refer. Faptul ca noi existam este contrar sanselor. Cum sa spui ca nu exista Dumnezeu, cand noi existam? Poti sa zici ca ne-a abandonat, dar daca tu ai fi un parinte si ai avea un copil... il vezi ca se plimba cu bicicleta... Stii ca se poate rani, dar ce faci ? il dai jos imediat, sau il lasi sa invete singur din greseli?
Pe langa asta, Dumnezeu, conform Bibliei, i-a dat omului libertatea de a alege... Noi alegem ceea ce facem. Noi pornim la razboi si tot noi ne omoram intre noi.

Este mult prea mult de discutat cand vine vorba de religie si de Dumnezeu. Raspunsul cu siguranta nu poate fi dat prin Da - Nu - Nu stiu



48Crezi in Dumnezeu? - Pagina 2 Empty Re: Crezi in Dumnezeu? Mier Ian 12, 2011 7:51 pm


        Charlotte
Charlotte

 Varsta Varsta : 28
Sex Sex : feminin
Localizare Localizare : dorna candrenilor
Popularitate Popularitate : 2
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 5712
Animalutul meu Animalutul meu : Panda Nume PetRiki
PutereP 0
InteligentaI 0
ViataV 1
Numarul mesajelor : 292
Respectarea regulilor : Crezi in Dumnezeu? - Pagina 2 Rank5-4-24b84

nu stiu



49Crezi in Dumnezeu? - Pagina 2 Empty Re: Crezi in Dumnezeu? Joi Ian 13, 2011 2:31 pm


        MayKayre
MayKayre

 Varsta Varsta : 29
Sex Sex : feminin
Localizare Localizare : in the shadows
Popularitate Popularitate : 3
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 5489
Animalutul meu Animalutul meu : Vaca nebuna Nume PetCrazy Frog
PutereP 0
InteligentaI 0
ViataV 1
Numarul mesajelor : 192
Respectarea regulilor : Crezi in Dumnezeu? - Pagina 2 Rank11-24afb

Cred ca oamenii apeleaza la Dumnezeu ca la o ultima speranta. Eu cred ca e cineva acolo sus doar ca nu inteleg anumite lucruri si prefer sa nu imi bat capul... dar daca exista Dumnezeu de ce se moare de foame?
Am inceput sa am indoieli cand am ascultat A Perfect Circle - Judith



50Crezi in Dumnezeu? - Pagina 2 Empty Re: Crezi in Dumnezeu? Vin Ian 14, 2011 3:01 am


        Molly
Molly
x
 Varsta Varsta : 33
Sex Sex : feminin
Localizare Localizare : Focsani
Popularitate Popularitate : 8
Puncte ZooZ Puncte ZooZ : 8385
Animalutul meu Animalutul meu : Pasarica pitzipoanca Nume PetPoșețica
PutereP 0
InteligentaI 2
ViataV 1
Numarul mesajelor : 1437
Respectarea regulilor : Crezi in Dumnezeu? - Pagina 2 Rank11-24afb

Like pentru postul lui Serban. Am vazut si eu The Secret. Nu sunt o adepta a teoriei prezentate, insa este si asta o perspectiva pe care o respect.
Referitor la ce ziceai despre Biblie si evenimentele prezentate acolo, multe practici cat si idei au fost preluate din paganism. So sunt teorii care preced crestinismul.

MayKayre a scris:Cred ca oamenii apeleaza la Dumnezeu ca la o ultima speranta. Eu cred ca e cineva acolo sus doar ca nu inteleg anumite lucruri si prefer sa nu imi bat capul... dar daca exista Dumnezeu de ce se moare de foame?
Am inceput sa am indoieli cand am ascultat A Perfect Circle - Judith
Sunt doua categorii de oameni, cei care cred consecvent in Dumnezeu si cei care apeleaza la el la nevoie. Citeste mai mult pe tema asta si o sa vezi ca religia si credinta ocupa inca un loc fruntas in societate.

Ca sa confirm paradoxul in care traiesc, sunt o sustinatoare a teoriilor existentialismului ateu, dar cred in Dumnezeu, sau ma rog, Dumnezeu ca termen generic - poate fi vorba de o fiinta sau poate de vointa de care vorbea Schopenhauer (ca o completare, mi se pare ca ideea din The Secret cu vointa universului sau cum era ca nu mai tin minte se apropie destul de mult de ideea de vointa din opera lui Schopenhauer). Oamenii i-au dat lui Dumnezeu o forma umana ca sa le fie mai usor sa il inteleaga si sa il accepte. Nu stiu cati ar accepta ideea ca sunt condusi (impropriu spus) de o energie, de un fenomen etc. Revenind. Sustin existentialismul si in special teoria lui Sartre conform careia avem o libertate nelimitata si o responsabilitate nelimitata. Astfel, noi suntem strict responsabili pentru faptele noastre. Noi alegem ce vrem sa facem, ce cai sa urmam. Si ca putem sa alegem sa facem un lucru sau sa abandonam - aici, referitor la treaba cu muritul de foame; poti sa alegi sa mori de foame in continuare sau sa te sinucizi. Suntem stapani pe existenta noastra, iar divinitatea nu poate interveni. Sau daca intervine, o face doar atunci cand noi atragem acea energie inspre noi. Ii acord credit pentru creatia noastra. Si consider divinitatea ca avand o forma nedefinita, sa-i zic energie.
Biserica este un mare bullshit necesar insa. Iar dogmele bisericesti pe langa faptul ca sunt niste constrangeri, sunt niste reguli care tine sub control haosul care ne caracterizeaza. Omul de rand ar fi pierdut daca ar fi constient de libertatea lui, astfel ca biserica ca un ajutor sa-i spun in organizarea vietii individuale. Ca sa fac o precizare, nu ma consider vreun geniu pustiu sau vreuun supraom, deci dogmele alea isi au influenta si asupra vietii mele, pentru ca desi am si o gramada de idei impotriva bisericii, ma supun regulilor morale impuse de aceasta (care sunt de altfel si legislativ). Religia este ca un tarc care ne tine sub control ca sa nu ne distrugem, pentru ca nu consider ca exista om care sa poata fi capabil sa isi suporte libertatea, si totodata responsabilitatea care vine odata cu aceasta.

Nu pe bun, te-a influentat o piesa de la A perfect circle?? La cate satane ascult eu si la cate carti anti-religie, anti-credinta am citit, ar fi trebuit sa fiu o sustinatoare infocata a ateismului. Insa treaba cu Dumnezeu este mult mai complexa decat o melodie a unor indivizi. Pot sa am cea mai groaznica existenta, asta nu ma va face sa nu mai cred in Dumnezeu. Eu singura mi-am creat existenta in felul ala si au contribuit si cei care si-au manifestat o parte din libertate. Asa ca Mill n-are dreptate cand spune ca libertatea noastra se opreste atunci cand o incalcam pe a celorlalti. Noi suntem singurii care ne limitam, nu Dumnezeu.

https://www.facebook.com/?ref=logo#!/Molilu



        Continut sponsorizat

 




Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 2 din 3]

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul






Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
creează un forum | ©phpBB | Forum gratuit de suport | Semnaleaza un abuz | Discutii recente